Έκλεισα 1 χρόνο στο ΠΞ

Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Σαν χθες μου φαίνεται πως ήταν που έγραφα το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ μας και ρώταγα για μηχανές, σαπούνια, κρέμες, ξυραφάκια, πινέλα και πολλά άλλα τα οποία μου φαίνονταν βουνό, πολλά ερωτήματα, ποια μηχανή, σαπούνι ή κρέμα, ποιο ξυραφάκι, πινέλο ασβός ή χοίρος, όμως με θέληση, επιμονή, διάβασμα και εξάσκηση μπορώ να πω ότι η αυτή η "συνήθεια" έγινε πλέον "ιεροτελεστία" για μένα.

Ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου όλα τα μέλη, συντονιστές και διαχειριστές που με συμβούλεψαν και μου έδειξαν τον δρόμο για το σωστό, βαθύ και απροβλημάτιστο παραδοσιακό ξύρισμα.

Το παραδοσιακό ξύρισμα είναι μια τέχνη που περνάει/μαθαίνεται από παππού σε πατέρα και από πατέρα σε γιο, εύχομαι και ελπίζω να την περάσω στο γιο μου και αυτός με την σειρά του στα δικά του παιδιά..

Σας ευχαριστώ

Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Σίγουρα το παραδοσιακό ξύρισμα είναι κάτι ιδιαίτερο και μοναδικά αντρικό που αξίζει να μεταλαμπαδευτεί στους γιούς μας ...

Να τα εκατοστήσεις, λοιπόν, Πέτρο και με το καλό όλες οι εμπειρίες και γνώσεις που θα έχεις μαζέψει όλα αυτά τα χρόνια, να τα περάσεις στον γιό σου με το πρώτο του κιόλας παραδοσιακό ξύρισμα ...

Για τους φίλους που δεν έχουν γιούς ... άντε βάλτε μπροστά παίδες !!! :)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Κλείνω σήμερα μαζί σας ένα χρόνο στο ΠΞ ,θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη της κοινότητας και ιδιαίτερα ευχαριστώ τον ιδρυτή και τους διαχειριστές για τον κόσμο που με μυήσατε ,για τις συμβουλές και την βοήθεια που μου προσφέρετε απλόχερα !!

:thnx :thnx :thnx :thnx

:hellas
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έκλεισα κι εγώ ένα χρόνο από τις 17 Ιουλίου του 13. Ήδη ξυριζόμουν κανένα μήνα πρίν από αυτό με πινέλο, σαπούνι κλπ, και περισσότερο από μήνα διάβαζα το φόρουμ και
το ιστολόγιο του Δορυφέροντα (από το οποίο και βρήκα το φόρουμ).
Ένα μεγάλο Ευχαριστώ στον Διαχειριστή Ανδρέα, τους Συντονιστές Απόστολο, Στέφανο, Αντώνη, τον Δορυφέροντα που ήταν
ο πρώτος που μου έδειξε το όμορφο αυτό κόσμο του ΠΞ με το μπλόγκ του και σε όλους σας πρεσβύτερους και νεότερους για τις συμβουλές σας, τις κριτικές προϊόντων, τις ιδέες που παίρνουμε ο ένας από τις δημοσιεύσεις του άλλου
(και έχουμε γεμίσει πινέλα μηχανές και κρέμες :megagrin ) (Έβαλα στο μάτι τη Futur τώρα, άαχ με σας που έμπλεξα :devil :!@#! )!!!
Τί χάναμε τόσα χρόνια βρε παιδιά....πόσο πολύ το απολαμβάνω τον τελευταίο χρόνο. Τα τελευταία χρόνια είχα τόσο πιά
βαρεθεί που ξυριζόμουν κάθε 3 και 4 μέρες...Τώρα ανυπομονώ νάρθει η ώρα του!
Δεν λέω τίποτε για τα άλλα θέματα του φόρουμ, πχ αξεσουάρ, είδη γραφείου, γιατί το Παραδοσιακό ξυρισμα
είναι που κάνει το φόρουμ αυτό να διαφέρει από άλλα!
:thnx :thanks
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Νώντα, είναι πολύ ευχάριστο να βλέπουμε οι παλαιότεροι την ικανοποίηση των νέων για την συμμετοχή τους στο Forum.
Εύχομαι να συνεχίσεις να συμμετέχεις για πολλά χρόνια με την ίδια ευχαρίστηση !!!!!!
if you have a great shave you have a great day
nikos.a

Έκλεισα κι εγώ επίσημα ένα χρόνο παραδοσιακού ξυρίσματος, με την εγγραφή μου στο φόρουμ κι έναν νέο κόσμο που μπήκε στην καθημερινότητά μου. Ευχαριστώ όλο το φόρουμ που μου έλυσε απορίες που είχα στα πρώτα βήματα, τη καλή διάθεση όλων να βοηθήσουν, να ενισχύσουν και να εμπλουτίσουν με τις γνώσεις τους το φόρουμ. Ένα χρόνο πριν, θυμάμαι τη λαχτάρα που είχα να δοκιμάσω νέα πράγματα, να μυρίσω, να αγοράσω, να μεγαλώσω σταδιακά τη συλλογή μου και τη προσμονή που είχα γι' αυτό το μισάωρο ξυρίσματος, μέρα παρά μέρα και κάποιες φορές ακόμα και κάθε μέρα. Όπως είναι φυσικό, η λαχτάρα αυτή έχει μειωθεί κατά πολύ, τουλάχιστον σ' εμένα, μιας κι εδώ κι αρκετό καιρό, απλά απολαμβάνω τη διαδικασία. Είχα την τύχη μέσα σ' αυτόν τον χρόνο, να δοκιμάσω αρκετά και να αποκτήσω μια αρκετά καλή συλλογή, για φυσιολογικά δεδομένα μιλάμε πάντα. Εύχομαι το ίδιο σε όλους τους νέους!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Σήμερα έκλεισα και εγώ 1 χρόνο στο πξ...

Πραγματικά ένας υπέροχος κόσμος αρωμάτων, αισθήσεων, δοκιμών και αναζήτησης.

Πριν, το ξύρισμα ήταν απλά μια διαδικασία που γινόταν μηχανικά. Όταν άρχισα, και μέχρι και σήμερα, είναι μια διαδικασία για την οποία ανυπομονώ κάθε φορά !
Από τις κρέμες, τα σαπούνια, την μηχανή, τις λεπίδες είναι τόσα πράγματα και πληροφορίες που μπορώ να μάθω και να βιώσω στο ξύρισμα που σε καμία περίπτωση δεν με κάνουν να το βαριέμαι. Αντιθέτως, ανυπομονώ να βάλω το πινέλο να μουλιάσει (ποιό να χρησιμοποιήσω αυτή την φορά;), να επιλέξω κρέμα ή σαπούνι (αλήθεια, ποιο να χρησιμοποιήσω σήμερα;), να πάω στην δοκιμασμένη λύση της personna ή να δοκιμάσω αυτή την φορά εκείνη την καινούρια λεπίδα που ακόμα καλά καλά δεν θυμάμαι το όνομά της;
Πάντα υπάρχει κάτι για να πειραματιστείς, να δοκιμάσεις ...

Ποτέ δεν είχα κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία στην επιδερμίδα μου και ξεκίνησα από την πρώτη, κιόλας, γυμνασίου να ξυρίζομαι -είμαι λίγο αρκουδίτσος :hystericalbs1 - κάτι που βοήθησε με τα χρόνια το δέρμα μου να προσαρμοστεί σχετικά γρήγορα και ανώδυνα στην διαδικασία του ξυρίσματος. Όμως, από την στιγμή που ξεκίνησα το πξ το δέρμα μου είναι πιο "καθαρό". Nοιώθω γενικότερα την επιδερμίδα πιο υγιή από ότι πριν.

Ποτέ, μα ποτέ, δεν είχα συμμετάσχει σε κάποιο φόρουμ! Παραμόνο είχα κάνει εγγραφή σε κάποιο ούτως ώστε να ρωτήσω κάτι και μετά ... γεια σας! Είναι τόσο μαγικός και όμορφος ο κόσμος του πξ που μπορώ να μαθαίνω και να ενημερώνομαι συνεχώς από άλλους ανθρώπους που έχουν το ίδιο χόμπυ και τον οποίων το επίπεδο είναι αναμφισβήτητα πολύ υψηλό! Και αυτός είναι ο λόγος που για ένα ολοκληρο χρόνο και ακατάπαυστα - ακόμα και από την δουλειά μου - παρακολουθώ τα posts των συνξυριστών. Είχα την ευκαιρία να γνωρίσω αρκετούς από αυτούς σε μία συγκέντρωση αλλά δυστυχώς δεν παρευρέθηκα σε κάποια επόμενη. Δεν πειράζει όμως ... επιφυλάσομαι για την επόμενη!

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστώ τον μπατζανάκη και φίλο μου Νίκο (nik16v) γιατί ήταν αυτός που με "ιντρίγκαρε" να ασχοληθώ με το πξ.

Καλά να είμαστε όλοι μας, και να συνεχίσουμε να χαιρόμαστε αυτό που αγαπάμε - γιατί για εμένα πλέον έχει γίνει αγάπη, όπως το βιβλίο, το ποδήλατο ή το μπάσκετ.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Μπράβο Χρήστο, καλή συνέχεια !!!!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Χρήστο πολύ ωραίο Post.
Περιμένω πως και πως και εγώ να περάσει ένας χρόνο αλλά μου φαίνεται θα το ξεχάσω AXAXAXAXA :hystericalbs1
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα έκλεισα και επίσημα ένα χρόνο στο Forum! Για αυτό θα κάνω μια μικρή αναδρομή στο χρόνο που πέρασε. Με αναφορές στο πως γνώρισα το forum (μιας που δεν το έχω αναφέρει πουθενά), το Παραδοσιακό Ξύρισμα και διάφορα άλλα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Για αυτό θα ξεκινήσω από την αρχή :beah2 .

Η Τυχαία γνωριμία με το Π.Ξ. εξαιτίας του BOC
Πριν ένα χρόνο και 1-2 βδομάδες ήμουνα στο internet.
Ξαφνικά πέφτει το μάτι μου σε ένα άρθρο (σε Site που μπαίνω συχνά) που ανέφερε ένα μαγαζί που βρίσκεται στην Γλυφάδα και ξύριζε παραδοσιακά.
Σε εκείνο το Site κάνανε τρελή διαφήμιση για τα προϊόντα της BOC (Baxter Of California) και αφού διάβασα τόσο καλά λόγια, αποφάσισα να ψάξω και εγώ να βρω αυτά τα τόσο διαφημισμένα προϊόντα.
Πατάω λοιπόν στο google BOC Ελλάδα και πρώτο Site που βλέπω είναι του Γιώργου!
Μπαίνω μέσα και αρχίζω να ψάχνω διάφορα προϊόντα εκεί. Εκεί άρχισα να παίρνω μια πρώτη ιδέα για το παραδοσιακό ξύρισμα. Ψάχνω και άλλο και πέφτω εδώ στο Forum στο topic του BOC .
Σύντομο ευχάριστο διάλλειμα:
Όταν μπήκα, ο σημερινός εορτάζοντας ΗΛΙΑΣ (που τότε ούτε που τον ήξερα) έκανε μια κριτική! Την διάβασα με ευλάβεια αλλά έλεγα μέσα μου.
«Ρε τι λέει ο άνθρωπος? Τι τρία περάσματα? Την ίδια μέρα? Την ίδια ώρα? Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή αυτός δεν είναι καλά…» ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (συγνώμη Ηλία).
Που να ήξερα τότε. Έλα μου όμως που γούσταρα περισσότερο μετά από αυτό το άρθρο?
Διάβασα άλλο ένα άρθρο σχετικά με το Παραδοσιακό Ξύρισμα σε άλλο Site (που το είχανε κλέψει από εδώ όπως έμαθα μετά) και είχε μπει για τα καλά στην λογική.

Η βόλτα στο Γιώργο που με έβαλε στο «κόλπο»
Πάω λοιπόν στο Γιώργο και τελικά αντί για BOC μου προτείνει την Cella και την EJ89.
Εγώ πήρα εννοείται και το Scrub (αφού είχα κολλήσει να πάρω κάτι της BOC) και γύρισα σπίτι. Έκανα το πρώτο μου ξύρισμα και μέσα σε λιγότερο από βδομάδα και διαβάζοντας και άλλα άρθρα εδώ, αποφάσισα να κάνω μια εγγραφή στο Forum!!!

Η αύρα της καλής φιλοξενίας που έγινε αισθητή με την πρώτη
Αφού συστήθηκα και γνωρίστηκα με τους παλιούς του Forum, κατάλαβα από την πρώτη στιγμή ότι έχω να κάνω με ώριμος ανθρώπους που θέλουνε να σε πιάσουνε από το χεράκι και να σε πάνε στο παράδεισο που λέγεται Π.Ξ.
Πολλά πράγματα ρωτούσα και μερικά πολύ χαζά αλλά κανείς δεν με έφερε σε δύσκολη θέση λέγοντας μου κάτι άσχημο για τις ερωτήσεις μου και σας ευχαριστώ για αυτό.

Η απόλαυση που δικαιούμουν
Όσο πέρναγε ο καιρός γινόμουνα όλο και καλύτερος με την DE αλλά και πιο οικείος με εκφράσεις Π.Ξ. Γενικώς είχα μπει σε ένα κλίμα που μου άρεσε πολύ. Ευτυχώς αυτό το κλίμα έχει μείνει ακόμα και τώρα. Ο καιρός πέρναγε και εγώ άρχισα να κάνω τις αγορές μου και να μπαίνω όλο και πιο πολύ στο κόλπο. Όταν μάλιστα πήρα και το ντουλάπι για το μπάνιο εκεί ήξερα ότι ο εθισμός ήτανε μονόδρομος. Όταν δε πήρα και τον Οδοιπόρο τρελάθηκα.
Ακολουθήσανε και άλλες φοβερές αγορές.

Οι άποψη μου για το Forum
Μετά από αυτή την σύντομη ιστορία (που λέει ο λόγος) θα ήθελα να πω δύο πραγματάκια για το Forum.
Θα ήθελα να ξεκινήσω λέγοντας ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους. Που όλοι βοηθήσατε άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο ώστε να έχουμε αυτή την όμορφη κοινότητα.
Επίσης ευχαριστώ που με μάθατε να ξυρίζομαι, που με βοηθήσατε να κάνω έξυπνες αγορές, που με βοηθήσατε μέχρι και να μάθω πράγματα για το ουίσκι!!!!
Μπορώ να πω ότι έμαθα τόσα πολλά πράγματα και το φοβερό είναι ότι συνεχίζω να μαθαίνω.
Θα ήθελα επίσης να ζητήσω συγνώμη αν ποτέ τσάντισα κάποιον (που σίγουρα θα το έχω κάνει) όπως επίσης και αν πρόσβαλα κάποιον. Έχουμε περάσει εντάσεις στο forum και το αποτέλεσμα είναι ένα. Χαζοί τσακωμοί για χαζά πράγματα…
Από την άλλη ένα από τα αγαπημένα μου ρητά λέει
«Όταν δυο άτομα συμφωνούν απόλυτα τότε μάλλον υπάρχει παρεξήγηση!!!»
άρα θεωρώ απόλυτα λογικό να υπάρχουνε εντάσεις και διαφορές στο Forum αλλά θεωρώ χαζό να δίνεται συνέχεια. Εδώ είμαστε γιατί μας ενώνει κάτι και όχι επειδή μας χωρίζει κάτι!!!
Δώστε τόπο στην οργή όλοι. Δεν υπάρχει ουσία για κάτι περισσότερο αφού στο τέλος κανείς δεν θα αλλάξει γνώμη.
Τέλος θα κλείσω ξανά με ένα ευχαριστώ σε όλους εσάς και μια προσωπική ευχή.
Ένα καλύτερο αύριο για όλους ώστε ο επόμενος χρόνος μου στο forum να είναι καλύτερος!!!!

ΥΓ: Συγνώμη αν κούρασα αλλά οι περισσότεροι με ξέρετε, άμα αρχίσω να γράφω, δεν σταματάω :beah2 !!!


Ορίστε και ο πρώτος μου εξοπλισμός μετά από σχεδόν 1 χρόνο
Εικόνα
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”