Μέθοδοι καθαρισμού της Ξυριστικής Μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
daywalker06
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Ιαν 2021, 08:02
3
Has thanked: 150 times
Been thanked: 609 times

Για την Ιστορία το wd40 δεν ειναι μονο το αντισκωριακό εχει και λιπαντικά και καθαριστικά
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13435 times
Been thanked: 14360 times
Ηλικία: 54

Κάπου είχε αναφέρει ο Στέφανος @NYC1920 τη βαζελίνη για λίπανση και βάζω μία μικρή ποσότητα κάθε 2-3 ξυρίσματα από σωληνάριο για ευκολία.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

@daywalker06
Για την συνέχιση της ιστορίας ,
το κοινό WD-40 που γνωρίζουν
οι περισσότεροι δεν είναι
αντισκωριακό .Κακώς χαρακτηρίζεται
έτσι ,εφόσον δεν παρέχει μακροχρόνια
προστασία(άνω των 24 ωρών)
από την οξείδωση -εμφάνιση σκουριάς.

Το γνωστό WD-40 είναι υδροαπωθητικό.
Καλύπτει επιφάνειες με λεπτό
υδρόφοβο φιλμ ,περιορισμένης αντοχής και διάρκειας.

Η πρώτη παράγραφος της Wikipedia στο λήμμα “WD-40” :

WD-40 is an American brand and the trademark name of a water-displacing spray manufactured by the WD-40 Company based in San Diego, California.
nikolakistheg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Μάι 2021, 17:16
2
Been thanked: 16 times

Η καθημερινή περιποίηση τη μηχανής με λύσιμο και καλό ξέπλυμα, στέγνωμα με έχει σώσει προσωπικά
sotiris_georgidis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 27 Ιαν 2021, 11:16
3
Has thanked: 53 times
Been thanked: 159 times

Ο καθαρισμος που κανω μεχρι τωρα ειναι καλο ξεπλυμα της μηχανης μετα το ξυρισμα και καλο σκουπισμα και μια φορα το μηνα της βαζω σε ζεστο νερο οχι καυτο για μιση ωρα και μετα
περνω ,μια οδοντοβουρσα μαλακη και της πλενω με ava. Καποια στιγμη σκευτομαι να παρω και ενα μπανακι να ξεμπερδευω και πιο γρηγορα και να γινεται και πιο βαθυς καθαρισμος.
Άβαταρ μέλους
acidburn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:10
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Έχω πάρει ένα αρκετά μεγάλο σε διαστάσεις και πάχος πετσετάκι με μικροίνες και το απλώνω στο νιπτήρα για να γλιτώνω και το πολύ καθάρισμα μετά.
Στο τέλος στεγνώνω καλά τη μηχανή με αυτό το πανάκι. Με απαλό τρίψιμο σε όλα τα σημεία γίνεται καθαρή και γυαλιστερή η μηχανή. Κάθε δύο τρία ξυρίσματα λίγο οινόπνευμα και πάλι στέγνωμα, γυάλισμα με το πανάκι.
_
Ξεσκεπάζω την ψυχοφθόρα βδελυγμία.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

sotiris_georgidis έγραψε: 27 Ιουν 2021, 01:48 Καποια στιγμη σκευτομαι να παρω και ενα μπανακι να ξεμπερδευω και πιο γρηγορα και να γινεται και πιο βαθυς καθαρισμος.
παρτο ευλογημενε... οσο ενα καλό σαπουνι κανει...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25955 times

Μιας και παρέλαβα σήμερα την Gillette Tech Fat Handle από την επινικέλωση που την έστειλα και είχα μια περιπέτεια, αξίζει να ξανακάνω μνεία (την ανέφερα στο παρελθόν με τα ίδια εγκωμιαστικά λόγια) σε ένα εξαιρετικό προϊόν γυαλίσματος.

Μετά από αναμονή 11 ημερολογιακών ημερών και αρκετά τηλέφωνα εκ μέρους μου, παρέλαβα την μηχανή που είχα δώσει για επινικέλωση σε τοπικό κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα, γιατί το πρωί ήμουν αρκετά εκνευρισμένος μαζί τους και δεν θα πω καλά λόγια. Το μόνο που θα αναφέρω ως προς τις συγκρίσεις με άλλα μαγαζιά είναι πως ενώ σε άλλους έδινα 10€ και τελείωναν σε 1-2 ημέρες (ακόμα και σε δύσκολες μηχανές για επιμεταλλώσεις όπως πχ η Fatboy), εδώ σε μια απλή μηχανή τριών τεμαχίων έδωσα 20€ και χρειάστηκαν 11 ημέρες (και δεν τις κάνει ο ίδιος, αλλά τις δίνει σε επιμεταλλωτήριο στο Δερβένι)!

Πάω να την παραλάβω το πρωί, την λύνω και παθαίνω σοκ. Ενώ εξωτερικά άστραφτε, εσωτερικά (η κεφαλή και το σπείρωμα της λαβής) έδειχνε σαν να μην έγινε επιμετάλλωση και πιο συγκεκριμένα έδειχνε σαν να την έβαλε στο "μπάνιο" δεμένη και όχι λυμένη σε 3 τεμάχια! Το δε σπείρωμα της μηχανής έμοιαζε να έχει γανάδα και επικαθίσεις μαζί. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι εξ' αρχής η μηχανή ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Και ενώ ήμουν μες τα νεύρα και έψαχνα εναλλακτικές (πήγα σε ένα χρυσοχοείο και επικοινώνησα με ένα ακόμη επιμεταλλωτήριο) χωρίς αποτέλεσμα, θυμήθηκα την γυαλιστικη Dursol Shine που έχω εδώ και πολλά χρόνια (την χρησιμοποιώ από το 2013 σε όλες τις Gillette που πέρασαν από τα χέρια μου) αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω ως τελευταία λύση.

Δεν ξέρω τι στο διάολο βάζουν μέσα οι Γερμανοί, αλλά αυτή η κρέμα κάνει παπάδες. Η μηχανή έλαμψε στην κυριολεξία, η κεφαλή και όλη η μηχανή γυαλίζει και ήδη έχω ξεχάσει τον πρωινό εφιάλτη. Για τα νεότερα μέλη την συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι φθηνή (4-5€ κάνει) και την βρίσκεις σχετικά εύκολα σε καταστήματα μοντελισμού, σιδηρικών κλπ. Πάρτε την και θα με θυμηθείτε!

Πραγματικά σήμερα έσωσε την παρτίδα, σε σημείο που ενώ πίστευα ότι έκανε χαζομάρα ο τεχνίτης τώρα νομίζω ότι άδικα εκνευρίστηκα εγώ. Η μηχανή έγινε μπιμπελό. Μπορεί να σας σώσει και εσάς!
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Τέτοια περιστατικά διαβάζω και μάλλον δεν πρόκειται να επέμβω σε καμμία vintage μηχανή. Πάντως Αντώνη καλοξυριστη και να την ευχαριστηθείς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”