Gillette Super Adjustable

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26767 times
Been thanked: 26281 times

Ασφαλώς και το σημερινό ξύρισμα το περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία. Ήταν ημέρα δοκιμής της Gillette Super Adjustable. Από τις λίγες vintage που είχα βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, έψαχνα την κατάλληλη ευκαιρία για να την αποκτήσω. Και την βρήκα, μόλις έπεσα στην δημοπρασία πώλησής της. Ήθελα οπωσδήποτε την short handle έκδοσή της, μιας και οι κοντές και χοντρές λαβές μου κάθονται πολύ καλύτερα στο χέρι.

Εικόνα

Η μηχανή είναι κατασκευής 2ου εξαμήνου του 1975 (V2) και από την πρώτη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου, διαπίστωσα ότι είναι βαριά (περίπου 70gr) αλλά το κυριότερο, έχει το βάρος μπροστά στην κεφαλή, που βοηθάει στο ξύρισμα. Είναι ρυθμιζόμενη, με διαβάθμιση από το 1 (πολύ ήπια) έως το 9 (πολύ επιθετική). Στην ρύθμιση 1 συγκρίνεται με τις Tech, στην ρύθμιση 3-4 με μια Edwin Jagger, στην 5-6 όπως η 34C. Στην 7-9 αγριεύουν τα πράγματα, ανάλογα με την διάθεση του καθενός. Η λαβή της είναι στιβαρή και έχει καλό κράτημα, δεν γλιστράει κατά την διάρκεια του ξυρίσματος. Μιας και είναι ΤΤΟ, η αλλαγή της λεπίδας είναι πολύ εύκολη υπόθεση.

Εικόνα

Στο ξυριστικό μέρος τα πήγε πολύ καλά, παρότι είχα τους φόβους μου, μιας και με τις vintage γενικότερα, δεν τα πάω καλά. Πολλοί παρομοιάζουν το ξύρισμά της με την Slim. Εμένα μου φάνηκε ανώτερο από αυτήν. Δεν ξέρω, ίσως με την Slim (που ήταν η πρώτη μου vintage) να μιλούσε η απειρία και να μην ήταν τόσο καλά τα αποτελέσματα. Με την “Black Beauty” όμως, το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και χαίρομαι ιδιαίτερα που με δικαίωσε, μιας και την έψαχνα καιρό όπως ανέφερα και παραπάνω.

Εικόνα

Πολλοί στο εξωτερικό αναφέρουν ότι οι Super Adjustable ήταν από τις τελευταίες καλές παραγωγές της Gillette. Ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό, ο Μαρίνος ή άλλα παιδιά με πολύ περισσότερη εμπειρία στις Gillette ίσως να μπορούν να απαντήσουν πιο ολοκληρωμένα. Πάντως θα πω ότι είναι μια ποιοτικότατη μηχανή που αξίζει τα λεφτά της. Εμένα προσωπικά μου άλλαξε τον τρόπο που προσέγγιζα τις vintage γενικότερα και κερδίζει μια θέση επάξια στο rotation μου.






* Για να υπάρχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα, ο καθαρισμός της περιελάμβανε:

-Βράσιμο 15' με σκέτο νερό
-Πλύσιμο με οδοντόβουρτσα και υγρό πιάτων
-Λεπτομερές γυάλισμα με αλοιφή, πανάκι, μπατονέτες (για την κεφαλή) και οδοντογλυφίδες με βαμβάκι (για την θήκη στο κάτω μέρος της κεφαλής)
- Πλύσιμο με οδοντόβουρτσα και υγρό πιάτων
-Εμβάπτιση σε οινόπνευμα για 30'
-Αποστείρωση σε οδοντιατρικό κλίβανο (για το τελευταίο φταίει ο Άρης :megagrin )
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Έχω μία με την κοντή λαβή και μου δώθηκε αυτή με τη μακριά,χρειάζεται αρκετή δουλεία και η ρύθμιση δεν λειτουργεί,την έβαλα λίγο στο ξύδι και την σαπούνισα αλλά περιμένω να γυρίσω σπίτι για να προσπαθήσω με πιό "σκληρά μέσα" .
Τώρα ή που θα την σπάσω ή που θα ξεκολήσει ,θα δούμε.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Γιαννη θελει και επιμεταλλωση βλεπω
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Νίκο μπορεί,το θέμα είναι ότι είναι πρεσαριστή,δεν ανοίγει για να καθαριστεί επιμελώς . Χρειάζεται αρκετή δουλεία .
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Για να ξεκολλησει, βαλτην σε ενα σχετικα πυκνο διαλυμα ξυδιου και ΒΡΑΣΤΗΝ! Ο λογος ιεναι οτι εος του οτι με την θερμοτητα ανεβαινει η αποδοση του ξυδιου, οι δονησις που προκαλουνται κατα τη διαρκεια του βρασιματος απο τα θερμικα κυμματα, βοηθανε (εστω και λιγο) στο να ξεκολλησουν καποια κομματια βρωμιας. Εαν δεν εισαι σιγουρος, μπορεις να με την στειλεις να δω τι μπορω να κανω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Στέφανε θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου και αν δεν βελτιωθεί θα μπαρκάρει για την Γερμανία !!

:thnx :thnx :thnx
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Αφού ακολούθησα τις οδηγίες του Στέφανου με τα πενιχρά μου μέσα ιδού το αποτέλεσμα :

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Πλύθηκε σε πολύ δυνατό διάλυμα ξυδιού και τα άλατα έφυγαν "έλυσε" και η ρύθμιση,αλλά έχει μεγάλη φθορά και στην κεφαλή όπου χρειάζεται επιμετάλλωση και στη λαβή που είναι σπασμένη.Βαίνει προς "μακράν" αποθήκευση μετά από καλή λίπανση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες,αν άνοιγε θα την επιματάλλωνα αλλά είναι πρεσαριστή.. :cry
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26767 times
Been thanked: 26281 times

Κρίμα Γιάννη γιατί είναι εξαιρετικό εργαλείο, μακράν η αγαπημένη μου από όλες τις vintage!
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Γιαννη αν δεν σε ενδιαφερει αν χαλαση μπορουμε να δοκιμασουμε να την ξεπρεσσαρουμε
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εντάξει Νίκο θα την πάρω μαζί μου στην Αθήνα και μιλάμε πως θα στη στείλω !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”