Η μηχανή μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Η Ιταλίδα που απέμεινε...ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3398 times

Για πολλά χρόνια μια Honda MTX 200R του 84. Την οδηγούσα από μικρός μέχρι και το 2006 για μετακινήσεις. Τώρα μόνιμα στο χώρο στάθμευσης λόγω προσωπικής θεώρησης του επικινδύνου της οδήγησης δίκυκλου στην Αθήνα που μένω.
Εργαλείο και σκυλί, από το 1984 μέχρι το 2006 ζήτησε μόνο τα απαραίτητα αναλώσιμα και αυτά όχι πάντα.
Άβαταρ μέλους
trelovet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 09:28
8
Has thanked: 95 times
Been thanked: 434 times

H κουκλάρα μου :romance-hearteyes:

Εικόνα

Εικόνα

Λατρης των σκούτερ
Υπάρχει ακομα : KYMCO 350 Downtown
SUZUKI 200 Burgman
KYMCO 50 Super9 Lc
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πρίν τελειώσω τήν θητεία μου στήν θάλασσα αποφάσισα νά ξαναπάρώ μηχανή.

Διαβάζοντας αρκετά καί μέ κριτήριο όχι πάντα τήν αξιοπιστία όσο τήν οδηγική συμπεριφορά αποφάσισα νά πάω πρός Ιταλία μεριά μιάς καί ήταν

πάντα έρωτας ή Aprilia.

Aprilia ETV Caponord λοιπόν γιά νά μέ συντροφεύει στά μεγάλα στεριανά ταξίδια πού ευελπιστώ νά κάνω.

Εικόνα

Εικόνα

:hellas3
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλοταξιδη Γιάννη !
Πάντα όρθιος :handgestures-thumbupleft:
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14350 times
Ηλικία: 54

Καλά ταξίδια και να την ευχαριστηθείς !!!
Γιάννης
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Αν και μου άρεσαν απο μικρός και οι μηχανές η μεγάλη μου αγάπη ήταν τα αυτοκίνητα μιας και έμαθα απο 7 χρονών να οδηγώ σε μία εποχή βεβαια που είχα την τύχη να οδηγώ κυρίως πισωκίνητα σε επαρχία που είναι πιο εύκολα τα πράγματα και μια εποχή όπου έβγαιναν αυτοκινητάρες και ο κόσμος τα λάτρευε και όχι όπως τώρα που το γύρισαν στα υβριδικά και έχει καταντήσει είδος εξυπηρέτησης και μόνο το αυτοκίνητο. Έτσι φτάσαμε στο 2014 που αναγκάστηκα λόγο δουλειάς και ήρθα Αθήνα. Οδήγησα για 1-2 χρόνια μέσα στην Αττική και τότε πραγματικά μίσησα το αυτοκίνητο που τόσο αγαπούσα. Έτσι μοναδική διέξοδος η μηχανή. Χωρίς δεύτερη σκέψη έβγαλα δίπλωμα και λόγο και της εμπειρίας που είχα απο οδήγηση στο χωριό μηχανών συγγενών και φίλων μου που τις αντάλαζα με το αυτοκίνητο που είχα για εξυπηρέτηση πείρα την πρώτη μου (το 2017 πλέον) μηχανή honda hornet του 2007 με 9000 χλμ σε κατάσταση σαν καινούρια την οποία μάλλον θα έχω για πάρα πάρα πολλά χρόνια... Πλέον μεγάλη αγάπη ευτυχώς δεν έχω κανένα πέσιμο μέχρι στιγμής και ελπίζω να μην έχω και ποτέ. Είναι μία μηχανή που δεν χρειάζεται συστάσεις νομίζω την γνωρίζετε όλοι σας και ίσως να την έχετε οδηγήσει κιόλας σε κάποια σχολή οδηγών αν βγάλατε τα τελευταία χρόνια δίπλωμα μιας και είναι η μηχανή που έχουν σχεδόν όλες οι σχολές οδήγησης.
Αγοράστηκε κυρίως για την πόλη μέσα αλλά ήθελα να ειναι μεγάλη ωστε να μπορώ να πηγαίνω και Κρήτη από όπου και κατάγομαι αν χρειαστεί. Έτσι επέλεξα μία γυμνή street μηχανή all around μεσαίων κυβικων για κυρίως εντός πόλης οδήγηση και καμία εξόρμηση σε κοντινές εκτός αττικής διαδρομές ή κανενα νησί τα καλοκαίρια εντός δρόμου πάντα μιας και εκτός δρόμου δεν με ενδιέφερε αφού δεν έχω την εμπειρία και τις γνώσεις για off road οδήγηση. Το τελευταίο χρόνο που βρήκα και παρέα μηχανόβιο άρχισα και τα ταξιδάκια εκτός πόλης σιγα σιγα και μου έχουν μπει ιδέες για πιο ταξιδιάρα μηχανή και συγκεκριμένα για την crossrunner αλλά πιστεύω ότι θα με περιορίσει περισσότερο στην μετακίνηση μέσα στην πόλη οπότε θα μείνω με το hornet καλύτερα.

Αυτό που πρέπει να τονίσω και εγώ είναι ότι η οδήγηση μηχανής δεν ειναι εύκολη. Δεν ειναι ποδήλατο , δεν έχει καμία σχέση με την οδήγηση ποδηλάτου και από ότι λένε είναι το δευτερο πιο δυσκολο όχημα μετά το ελικόπτερο στην οδήγηση. Οπότε θέλει πολύ προσοχή , σύνεση στο γκάζι και να το έχεις και λίγο με την οδήγηση γιατί δυστυχώς η μηχανή σπάνια έως ποτέ συγχωρεί λάθη. Και φυσικά να φοράτε όλο τον μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ασφαλείας.

Μαγκιά δεν είναι να πηγαίνεις χωρίς κράνος για καφέ για να μην χαλάσει το μαλί και να τρωως ή να σου μπαίνουν στα μάτια όλα τα μυγάκια και τα πετραδάκια από τους μπροστινούς τροχούς των αυτοκινήτων αλλά να φτάνεις στον προορισμό σου ασφαλής και όταν βγάζεις το κράνος σου να είναι καθαρό (και φρεσκοξυρισμένο φυσικά) το πρόσωπο σου.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

ElNavajero έγραψε: 28 Οκτ 2013, 18:02 Καλησπέρα και από εμένα. Στα δίτροχα μπλέχτηκα μεγάλος. Έκανα την αρχή πριν από δύο χρόνια (στα 24), όταν και αγόρασα μετ/μένη την Kawasaki Ninja 250r. Για αυτή τη μηχανή μπορώ να πώ μόνο τα καλλίτερα ως μηχανή αρχάριου. Είναι κατάλληλη για πόλη αλλά και για διαδρομές έως 1 1/2 ώρα. Μέχρι τώρα την έχω χρησιμοποιήσει, πέρα από την Αθήνα, στην Πάρο και τη Σύρο. Στο μυαλό μου, ωστόσο, έχει μπει η ιδέα να την αντικαταστήσω με κάποια μεγαλύτερη γιατί είμαι fan των ταξιδιών και υπολογίζω σε δυο-τρία χρόνια να κάνω ένα ταξίδι κατά Βόρεια Ιταλία-Αυστρία με μότο. Μακάρι να τα καταφέρω...Και εύχομαι το ίδιο στον κάθε μηχανόβιο.
Πως πέρασαν τα χρόνια; 7 χρόνια πριν λέει. Ας κάνω το update μου. Έδωσα την καβασακι μόλις μπήκα στο στρατό λοιπόν. Αλλά μετα ήμουν ανάμεσα σε Ducati ή την Alfa Romeo που τελικά πήρα. Δεν ξανά οδήγησα ούτε ανέβηκα ξανά σε μηχανη από τότε. Το ταξίδι όμως που ονειρευόμουν και γράφω επάνω, το έκανα με τη Romeo! Όχι και άσχημα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η "μηχανάρα με τα κόκκινα"* είναι το νέο μου απόκτημα.

Honda CBR1000RR Fireblade SC57 του 2007 με 17000χλμ

Εικόνα

*copyright by @mitsos!!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Ηλία καλοστριφτο και πάντα όρθιος!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανή”