Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

φιλε ribo μαθε νεοτερα και πες μας..περιμενουμε με ανυπομονισια!!!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

χωρίς διάθεση διαφήμισης η θεία μου είναι ξακουστή δερματολόγος και έχει σώσει κόσμο σε δερματικά..όποιος θέλει μου στέλνει π.μ
μπορώ να τη ρωτήσω αν και κατα πάσα πιθανότητα η επίσκεψη είναι μονόδρομος γιατί κάθε περίπτωση διαφέρει...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Φίλε rhtora ελπίζω να μη το λες ειρωνικά αυτό με τη ξακουστή θεία σου.. Μη το παίρνεις προσωπικά αλλά αρκετά άτομα ειρωνεύονται με την πάθησή μας και πετάνε εύκολες λύσεις.
ribo7 έγραψε:Μου είπαν για έναν φαρμακοποιό κάπου στον Αγ. Ελευθέριο που φτιάχνει κάτι αλοιφές και το άτομο που μου τον σύστησε είδε προκοπή! Θα μάθω λεπτομέρειες, ίσως τον επισκεφτώ την άλλη βδομάδα και αν δω διαφορά θα ποστάρω..
Πήγα μια βόλτα από το φαρμακείο, ο ιδιοκτήτης πολύ ευγενικός, με πήρε στο γραφείο του και μου μιλούσε αρκετή ώρα. Ντάξει, αυτά που μου είπε (περί διατροφής, άσκησης, σωματικού λίπους, άγχους,...) τα ήξερα και τα παρατηρούσα και στον ευατό μου. Απλά μου τα εξήγησε τόσο κατανοητά και ως ομοιοπαθής μου έδωσε συμβουλές για να το ελέγχω. Ακόμα και σε γιατρούς που είχα πάει, τόσο αναλυτικά κανείς. Απλά μου έλεγαν ότι φταίει το άγχος και σε 15' τσέπωναν την επίσκεψη.
Ο τύπος φτιάχνει φυτικές αλοιφές, τις αγόρασα, θα τις δοκιμάσω την επόμενη περίοδο και βλέπουμε.

Επαναλαμβάνω, από την μέχρι τώρα εμπειρία μου πως η κάθε λύση/αλοιφή που δουλεύει σε κάποιον, μπορεί να μην κάνει τίποτα σε άλλον. Γενικοί κανόνες υπάρχουν αλλά δε σημαίνει ότι εξαλείφεται τελείως. Είναι ψυχοσωματικό το όλο θέμα και προσωπικά εστιάζω στο να μην αγχώνομαι (μεγάλη κουβέντα δλδ)
Όποιος θέλει ας μου στείλει pm για να του πω στοιχεία του φαρμακοποιού.
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

rhtoras έγραψε:... γιατί κάθε περίπτωση διαφέρει...
Έχει και ένας φίλος μου και είχε "κάει" από δερματολόγο του Σ/Ν με αμερικάνικο φάρμακο την ελάτττωσε με σαμπουάν propoline από άλλο γιατρό συστημένο.Επεσήμανα απλά και μια συγγενή μου γιατρό με πελάτες από πολλούς νομούς(κατι λέει αυτό) άρα δε χάνεις κάτι να κάνεις μια επίσκεψη.Η πρώτη νομίζω είναι δωρεάν ή η δεύτερη δε θυμάμαι ακριβώς...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

Λοιπόν παιδιά βρήκα αυτό το έλαιο και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας..δεν το δοκίμασα απλά σκέφτομαι να το πάρω!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 06 Ιαν 2014, 20:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Νικο το συγκεκριμενο ελαιο δεν λεει πουθενα τι φυτικα και τι αιθερια ελαια περιεχει αν και βαση νομοθεσιας ειναι υποχρεωμενοι να το αναφερουν
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4532 times
Ηλικία: 47

Ακριβώς αυτό!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ εδώ και τρεις εβδομάδες το σαμπουάν της Apivita με Tea tree oil. Δεν θα αναφερθώ στην πάθηση αφού πλέον έχει αναλυθεί πλήρως στο topic. Διαβάζοντας στο forum , αποφάσισα να πάρω το συγκεκριμένο σαμπουάν. Πριν ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ είχα τα κλασσικά προβλήματα. Τις πρώτες 2-3 φορές δεν έκανε την τρελή διαφορά αλλά σιγά σιγά έδειχνε να περιορίζει τα συμπτώματα. Βασικά σαν αρχή μου έχω ότι θα πρέπει να ολοκληρώνεται ένας κύκλος χρήσης . Αλλά αυτό που συμβαίνει εδώ και 2 βδομάδες είναι αρκετά εντυπωσιακό. Δεν υπάρχει δείγμα ξηροδερμίας. Ελάχιστη φαγούρα και πολύ μιρκό πλέον πρόβλημα (πχ κοκκινίλες) στα φρύδια και γύρω απο την μύτη. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο natnat που ξεκίνησε το topic. Δνε έχω πάρει ακόμα κάτι για το πρόσωπο. Σκοπεύω να πάρω κάτι απο την σειρά της Bodyshop. Πιο πολύ το facewash. Επίσης υπάρχει και η Desert Essence που έχει σειρά προϊόντων με Tea tree oil. Δεν ξέρω αν τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει άποψη. Μπορούμε να τα βρούμε στο i-herb.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4532 times
Ηλικία: 47

Χαίρομαι που σε βοήθησε.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

λύπον παιδιά πήγα σήμερα σε ένα "δερματολο" για να δω τι θα μου πει και αυτός..δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μου είπε..όταν του είπα ότι είχα πάει πριν 3 χρονια σε ένα δερματολόγο και m είπε ότι έχω ατοπική δερματίτιδα γέλασε..και η πρώτη κουβέντα που μου είπε είναι μήπως έχει θυροειδή..και του λέω όχι..και μου λέει έχει κανένας άλλος από το σόι σου..και του λέω έχει η μάνα μου και σχεδόν όλο μου το σόι! για να μην τα πολυλογώ όλο το κοκκίνισμα και το ξεφλούδισμα ήταν από τον θυροειδή και εγώ πάλευα με τις αλοιφές 3 χρονια χωρίς ίχνος καλυτέρευσης..γι αυτό η αλοιφές δεν έκανα τίποτα γιατί έβαζα και μετά από μια βδομάδα ξανά κοκκίνιζα...αυτό δεν είναι φυσιολογικό..χαίρομαι που θα φύγουν σιγά σιγά η κοκκινίλες αλλα παντρεύτηκα τον θυροειδή..σας το λέω γιατί κάποιος μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα και να μην το έχει πάρει χαμπάρι..όπως και εγώ δεν το ήξερα αλλα να είναι καλά ο γιατρός!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”