Βετεράνος στις DE, "στραβάδι" στα straight

NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Oι συζητήσεις που παρακολουθώ εδώ και οι φωτογραφίες του Harry αναζωπύρωσαν το ξεχασμένο ενδιαφέρον για φαλτσέτα.

Αρα ζητώ τα φώτα σας:

1. Είδα ότι ένα αξιοπρεπές ξυράφι εισαγωγικό κοστίζει από 65 έως 82 ευρώ (τιμές Τσομπάρη, από φόρουμ). Συκεκριμένα, τα Dovo Best Quality 5/8 και Dovo Prima Silver Steel 5/8 αντίστοιχα.
Ο Γιώργος στο eshop του έχει τα Dandy και Spartacus της ΤΙ, στα 118 και 170 ευρώ αντιστοιχως.
Ερώτηση: Το Dandy των 118 ευρώ αξίζει τη διαφορά από τα Dovo των 65 ή τα 82 ευρω, δεδομένου ότι θα είναι το πρώτο μου ξυράφι;
Το Spartacus είναι λίγο (…) πάνω από το μπάτζετ του δώρου προς εαυτόν επί ονομαστική εορτή. Αλλά αν πείτε ότι αξίζει (για πρώτο), ίσως το πιέσω.
Διαβασα επίσης εδώ για τα Revisor, και είδα ότι στα 5/8 έχει τη φτηνή σειρά 5000 στα 65 ευρώ. Αξίζει κι αυτό;

2. Ο Τσομπάρης παραδίδει έτοιμα (shave ready) τα Dovo; Δεν έχω βγάλει άκρη απ' όσα διαβάζω…

3. Τα ΤΙ του Γιώργου είναι shave ready? Τo Revisor θα μου το στείλει shave ready?

4. Ποιος είναι ο ο υπόλοιπος αναγκαίος εξοπλισμός; Λουρί; Πάστα; Κάτι άλλο;

Θα προτιμούσα Ελληνα προμηθευτή, όσο είναι δυνατόν.

Στις DE μηχανές είμαι βετεράνος. Αλλά τις φαλτσέτες τις έχω από φόβο, και δεν είχα κανένα γνωστό που να επιδίδεται στο σπορ.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θα σου πω εγώ τα γενικά, για να σου πουν οι άλλοι τα ειδικά.

Shave ready ξυράφι, στην ελληνική αγορά δεν θα βρεις. Απο τον Τσομπάρη γιατί ψιλο-βαριέται (ας μου επιτραπεί η έκφραση, δεν έχω τίποτα εναντίον του) και απο τον Γιώργο διότι δεν είναι αυτή η δουλειά του.

Για αρχή, χρειάζεσαι μόνο ένα λουρί και το ξυράφι, φυσικά.

Νομίζω οτι στην Revisor και κατόπιν συνεννόησης, μπορούν να στο ετοιμάσουν.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από τον Φώτη. Το σημαντικότερο όταν ξεκινάς ειναι το ξυράφι να είναι έτοιμο για ξύρισμα, ώστε να ξέρεις αν φταίει η τεχνική σου ή το ξυράφι, όταν κάτι δεν πηγαίνει καλά. Τα revisor έρχονται έτοιμα για ξύρισμα, καλό είναι βέβαια να το επισημάνεις όταν (αν) κάνεις την παραγγελία.

Ρώτα ελέυθερα οτί θες και μην φοβάσαι το ξυράφι. Απλά θελει λίγη υπομονή και επιμονή μέχρι να το μάθεις, αλλά αξίζει: είναι ένας καινούργιος κόσμος!
Χάρης
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Αρα Revisor, λόγω καλής τιμής, καλής φήμης και καλής προετοιμασίας...
Κάποια συγκεκριμένη πρόταση από αυτόν τον κατασκευαστή; Εως 100 ευρώ.

Από χαρακτηριστικά, όσο έχω μελετήσει εδώ και αλλού:
5/8 ή 6/8, και ful hollow.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Σωστά για τα 5/8 ή 6/8 full hollow. Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου η επιλογή.
Καλύτερα επίσης να μην είναι ανοξείδωτο γιατί είναι λίγο δυσκολότερα στο ακόνισμα, κατι που αργά ή γρήγορα θα ασχοληθείς, αν τελικώς σου αρέσει το παραδοσιακό ξυράφι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ολα τα κασινουργια με μεταλλο C135 ειναι ιδιοτροπα μαχαιρια , για καινουργιο κατασκευης μετα το 1990 πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα. ειναι προτιμοτερο να πας σε καποιο καλο μεταχειρισμενο στα 130-160 ευρω παρα σε καινουργιο στα 100 ευρω .
Εγω ψαχνομαι για καποιο NOS τωρα ποτε θα το βρω δεν γνωριζω και δεν βιαζομαι.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Νίκο το C135 είναι σε όλα τα καινούργια; Νομίζω ότι μόνο η TI το χρησιμοποιεί και το διαφημίζει βέβαια για σημαντική βελτίωση που κάνει το ξυράφι να κρατάει την κόψη του. Πάντως, από όσο ξέρω, τα παλαιά TI είχαν μέταλλο από το Sheffield.
Έχω την αίσθηση ότι και η Dovo χρησιμοποιεί άλλη ποιότητα μετάλλου στα ξυράφια της, π.χ. το φτηνότερα έχουν ένα γενικό κράμα χωρίς προσδιορισμό, ενώ τα καλύτερα π.χ. Bismarck έχουν Σουηδικό μέταλλο. Ισχύει;

Πολύ καλό vintage μπορεί κανείς να βρει και με λιγότερα από το €100. Αν θυμάμαι καλά το Bengall το είχα πάρει 80 GPB (από τον Neil Miller) και είναι από τα καλύτερά μου ξυράφια.
NOS από το Solinger πουλάνε και εδώ.
Αν είχα πιάσει το lotto μπορεί να αγόραζα αυτό. Αλλά ακόμα και τότε δεν νομίζω. Η γυναίκα μου θα ξόδευε τα χρήματα σε χρόνο dt πριν μείνει κάτι για μένα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Την ονομασια C135 την εφαρμασοσε η ΤΙ αλλα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο το μεταλλο που χρησιμοποιουν πολλοι κατασκευαστες με μερικες τροποποιησεις . Πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μας δουλευουν εως ενα βαθμο . Σε μια αγορα πεθαμενη που σε λιγα χρονια θα ειναι ανυπαρκτη ποιος θα δωσει χρημα για ερευνα και αναπτυξη νεου μεταλλου , απλα αγοραζουν απο την αγορα μεταλλο που ενδεχομενα χρησιμοποιουν και σε αλλες εφαρμογες και φτιαχνουν μαχαιρια .
Σαν τα παλια δεν υπαρχουν οχι οτι δεν υπαρχει το μεταλλο απλα δεν υπαρχει η ζητηση για την εφαρμογη που το θελουν , φανταστητε να εβγαινε καποιος και να μας ελεγε οτι εχει ενα νεο μεταλλο και φτιαχνει τα καλυτερα σπαθια κατανα , θα τον πιστευαμε ?

εδώ
Ηθελα να ηξερα ενα Puma - Filarmonica κ.α την εποχη του 1950-1960 ποσο κοστιζαν και ποσος ηταν ο μισθος π.χ στην Γερμανια-Γαλια-Αμερικη ποσοστιαια θα βγαζαμε συμπερασμα τι χρεωνουν σημερα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Απ΄όσον γνωρίζω , το ξυράφι ήταν πάντοτε πολύ ακριβό και δυσανάλογης αξίας με τον μισθό κάθε εποχής.

'Ηταν ένα δύσκολο απόκτημα για κάποιον , το κρατούσαν μια ζωή και μετά το πέρναγαν στο γιο τους.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Από αυτα τα vintage Solingen που έχει κατά δεκάδες ο Revisor έχει ψωνίσει κανείς;
Καμιά εμπειρία πρώτο χέρι;

Διαβάζω εδώ μέσα ότι ένα παλιό "στρωμένο" ξυράφι μπορεί να είναι προτιμότερο για ξεκίνημα, σαν λιγότερο σκληρό.
Βλέπω και τιμές σχετικά προσιτές, γύρω στα 80 ευρώ.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”