Τι αυτοκίνητο έχετε;

Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ένα τζιπ κόμπας του 2007, γιατί οι γονείς μου ήταν σκληροί αριστεριστές μικροί και ήθελαν οφφ-ροαδ δυνατότητες στα 40 τους. Όπως όλοι μπορείτε να υποθέσετε, το τζιπ πήγε άπατο, κρατιέται μπιμπελό στην πυλωτή, γράφοντας μετά βίας 2-3-4κ χιλιόμετρα το χρόνο, 90% σε άσφαλτο. Κάθε φορά που ετοιμαζόταν για οφφ ρόαδ πονούσαν μέσες, χέρια, πλάτες, πεινούσαν ή νύσταζαν.

Το κύριας χρήσης είναι ένα γαλάζιο opel agila του 2013, το οποίο καταπίνει την Αθήνα με μια χαψιά, παρκάρει παντού, κυκλοφορεί επίσης παντού και "δαγκώνει" όσο και όταν χρειάζεται (ή επιτρέπεται, εντός αστικού ιστού) με τη 1200άρα αξιοπρεπή μηχανούλα του.

Μέχρι το 2015 υπήρχε κι ένα γκολφ του 92' που δόθηκε για απόσυρση το 17, όταν πια οι βλάβες που έβγαζε αυτό το γηραλέο δυσκίνητο γερμανικό κατασκεύασμα, ήταν υπερβολικά ασύμφορο να επιδιορθωθούν, ακόμα και ως νοσταλγική - κατασκευή - απομεινάρι της νιότης των γονιών. Το οδήγησα τα πρώτα 2 χρόνια της οδηγικής μου καριέρας, ήταν σα να οδηγείς το προαναφερθέν τζιπ με... τη μηχανή του προαναφερθέντος όπελ. Πώς διάλο την παλεύατε στα 90ς;
De savoir vient avoir.
Panos79
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Ιουν 2022, 13:21
1
Has thanked: 8 times
Been thanked: 69 times

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλη την ομάδα!
Εγώ έχω ένα Opel Astra g cabrio Bertone edition του 2002. Αρρώστια και μεράκι! Το έχω σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορώ αν και λόγω των ελληνικών δρόμων, πρατηρίων καυσίμων κλπ αλλά καο οδηγών είναι δύσκολο...
Απο βλάβες μου έχει βγάλει πάνω κάτω μόνο αναλώσιμα και όταν το πρωτοπήρα εγκέφαλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Προσεγμενο το εχεις το Μπερτονε. Να το χαιρεσαι. Βασικα το Μπερντονε αντε και καμια Ασκονα (που δεν κυκλοφορουν πλεον) ειναι τα μονα Οπελ που θα γυρισω κεφαλι να κοιταξω στο δρομο. Η μαλακη οροφη σου εβγαλε ποτε προβληματα με νερα και αερα;
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Theodoros83
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Ιαν 2023, 14:56
1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Kαλησπέρα σας και καλή χρονια με υγεια. Κατοχος ενος Alfa 147 2007 εδω και 6 χρόνια.

Εικόνα
Nuntius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 19 Σεπ 2022, 13:22
1
Has thanked: 9 times
Been thanked: 40 times

Toyota corolla E12, hatchback, μοντελο 2007, υπερκυβισμενο με εντοσθια mr2, δοξα τω θεω και παει κ στριβει. Μεχρι να χαλασει δεν το αλλαζω γιατι κανει ολα τα χατιρια...τωρα και bebe edition...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

@Theodoros83 μουνα@#$α Ιταλιδα. Μονο με ενα αμαξι θα αλλαζα τη Φωκια μου .... Αλφιστι. Οι Αλφα Ρομεο ειναι απο τα λιγα αμαξια που θα γυρισω κεφαλι να τα κοιταξω!!!!
υγ: η φοτο ειναι απο Καρπενησι προς Προυσο; .... εχει κατι σφιχτα στροφιλικια εκει που η 147 σου πρεπει να τα καταπινε και μονο με τη σκεψη!!!!


@Nuntius ενταξει οι Κορολες πανε και χωρις λαδια αλλα σαν αμαξια δεν τα πολυσυμπαθω .... αλλα εσυ συναδελφε το εχεις κανει πυρκαυ&^&^^ο το αμαξι ... ζαντικο, μαρσπιεδες, αεροτομη, φιμεδιες και καλογυλισμενο .... σου δινω τα Ιαπωνεζικα ευσημα μου!!!!
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
The Handler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 08 Δεκ 2022, 10:17
1
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αττική
Has thanked: 340 times
Been thanked: 701 times
Ηλικία: 34

Audi TT προσωπικό και εταιρικό ένα τίμιο VW POLO

Εικόνα
Φιλικά,
Γιώργος «The Handler»
Άβαταρ μέλους
Theodoros83
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Ιαν 2023, 14:56
1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

@AlexFocus Σε βλέπω πολυταξιδεμένο. Μπραβο από την φωτο καταλάβες διαδρομη ?
Η αληθεια είναι ότι απο Καρπενησι προς Προυσσο γύρω στις 6:30 το πρωι με ομίχλη ήταν μια μοναδικη εμπειρία ζωής.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Πως να μην αναγνωρίσει τη διαδρομή, παραλίγο να αφήσει τα κόκαλά του εκεί προσφάτως 😆.
Καλή χρονιά Αλέξ, παρότι είπες σχεδόν καλή κουβέντα για γιαπωνέζικο κ μάλιστα στα γαλλικά.
Όντως φοβερή διαδρομή...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

@The Handler πολυ ομορφο το ΤΤ. Η ζαντα του παει πολυ. Πετα του και καμια φιμεδια!!!
@Theodoros83 τυχαινει να εχω εξοχικο σε χωριο διπλα στο Καρπενησι και την περιοχη την ξερω σαν τη τσεπη μου. Τη διαδρομη Καρπενησι - Προυσο δεν την εχω κανει ποτε με ομιχλη .... πρεπει να ειναι πολυ τρατζικ ακομα και για μενα που παω με κλειστα τα ματια. Μπραβο σου που την εκανες. Παρεμπιπτοντως ωραια φοτο στο προφιλ σου. Ποια Μονη ειναι; Ισως να παω και εγω φετος στο Περιβολι της Παναγιας.
@babkoug καλη χρονια Μπαμπη μου και οποτε θελεις σε φιλοξενω στο Καρπενησι να κανουμε μαζι Rally Akropolis - Nekrotafeio αφου πρωτα φαμε καλα στις παρακειμενες ταβερνες!!!!
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”