Ξεκινημα Αρχαριου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Γεια σας,
Οπως εγραψα και στο "καλωσορισμα νεων μελων" τα προβληματα μου με το ξυρισμα με Fusion-mach3 (πλαστικες μηχανες) ειναι τα τελευταια χρονια κατι το δυσκολο γιατι οι ερεθισμοι ειναι πολλοι, λεω οτι τα γενια μου ειναι σκληρα,αναποδα κ.τ.λ.
Αφου νομιζω οτι εχω διαβασει αρκετα για να ξεκινησω μια δοκιμη εκανα παλι λαθος αγοραζοντας τα παρακατω απο masouti για να δοκιμασω:
1)ενα πινελο του 1,5 ευρο το οποιο περαν οτι προφανως δεν ειναι καταλληλο ειναι και πολυ μικρο γιατι εχω μεγαλα χερια και δεν μπορω να το πιασω καλα για να κανω αφρο ειναι στενο και κοντο.
2)κρεμα ξυρισματος prosar, για πρωτη φορα εκανα καλουτσικο αφρο.
3)inox μπολακι με διαμετρο 10cm και βαθος 7 cm.
4) after save καποιο balsam

Εχω διαβασει και συνεχιζω να διαβαζω και κραταω σημειωσεις απο αυτα που γραφετε, οδηγιες και Tips.
Θα ηθελα την βοηθεια σας για να κανω ενα ξεκινημα σωστο το οποιο δεν θα ειναι πληρης αποτυχια ετσι ωστε να μην απογοητευτω και τα παρατησω.

Μου ειναι δυσκολο να αποφασισω γιαυτο θελω να μου προτεινετε τι να παρω απο
Μηχανη και πινελο για μεγαλα χερια και αρχαριο??
Κρεμα η σαπουνι??
Ξυραφακια για ξεκινημα??
After save balsam η με alcohol ακουω διαφορα και δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο?? νομιζω οτι εχω ευαισθητο δερμα.
Γλυκερινη απο φαρμακειο?? χρειαζεται χειμωνα - καλοκαιρι??
Και οτι αλλο χρειαζεται.
Τελικα δεν απεφυγα να ρωτησω παρολο που εχετε κανει παρα πολυ καλη δουλεια στο forum.
Περιμενω τις απαντησεις σας ελπιζοντας οτι δεν θα ειναι πολλες και διαφορες και μπερδευτω πιο πολυ.
Seize the day!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ θα γράψω για το μπολάκι για δημιουργία αφρού, αν σε βολεύει και σ' αρέσει να κάνεις αφρό
σε μπολ όπως εγω. Και επειδή δοκίμασα μερικά μεχρι να βολευτώ.Για τα υπόλοιπα θα αφήσω τους εμπειρότερους να σε συμβουλέψουν όπως έκαναν και με εμένα...
Πιστεύω ότι περισσότερο θα σε βολέψει ένα μπώλ με διαστάσεις περίπου: Διάμετρο στο χείλος 12-14 εκατοστά και βάθος 6-8. Κάτι σαν τις "φλυτζάνες" του Jumbo ή τα μπολ "Soup" όπως αυτό
(Εμένα μ εχει βολέψει πχ το γαλάζιο πλαστικο στη φωτό με τη φλυτζάνα, γιατι είναι ελαφρύ, δε φοβάμαι αν μου πέσει, δεν ξεχειλίζει ο αφρός....)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον εχουμε και λεμε

-Μεγαλο πινελο : Omega 48
-Σαπουνι Cella
-Edwin Jagger μηχανη, οποια σου γυαλισει
-Ξυραφακια παρε οσες πιο πολλες μαρκες μπορεις (Personna, Astra, Derby, Astor, Wilkinson) για να δεις πoια σου καθονται καλυτερα.
-Για μπαλμ εγω θα σου προτεινα αυτο της Avene το οποιο ειναι βεβαια καπως ακριβο, αν θες κατι πιο οικονομικο θα σου ελεγα να παρεις το μπαλμ της Speick ή και το απλο το Νιβεα το Sensitive.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Η αγορά νέων προϊόντων είναι προτιμότερο να συνδυάζεται και με τη σωστή τεχνική. Ακόμη και ο καλύτερος/ακριβότερος εξοπλισμός δε μπορεί να μας απαλλάξει από τους ερεθισμούς και τα κοψίματα, εάν χρησιμοποιούμε λανθασμένη γωνία ή/και μεγάλη πίεση στο ξυράφι.
Από τη στιγμή που θα εξασφαλίσεις τη σωστή τεχνική η οποία περιγράφεται εκτενώς σε άλλες ενότητες του φόρουμ, τότε θα μπορέσεις άφοβα να "επενδύσεις" και σε εξοπλισμό, διότι τότε θα σου είναι ευκολότερο να αξιολογήσεις ένα προϊόν και να καταλήξεις σε κάποιο το οποίο ταιριάζει στο δικό σου πρόσωπο.

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ πως είναι αρκετά φρόνιμο να αγοράσεις κάποιον εξοπλισμό, αξιοπρεπή μεν - οικονομικό δε, ώστε αν κάτι δεν σου ταιριάξει να μη "ματώσεις" οικονομικά...
'Οσον αφορά το "hardware" θα σου πρότεινα κάποιο πινέλο χοίρου της omega ή της semogue το οποίο να ταιριάζει στο μέγεθος του χεριού σου. Αφού λες πως έχεις μεγάλα χέρια τότε ένα Omega Professional 48 ή ακόμη καλύτερα ένα Omega Professional 83 (το οποίο έχει κοντύτερο θύσανο και ίσως σου φανεί ευκολότερο στην αρχή) νομίζω πως είναι καλό για αρχή, τηρώντας όμως κατά γράμμα τις οδηγίες καθαρισμού και "στρωσίματος".
'Οσον αφορά στη μηχανή θα σου πρότεινα την Edwin Jagger DE89, για την οποία προσωπικά έχω να πω τα καλύτερα λόγια... Πλέον δύσκολα θα αλλάξω μηχανή, διότι χωρίς να στερείται αποτελεσματικότητας είναι μια ήπια σχετικά μηχανή η οποία δεν ερεθίζει. Το ζήτημα της λαβής είναι κατά κύριο λόγο θέμα προσωπικού γούστου και όχι λειτουργικότητας...
Για λεπίδες θα μπορούσες να δοκιμάσεις τις Personna Platinum, οι οποίες κατά γενική ομολογία είναι από τις πιο "γλυκιές" λεπίδες στην αγορά. Βέβαια η λεπίδα είναι και λίγο πολύ προσωπικό ζήτημα, καθώς σε κάθε χρήστη ταιριάζουν άλλες λεπίδες, οπότε είναι ζήτημα δοκιμών.
Περνώντας στο "software" θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το σαπούνι της Cella -crema da barba-, το οποίο δεν έχει αντίπαλο σε θέμα vfm και μπορεί πολύ εύκολα να παράξει ένα πολύ ποιοτικό και προστατευτικό αφρό.
Για ευαίσθητες επιδερμίδες ένα asl με μέτρια ποσότητα alcohol ίσως είναι καταλληλότερο για εσένα, αλλά εκτιμώ πως αυτό που δε θα πρέπει να λησμονήσεις είναι ένα καλό asb για να καλμάρει την επιδερμίδα σου... Θα σου πρότεινα το Korres Aftershave Balm Vetiver-green tea-cedarwood, το οποίο είναι σχετικά οικονομικό, διαδεδομένο, αποτελεσματικό και...ελληνικό !

Η γλυκερίνη θεωρώ πως δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι, καθώς απευθύνεται σε περισσότερο πεπειραμένους χρήστες οι οποίοι βρίσκονται σε άλλο στάδιο πειραματισμών...
Μπορεί να σου φανεί χρήσιμη, αλλά ίσως λίγο αργότερα, οπότε κάλλιστα μπορείς να αναβάλλεις την αγορά της...

Δε γνωρίζω την τοπική αγορά της πόλης σου και κατά πόσο μπορείς να εξυπηρετηθείς από εκεί, αλλά στο χόμπυ αυτό οι ηλεκτρονικές παραγγελίες είναι κάτι το οποίο αργά ή γρήγορα δε θα μπορέσεις να αποφύγεις. Πολλά από αυτά τα προιόντα διατίθενται πλέον και στην ελληνική αγορά, αλλά για κάποια άλλα δυστυχώς θα πρέπει να "ψαχτείς" στο εξωτερικό...
Ενδέχεται κάποια από τα προϊόντα αυτά να μη ταιριάξουν με το δέρμα σου ή ακόμη να μη σε ικανοποιήσουν αρωματικά, αλλά ξεκινάς με κάτι αντίστοιχο και στην πορεία διαπιστώνεις ποια από αυτά θα κρατήσεις και ποια θα πετάξεις... Υπολόγισε ένα budget μεταξύ των 50-60 € για αρχή, με τα οποία θα ξυρίζεσαι για μερικούς μήνες....

Απέχω πολύ από το να χαρακτηριστώ έμπειρος, αλλά επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά με το ξύρισμα και κάποια από τα προβλήματα που αντιμετώπισες εσύ τα συνάντησα και εγώ, προσπάθησα να σου προτείνω προιόντα τα οποία είναι οικονομικά και παράλληλα αποδοτικά.
Υπάρχουν σαφώς εμπειρότερα μέλη από εμένα και με πολύ περισσότερες γνώσεις τα οποία μπορούν να σε βοηθήσουν, αλλά ως ομοιοπαθής όφειλα να συνδράμω...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ξεκινάμε...

1) Θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια την Edwin Jagger ( Barley , 89L κλπ όποια σου αρέσει περισσότερο) Καταπληκτική μηχανή απο ολες τις απόψεις (και με σχετικά μακρύ χερούλι) και για αρχάριους και για προχωρημένους προσφέρει το πιο γλυκό ξύρισμα IMO

2) Οmega No 49 boar . Φοβερό πινέλο με μεγάλη λαβή με τιμή γύρω στα 7 € . Είναι απο τα αγαπημένα μου , Θα σε βολέψει σίγουρα . Απλά διάβασε τα σχετικά με το στρώσιμο των πινέλων χοίρου.

3) Καλύτερα κρέμα. Να μάθεις να κάνεις αφρό και μετά πας σε σαπούνι. Μια κρέμα πχ της TOBS θα ηταν καλή . Απλά διάλεξε το άρωμα που σου αρέσει.

4)Ξεκίνα με τα persona platinum και βλέπεις. Εδω θέλει να βρεις τι θα σου κάτσει στο δικό σου δέρμα, οπότε θέλει δοκιμές.

5)Και εγω εχω ευαίσθητη επιδερμίδα. Βάζω πρώτα Asl και μετά Asb. Το πρώτο προσφέρει εκτός του αρώματος και απολύμανση της επιδερμίδας , το δεύτερο ενυδάτωση . Περισσότερο προτεινόμενο για ευαίσθητες επιδερμίδες είναι το balm αλλά και εδω θα δεις τι θα σου κάτσει καλύτερα στο δέρμα σου ώστε να μην έχεις προβλήματα.

6) Οχι, η γλυκερίνη σε καμιά περίπτωση δεν είναι κάτι το απαραίτητο. Ξεκίνα χωρίς αυτήν , και το βλέπεις αργότερα οταν θα έχεις φθάσει σε ενα καλό επίπεδο όσον αφορά την εμπειρία που θα αποκτήσεις.

Συνοπτικά αυτά , είναι δοκιμασμένες και αξιόπιστες προτάσεις. Εννοείται οτι σιγά σιγά θα πάς και σε άλλες επιλογές , αλλά για ξεκίνημα νομίζω οτι σε κάλυψα αρκετά. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Ολα όσα είπαν οι συνομιλητές είναι σωστά. Ακολούθησέ τα.

Αν έχεις σφιχτό μπάτζετ, ιεράρχησε τις προτεραιότητές σου, αλλά μην ξεχνάς ότι σε μερικά πράγματα δεν πρέπει να τσιγκουνευτείς, γιατί απλούστατα θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια στην πορεία.
Μην τσιγκουνευτείς προ πάντων στη μηχανή. Η Edwin Jagger DE89 είναι μονόδρομος στa 29 eυρώ από ελληνικο eshop.
Και στο πινέλο, οποιοδήποτε Ωμέγα (48, 49, 98 κ.λπ.) θα σε βγάλει, με κόστος έως 12 ευρώ. Aυτα τα πινέλα λειτουργούν βέλτιστα με σαπούνι. Αρα, Cella ή Proraso με κοστος περί τα 5 ευρώ. Aλλά και με την κρέμα θα τα καταφέρουν.
Λεπίδες Persona ή ό,τι σε βολέψει στην πορεία.
Αφτερ σέιβ της αρεσκείας σου. Τα Speick είναι εξαιρετικης ποιότητας και φτηνά.

Κορυφαία συμβουλή: Διάβασε και δες βίντεο για τεχνικές αφρισμού και χειρισμό μηχανής. Ετσι σύντομα θα βρεις το χέρι σου και το στυλ σου.

Με τις υγείες σου!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η πρότασή μου για το φίλο simi είναι η εξής:

-Μηχανή Edwin Jagger EJ89 με ολομεταλλική λαβή (λιγότερο από 30 ευρώ).
-Ξυραφάκια Personna Platinum ή Astra ή Bic Platinum (1 ευρώ η δεκάδα τα Personna)
-Πινέλο Omega 49 ή εναλλακτικά το 48 που είναι πιο μεγάλο (7-8 ευρώ το 49, γύρω στα 10 ευρώ το 48). Τα απόλυτα "value for money".
-Κρέμα ξυρίσματος Palmolive είτε την πράσινη είτε την κόκκινη (2-2,5 ευρώ το σωληνάριο των 100ml). Προτείνω τη συγκεκριμένη επειδή κάνει ευκολότερα καλή και πλούσια σαπουνάδα ακόμη και εάν η αναλογία του νερού δεν είναι η καλύτερη.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Να προσθέσω και κάτι ακόμη στο οποίο λησμονήσαμε όλοι μας να αναφερθούμε:
Εξίσου σημαντική (αν όχι σημαντικότερη) με όλα τα παραπάνω είναι και η προετοιμασία του δέρματός σου. Θα ήταν πολύ καλό (αν μπορούσες συμπληρωματικά με όλα τα παραπάνω) να προμηθευτείς και κάποιο ήπιο σαπούνι καθαρισμού (όχι scrub), το οποίο αφ' ενός δεν κοστίζει ιδιαίτερα και αφ'ετέρου μπορεί να βελτιώσει σημαντικά το αποτέλεσμα.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Φίλε Simi συνοψίζοντας τα πολύ πολύ σωστά που αναφέρθηκαν από τους προηγούμενους, για να μην τα χάσεις και μπερδευτείς κάποιες καλές επιλογές για σωστό ξεκίνημα από άποψη hardware είναι οι εξής. :

1) Μηχανή : Edwin Jagger 89L ή Barley. Ποιότητα, ιδανικό για ξεκίνημα, προσιτή τιμή - δύσκολα θα σε απογοητεύσει. Μust-have για αρχάριο.

2) Πινέλο : Ή χοίρου (ένα σε προσιτή τιμή έως 10 Ε της Omega- κατά προτίμηση το 49 ή 83 με μεγάλο θύσανο) ή ασβού κάποιο μαλακό silvertip όπως αυτό (αν και λίγο πιο ακριβό). Διαλέγεις αν θες ένα πουπουλένιο άγγιγμα (άσβος) ή ένα πιο καλό scrub στο πρόσωπο (χοίρος).

3)Κρέμα : Taylor of Old Bond Street - όμορφα αρώματα σε ποικιλία και δεδομένη ποιότητα
Palmolive - σταθερή value for money αξία (μέχρι 2 Ε κόστος) αλλά εξαιρετικό προϊόν με μενθόλη.
Cella - μαλακό σαπούνι με άρωμα πικραμύγδαλο - ιδανικό για εισαγωγή στα σαπούνια.

4) Ξυραφάκια : Μαλακά αλλά και αρκετά κοφτερά για αρχή. Οι επιλογές οι εξής (όλες έως 1 Ε το πακέτο) :
α)Personna Platinum
β) Bic Chrome Platinum
3)Astra Platinum

5) After Shave : Ένα κλασσικό άρωμα αν σου αρέσουν αυτά σε προσιτές τιμές : Brut, Aqua Velva, Old Spice (έως 10 Ε)


Η συμβουλή μου είναι να ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ αλλά να δεν χρειάζεται να ξοδέψεις και μία περιουσία μέχρι να βρεις τι σου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μιας και σχεδον ολοι προτεινουμε την EJ89 στον φιλο μας, ας προσθεσουμε οτι και η EJ87 (Λευκη λαβη) και η EJ86 (Μαυρη λαβη) ειναι οι ιδιες ακριβως μηχανες (ιδια κεφαλη, διαφορετικες σε χρωμα και υφη λαβες). Μπορει καποια απο αυτες τις βαριαντες να του αρεσει περισσοτερο.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”