Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4532 times
Ηλικία: 47

Δεν μιλάμε για σαπούνια έντονα αλκαλικά. Τα σαπούνια ξυρίσματος για να γλυστράνε και να προστατεύουν το δέρμα στο ξύρισμα, είναι εφοδιασμένα με λανολίνη ή γλυκερίνη ή και πηλό. Αυτά δε, για ευαίσθητα δέρματα είναι ιδανικά. Πρίν ξυριστείς ή και για καθαρισμό προσώπου μόνο, χρησιμοποίησε το πινέλο και κάνε ήπιες κυκλικές κινήσεις με σαπούνι σε όλο το πρόσωπο. Πρόσεχε να μη το παρακάνεις στην περιοχή των ματιών.

Η λάσπη (πηλός / άργιλος) έχει σμηγματορυθμιστικές ιδιότητες, αφού μπορεί να απορροφά την υπερβολική λιπαρότητα και αποτοξινώνει το δέρμα. Το θειάφι με φοβίζει λίγο, γιατί αν πάει στα μάτια την πάτησες.
Υπάρχουν στα φαρμακεία και τα καταστήματα καλλυντικών, σωληνάρια ή φακελάκια μάσκας προσώπου με πηλό που βοηθάνε.

Υπομονή αγαπητέ Αλέξη και καλές σκέψεις. Η ψυχολογία είναι το Α και το Ω για τα δερματολογικά...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλησπερα και παλι φιλε. Να ρωτησω κατι αλλο. Τα χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση αυτα? Γιατι ακουσα αν σταματησεις τις θεραπειες ξαναεπανερχεται το προβλημα. Τι εννοω. Εχεις δοκιμασει να τα σταματησεις αυτα τα προιοντα? Δηλαδη, ειμαι αναγκασμενος να χρησιμοποιω αυτα τα πραγματα και αυτη τη διαδικασια για μια ζωη? Η το κανεις για καποιους, μηνες πχ και μετα τελος θεραπευεσαι?
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4532 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα Αλέξη.
Πέρα από το σαμπουάν που το χρησιμοποιώ συνέχεια, γιατί τα άλλα αποτύχανε, τα άλλα δεν τα κάνω κάθε μέρα.
Ξεχνιέμαι βρε αδελφέ...

Υπάρχουν γενικά περίοδοι κρίσης που με πιάνει άσχημα και τα τηρώ ευλαβικά και άλλες που χαλαρώνω.
Θα σε στενοχωρήσω, αλλά το πρόβλημα περιορίζεται σε περιόδους χαλάρωσης και ευτυχίας, διακοπών και θάλασσας (η θάλασσα βοηθάει). Στο πρώτο άγχος πάλι τα ίδια.
Δεν εξαφανίζεται ως δια μαγείας και αν είναι σμηγματοροϊκή πραγματικά δεν φεύγει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Οχ καταλαβα. Γιατι να το εχουμε αυτο το πραγμα ρε παιδι μου. Δηλαδη εκτος απο το σαμπουαν που ειναι το βασικο σου, το προσωπο σου καθε μερα το πλενεις μονο με νερο και μια φορα την βδομαδα για παραδειγμα βαζεις τον αφρο? Κανεις απολεπισεις κτλ?
Οποτε δεν πρεπει να αγχωνομαι το πιο κυριο απο ολα. Πως να μην αγχωνεσαι ομως στους καιρους που ζουμε με τοσα μεσα στο κεφαλι σου?
Επισης απο περιεργεια και μονο σταματησα να τρωω καποιες αλλεργιογονες τροφες (αυγο, γαλα, σοκολατα) και τα 2 τελευταια ειναι ωραια γαμωτο χαχα. Και θελω να παω και σε ενα φαρμακειο να ρωτησα για συμπλεγμα βιταμινων γιατι εισα παιζουν μεγαλο ρολο.
Επισης. Εχεις ακουσει καθολου για εφαρμογη λαδι καρυδας στο προσωπο? Ακουσα μερικους οτι το εκαναν σαν τοπικη και οχι απλα τους εφυγε, τους εφυγε για παντα απο το προσωπο! Τωρα για τα μαλλια, θα σε γελασω.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εδω και λιγα χρονια αντιμετωπιζω το προβλημα τη Σ.Δ.
και χρησιμοποιω fungoral sampoo για το τριχωτο της κεφαλης
και fungoral cream για το προσωπο. (φρυδια, διπλα απο τη μυτη, σαγωνι)
Μιλαμε για μια μαλλον ηπια περιπτωση αφου δυο-τρεις εφαρμογες
του φαρμακου αρκουν για να εξαφανισθουν οι βλαβες οι οποιες ομως
ως συνηθως επανεμφανιζονται μετα 15-30 μερες, αναλογα την εποχη.
(συχνοτερα το καλοκαιρι)
Θοδωρής B.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:04
9
Been thanked: 4 times

Ειχα -εχω το ιδιο θεμα.
Απο μικρος θυμαμαι. Και τι δεν εχω δοκιμασει.
Για τα μαλια εχω Ultrex που στο μπουκαλι ριχνω δυο τριμενες ασπιρινες (εχω ξεχασει πως ειναι η
Σ.Δ. του τριχοτου).
Για το προσωπο βαζω μια λοσιον σωματος που ειναι αρκετα ενυδατικη και με εχει βοηθησει πολυ, μονο μερικες
μερες τον μηνα να χρησιμοποιησω φαρμακεφτικη αλυφη (παλεοτερα χρισιμοποιουσα καθε εβδομαδα)
Δεν ξερω αν με εχει βοηθεισιε η ενυδατικη ή οχι αλλα εχω δει μεγαλη διαφορα.
Η λοσιον ειναι της oliveway με πολυσακχαριτες απο λιναρι, εκχυλισμα απο χαμομηλι και αλοη.
Στο πιγουνι δεν ξανα εβγαλα ποτε, στα φρυφια ελαχιστα και μια φορα στο δυμηνο και αν και στην μυτη δυο
φορες τον μηνα στο περιπου
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Οι τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι ο μυκητας Malassezia,
ειναι υπευθυνος για την εμφανιση της ΣΔ.

Σχετικες αναφορες (οι πιο απλες):



Τα γραφω αυτα γιατι ισως μιλωντας με τον γιατρο σας
να του ζητησετε να δοκιμασετε απλες αντιμυκητισιακες κρεμες
και οχι κορτιζονουχες που θρεφουν τον μυκητα, κανουν μακροπροθεσμα
κακο στον οργανισμο και στο δερμα, και διαιωνιζουν δερματολογικα προβληματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Μαρ 2015, 04:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
alexandros82
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 03:07
9

Καλησπέρα και από μένα, το topic εδώ είναι ο λόγος που έκανα εγγραφή στο φόρουμ.
Ο μύκητας malassezia είναι υπεύθυνος σίγουρα για την πιτυρίδα.
Κατ'αρχην να πω ότι ΣΔ έχω και εγώ και μάλιστα κατά καιρούς πολυ έντονη.
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει έξαρση όταν αφήνω μουστάκι και μούσι αξυριστα για μέρες. Σε σημείο που όταν απλά περνάω το χέρι μου πάνω στο μουστάκι από τη φορά των τριχών είναι λίγο νωπό μετά. Λογικά είναι η ιδια ύλη (σμηγμα) που είναι υπεύθυνη για το κεφάλι και για την πιτυρίδα οπότε είναι φυσιολογικό να "φταίει"ο ίδιος μύκητας.
Βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με όσα πιστεύω και ο ίδιος και άκουσα και άλλους συνφορουμιτες περί άγχους... Δεν ξέρω...
Θα δοκιμάσω σίγουρα κάτι με tea tree oil και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εχουν σχεση το αγχος με τον μυκητα.
Το αγχος μεσω της ανοσοκαταστολης που προκαλει στον οργανισμο, βοηθαει
την ανεξελεγκτη εξαπλωση του μυκητα.
Η πιτυριδα ειναι ηπια μορφη και προαγγελος μερικες φορες της ΣΔ.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Λοιπον παιδες. Προσωπικα με το που ανοιξει λιγο ο καιρος, θα παω να μαζεψω λασπη απο τις ιαματικες πηγες της περιοχης μου και θα κανω θεραπεια. Καποιοι λενε οτι εφυγε για παντα και απτα μαλλια και απτο προσωπο. Αν τυχον ισχυει, ξεκινηστε ολοι για λαμια :D

Παναγιωτη δοκιμασα το tea tree και συγκεκριμενα προιοντα που προτινες και οντως εχω δει διαφορα. Πολυ καλο το tea tree και προς το παρον ειναι το μοναδικο που με εχει σωσει. Μπραβο που το ανακαλυψες! Την αλοιφη και το topiderm τα σταματησα γιατι δεν καταφεραν τιποτα. Παντως θα κανω με την λασπη γιατι πραγματικα ειμαι περιεργος και θα σας ενημερωσω. Και ξερεις γιατι επιμενω?

Ο αδερφος μου (αποτι μου ειχε πει η μανα μου) οταν ηταν μικρος, ειχε σοβαρο προβλημα με το δερμα του. Στα μαλλια του μεσα στο δερμα ηταν γεματος απο πληγες πληγες και εσταζε αιμα! Ακομη και στο προσωπο! Μεχρι κατω αθηνα εφτασε στο Συγγρος. Του εδωσαν μια σακουλα γεματη ολο χαπια και αλοιφες και μου ειπε η μανα μου οτι δεν τον εκαναν τιποτα. Και εβαζε απο την συγκεκριμενη λασπη καθε μερα και εφυγαν ολα! Αν τον δεις τωρα το προσωπο του λαμπει και δεν βαζει ουτε σαπουνια ουτε τιποτα. Μονο νερο. Ισως να ειναι πολυ καλη λυση. Βεβαια να σημειωσω οτι ειχε αλλο προβλημα ο αδερφος μου ετσι? Που αυτο που εχουμε εμεις να μην το θεραπευσει.


Υ.Γ. Η συγκεκριμενη ιαματικη πηγη, φημιζεται ειδικα για δερματολογικα προβληματα. Ακομη και γιατροι μου το εχουν πει και εχω δει αρκετους να πηγαινουν.



Για όσους προτιμούν ένα χαλαρό μπάνιο έξω στη φύση, το Κουτσέκι (κοντά στο χωριό Δαμάστα του Ν. Φθιώτιδος) συγκαταλέγεται στις καλύτερες προτάσεις. Γνωστές και ως Πηγές Kαλλίδρομου ή «Ψωρονέρια», συγκεντρώνουν ένα σεβαστό αριθμό φανατικών επισκεπτών. Tα νερά τους θεωρούνται από τους ντόπιους θαυματουργά. Θα βουτήξετε στη λίμνη, θα αισθανθείτε μια ελαφριά μυρωδιά θείου καθώς μουλιάζετε στους περίπου 33 βαθμούς Kελσίου και θα ανακουφιστείτε από ορθοπεδικές παθήσεις, ρευματικά, αρθρίτιδες και δερματικά προβλήματα.

Μολις το βρηκα σε ενα αρθρο.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”