Το ξύρισμα στον μπαρμπέρη!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Τσέκαρε και πες εντυπώσεις να ξέρουμε :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Έχω έναν στον Ταύρο! :megagrin
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Vassilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2012, 15:26
11
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Για πες.. Με ενδιαφέρει. Έχω πελάτη εκεί δίπλα.
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Επειδή είναι συγγενής, ας μου πουν πρώτα οι mods αν μπορώ να δηλώσω τα στοιχεία δημόσια...
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μπορείς...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Η διεύθυνση είναι Αγ. Γεωργίου 4. Το μαγαζί λέγεται "Ηλίας". Είναι ένα συνοικιακό κουρείο. Ο θειος μου έμαθε και συνέχισε το κλασσικό μπαρμπερικο. Συνεχώς τον πρήζω με το ΠΞ :bigsmilie
Γιώργος
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Κέρκυρα , Πλατεία Σαρόκου , Μπαρμπέρικο Ανδρικές Κομμώσεις , παραδοσιακο ξύρισμα , επίθετο του Μπαρμπέρη Σπάτουλας , ο καλυτερος
GRG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012, 20:30
11
Been thanked: 6 times

Θα σας αναφέρω τις δικές μου εμπειρίες .Για όλους τους άντρες η πρώτη φορά είναι πολύ σημαντική , εμένα η πρώτη μου φορά ήτανε στην Σύρο .
Ρώτησα έναν φίλο , που μπορώ να ξυριστώ παραδοσιακά με φαλτσέτα στο νησί , με ενημέρωσε για το πως θα πάω, δεν έχασα λεπτό και ο δρόμος μ έβγαλε σ ένα στενάκι πίσω από το Δημαρχείο .Ο χώρος αναμενόμενος απλός , παραδοσιακός , προδιαθετόσουν ότι εδώ κάτι καλό θα γίνει . Πιτσιρικάς εγώ τότε γύρω στα 22-23 (όχι ότι τώρα είμαι μεγάλος) του λέω ξύρισμα θέλω .Ναι ε ;;;μου λέει απορημένος , λέω ναι ναι , σήμερα οι νέοι δεν ξυρίζονται έτσι παιδί μου , τέλος πάντων μου λέει κάποια πράγματα , του λέω κ γω και ξεκινάμε , δεν θυμάμαι διαδικασία , καθαρός ήτανε πολύ , αλλά στο τέλος με μάτωσε από την δεξιά πλευρά του λαιμού σε διάφορα σημεία . Καλά έχω κ γω πάρα πολύ σκληρά γένια , μου το λένε όλοι και γι αυτό τον λόγο του έβγαλα κίτρινη κάρτα . Τελειώνουμε πληρώνω , βγαίνω μου λέει η κοπέλα μου κ τώρα γυναίκα μου , πως ήτανε ; Χαϊδεύω το πρόσωπο μου κ ένιωθα τσιμπήματα , τις λέω όχι καλός . Αυτή ήτανε η πρώτη μου φορά .
Η δεύτερη ήτανε στον Μύτικα Αιτωλοακαρνανίας πάλι πάνε αρκετά χρονάκια , εντελώς παραδοσιακός και αυτός , μεγάλος σε ηλικία , καθαρός πολύ , ευγενικός αλλά και αυτός τα ίδια συμπτώματα με τον Συριανό , μου ερέθιζε το δέρμα στο ίδιο σημείο και μάτωνα και στο τέλος άφηνε και λίγες τρίχες .
Η τρίτη ήτανε στο Dubai , σ έναν Πακιστανό .Με πήγε ο κουμπάρος μου που ξέρει τα μέρη εκεί , ήτανε καλύτερος από τους άλλους δυο αλλά και μ αυτόν δεν τρελάθηκα .
Τέταρτη φορά λόγο δουλειάς για αρκετό διάστημα ήμουνα στην περιοχή του Κεραμεικού κ συγκεκριμένα στην Μεγ. Αλεξανδρου βρίσκω έναν μπαρμπέρη . Μπαίνω μέσα μύριζε Μυρτώ ο χώρος . Λέω εδώ είσαι μεγάλε κάτσε και περίμενε την σειρά σου , μετά από 10 λεπτά κάθομαι στην κλασική καρέκλα . Παλιός πάγκος , ένα κασετόφωνο του '80 , φωτογραφίες παλιές , ο κύριος με την άσπρη την ρόμπα του , κολόνιες στην δεξιά πλευρά του πάγκου σε κλασικά μπουκαλάκια . Κόβει 2 κομμάτια ρολό χαρτί , ετοιμάζει τα σύνεργα του κ ξεκινάμε . Μετά από 2-3 λεπτά μου λέει , έχεις πολύ σκληρά γένια , λέω το ξέρω , το ξέρω . Προσπαθεί , προσπαθεί τελειώνουμε και μόνο στο δεύτερο πέρασμα που ήτανε και κόντρα μ έκοψε λίγο στο γνωστό πλέον σημείο . Κολόνιες , πούδρα μετά , nivea και πληρώνω 10 ευρώ. Μ άρεσε να σας πω την αλήθεια , πήγαινα κάθε βδομάδα μέχρι που τελείωσα από εκεί την δουλειά μου και δεν ξαναπήγα .
Μετά διαβάζοντας τόσα πολλά για το 1900 THE BARBER SHOP στο Κολωνάκι λέω ας πάω να δω τι γίνετε και εκεί . Επίτηδες είχα μείνει αξύριστος καμιά 10-15 μέρες , πάω θυμάμαι ήτανε Παρασκευή μεσημέρι , γενικά την Παρασκευή από το μεσημέρι και μετά την αφιερώνω για baute δικό μου . Ξύρισμα μόνο .Δεν είχα κλείσει κάποιο ραντεβού , μπαίνω μέσα , μόνος μου ήμουνα λέω στον Σύριο ένα ξύρισμα , ευγενικά με οδηγεί στο δωμάτιο , τραβάει την βαριά ξύλινη καρέκλα κ κάθομαι .Μου αναφέρει πως μέχρι να ζεσταθεί το νερό θα περιμένουμε 10 λεπτά εκτός και αν θέλω να μου καθαρίσει λίγο κάποιες τριχούλες με την μέθοδο της κλωστής . Έτσι και έγινε , περνάνε τα 10 λεπτά , έρχεται η πρώτη καυτή πετσέτα την οποία μ έναν περίτεχνο τρόπο μου την τυλίγει στο πρόσωπο , μετά από λίγο και η δεύτερη πετσέτα .Σ αυτό το διάστημα είχε ετοιμάσει την σαπουνάδα και το ξυράφι του ξεκινάμε .Η ώρα που τόσο ήθελα έφτασε . Αργός αρκετά , με προσεκτικές κινήσεις , μεθοδικός κ λίγο ομιλητικός . Μου λέει και αυτός , έχετε πάρα πολύ σκληρά γένια , πάρα πολύ . Δυσκολεύετε πολύ η λεπίδα . Δεν του μίλησα και συνέχισε , άλλαξε συνολικά τέσσερα(4) ξυράφια για δυο(2) περάσματα εκ τον οποίον το ένα(1) κόντρα .Στο τέλος με μάτωσε λίγο στο γνωστό σημείο του λαιμού κ τύλιξε το πρόσωπο με μια παγωμένη πετσέτα . Στο τέλος πήρε μια κρέμα της Apivita η οποία μύριζε εκπληκτικά και άπλωσε μια μικρή ποσότητα στα χέρια του κάνοντας μου έπειτα ένα ωραίο μασάζ για λιγότερο από ένα λεπτό . Τελειώσαμε κύριε μου λέει , πολύ ωραία λέω εγώ , τι σας χρωστάω ,15
euro . Λέω στον εαυτό μου εντάξει μέχρι τώρα ο καλύτερος .
Επόμενος , στο Χαλάνδρι , κουρείο ανδρικό μόνο κ ξύρισμα με την φαλτσέτα . Ο τύπος το πλασάρει σαν μπαρμπέρικο .Το γνώριζα το κατάστημα και με την πρώτη ευκαιρία το επισκέφτηκα . Ξεκινάει την διαδικασία και μετά από πέντε(5) λεπτά σταματάει και μου λέει , συγνώμη αλλά θα χρησιμοποιήσω κλασικό ξυραφάκι για έχεις πολύ σκληρά γένια . Ξενέρωσα απίστευτα, ήθελα να φύγω , αλλά λέω τέλος πάντων .Ε δεν συνεχίζω , έφαγε κόκκινη κάρτα από τα αποδυτήρια ο τύπος .
Και η αποκορύφωση βρέθηκε στην Ν. Ιωνια όπου πλέον είμαι τακτικός πελάτης , κάθε βδομάδα πηγαίνω .
Είμαι για καφέ μ ένα φίλο κ πελάτη ο οποίος μια ξυρίζετε , μια όχι .Την συγκεκριμένη μέρα ήρθε ξυρισμένος , του λέω ωραίο ξύρισμα φίλε και μου λέει , έχω βρει κάτι Πακιστανούς στην Ν. Ιωνια θα πάθεις πλάκα . Ξύρισμα 5 euro και μια(1) ώρα μασάζ . Άσε ρε του λέω .Δεν χάνω την ευκαιρία την επόμενη μέρα εκεί εγώ .
Μικρός χώρος , διακόσμηση ότι να ναι , πεντακάθαρο και να μην έχει που να κάτσω να περιμένω . Έρχεται η σειρά μου, πάω κάθομαι , ξύρισμα του λέω . Πάει και φέρνει δυο(2) πετσέτες για να στερεώσει το κεφάλι μου στο προσκέφαλο της καρέκλας . Φέρνει ένα μπολάκι με ζεστό νερό και ρίχνει μέσα δυο(2)-τρεις(3) σταγόνες dettol υγρό και ξεκινάει και κάνει μασάζ σε όλο το πρόσωπο , αυτό για πέντε(5) λεπτά .
Φτιάχνει την φαλτσέτα του , τα χαρτιά του και ξεκινάμε . Βάζει μια γενναία δόση κρέμα Nivea και ξεκινάει με το πινέλο να απλώνει τον πλούσιο αφρό .Για αρκετά λεπτά άπλωνε τον αφρό στο πρόσωπο μου μέχρι που ξεκίνησε το ξύρισμα . Φαινότανε ότι το ήξερε το άθλημα , άνετος , σχετικά γρήγορος θα έλεγα στις κινήσεις του αλλά πολύ πολύ προσεκτικός . Τελειώνουμε το πρώτο πέρασμα , ούτε αίματα , ούτε ερεθισμούς τπτ . Κοίτα να δεις λέω , που ούτε ζεστές πετσέτες χρησιμοποίησε , ούτε τπτ . Πάμε για το δεύτερο πέρασμα , αλλάζει ξυράφι , απλώνει ομοιόμορφα τον αφρό και ξεκινάμε κόντρα τωρα. Μετά από λίγο τελειώνει και ξεκινάει να με χαϊδεύει και όπου έβλεπε πως τσιμπούσε το χέρι του , ξανά περνούσε και ξανά . Καθαρίζει ότι έχει μείνει από σαπουνάδα , βλέπω, ούτε αίματα στο γνωστό σημείο . Λέω εδώ είσαι Γιώργο . Παίρνει ένα ψεκαστήρα νερού και ψεκάζει όλο το πρόσωπο , με ένα κομμάτι χαρτί με σκουπίζει προσεκτικά και 'ευγενικά ' , με το πιστολάκι καθαρίζει από τυχόν τρίχες και ρίχνει και αέρα στο πρόσωπο μου να στεγνώσει το νερό . Παίρνει ένα Gillette After Shave και απλώνει στο πρόσωπο μου κάνοντας ένα γρήγορο μασάζ .Μ έκαψε λίγο αλλά μ άρεσε , αμέσως παίρνει πάλι το πιστολάκι και ρίχνει αέρα στο πρόσωπο μου να ηρεμήσω . Ξανά παίρνει στην συνέχεια το νερό και ψεκάζει πάλι όλο το πρόσωπο μου. Με χαρτί με σκουπίζει όμορφα και με το πιστολάκι στεγνώνει εντελώς το πρόσωπο . Παίρνει από ένα άσπρο βαζάκι κρέμα προσώπου και εφαρμόζει τοπικά σε διάφορα σημεία του προσώπου κάνοντας ένα απίστευτο μασάζ .Μου ρίχνει και ένα -δυο χαστουκάκια και μου λέει έτοιμος , πάω να σηκωθώ , δεν τελειώσαμε φίλε μου ακόμα και ξεκινάει αυτό που είδατε σε παλιότερο post στην πρώτη σελίδα αν θυμάμαι καλά σ ένα βίντεο . Ένα τέλειο μασάζ στο κεφάλι που έλεγες να μην σταματήσει . Μετά από ώρα τελειώσαμε , τι χρωστάω , 5 euro φίλε μου , του δίνω 10 euro και από τότε όταν πάω (κάθε βδομάδα δηλαδή) γίνετε χαμός .Το προτείνω ανεπιφύλακτα .
Συγνώμη αν κούρασα . :clap1
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25960 times

Δεν έχω ξυριστεί ποτέ σε μπαρμπέρη, αν και μικρός πήγαινα με τον παππού μου συχνά και του έριχνε μια ξούρα. Έχω όμως την εντύπωση ότι πρέπει να έχουν μείνει ελάχιστοι από τους παλιούς που ξέραν να ξυρίζουν πραγματικά, οπότε μάλλον θέλει μεγάλη τύχη να πέσεις σε κάποιον από αυτούς. Είχα δει σε ένα ντοκυμανταίρ στην ΕΤ3 που έδειχνε έναν παππού στο Λιτόχωρο, που φαινόταν να το ξέρει το άθλημα, αλλά πάνε χρόνια.

Χωρίς όπως είπα να έχω εμπειρία, τείνω να συμφωνήσω λοιπόν με τις απόψεις του Απόστολου. Για όσους ασχολούνται με το πξ, νομίζω ότι δύσκολα θα πας για ξύρισμα και μόλις βγεις θα πεις "ουάου". Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά με αυτά που διαβάζω και από όσους έχω δει στην Ελλάδα να ξυρίζουν, είναι πάρεργο γιαυτούς το ξύρισμα πλέον.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολύ ωραία περιγραφή, ευχαριστούμε! Προχθές παραλίγο να πάω για ξύρισμα στο χωριό μου σε μπαρμπέρη αλλά τελικά το απέφυγα, κάτι με κράτησε!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”