Καθαρισμος πινελου

Απάντηση
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
3
Been thanked: 78 times

Ουσιαστικά χλιαρό νερό με δύο σταγόνες υγρό πιάτων και αρκετό δούλεμα στο χέρι.
Εγώ μετά κάνω την ίδια διαδικασία αλλά με ένα σουπουνι ξυρίσματος για να πάρει την μυρωδιά που θέλω.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14368 times
Ηλικία: 54

Η διαδικασία που ακολουθώ για καθαρισμό/απολύμανση καινούργιου πινέλου είναι καλό δούλεμα με 1 χέρι σαμπουάν, 1 χέρι απολυμαντικό σαπούνι Ampitasol το οποίο έχει μία πολύ ελαφριά και ευχάριστη μυρωδιά σαπουνιού (2-3 ευρώ στο φαρμακείο φύλλο οδηγιών εδώ ) και τέλος 1 χέρι TOBS sandalwood για να μοσχοβολήσει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εκτός από τα "εκ γενετής" πιθανά προβλήματα, όλα τα υπόλοιπα όπως λέει και ο Ηρακλής λίγα posts πιο πάνω προέρχονται από κακό πλύσιμο-ξεβγαλμα και στέγνωμα με κύρια αιτία την συσσώρευση καταλοίπων σαπουνιού στην βάση του θύσανου ή αντίστοιχα την επί μακρόν ύπαρξη υγρασίας εκεί (κακό και ανεπαρκές στέγνωμα-ξέβγαλμα). Έχει ειπωθεί και αλλού εκτός από εδώ. Καλό ξέβγαλμα μετά το τέλος του ξυρίσματος με νερό (το χλιαρό είναι προτιμότερο) τρεχούμενο παράλληλα με τη φορά των τριχών (κάθετα στο θύσανο στη διεύθυνση του όρθιου πινέλου). Να σημειωθεί εδώ ότι όλα τα σχετικά προϊόντα αφρίσματος είναι υδατοδιαλυτά. Μετά καλό τίναγμα (το σκούπισμα με την πρακτική του "σπατουλαρίσματος" δεν είναι κακό να έπεται) το πινέλο σε όρθια θέση με ανοιχτό το θύσανο σε αεριζόμενο χώρο. Και αυτό γιατί η υγρασία που θα έχει μείνει φεύγει (εξατμίζεται) πάντα προς τα πάνω.
Εγώ προσωπικά δεν τα κάνω τίποτα καινούργια. Κατευθείαν στη χρήση και μετά από λίγα ξυρίσματα φεύγουν και οι μυρουδιές και όλα τα ανεπιθύμητα.
Συμπληρωματικά να τονιστεί ότι είναι απολύτως απαγορευτική (ειδικά στις ζωϊκής προέλευσης τρίχες) η χρήση καυτού-ζεματιστού νερού. Την έχω πάθει...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Vgs
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Μαρ 2021, 21:34
3
Has thanked: 9 times
Been thanked: 16 times

Κάθε πόσα ξύρισματα συνήθως καθαρίζετε τα πινέλο σας?
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11682 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

Μετά από καμιά δεκαριά ξυρίσματα ένα πλύσιμο με σαμπουάν μαλλιών και είναι έτοιμο.
Παναγιώτης
efthimis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2021, 04:47
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 33

Εγω με σαμπουαν για λιπαρα μαλια, το πλενω και μου φαινεται ενταξει.
Άβαταρ μέλους
stefanos.m.m
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 12:47
2
Has thanked: 278 times
Been thanked: 1305 times

Μετά από κάθε χρήση βάζω λίγο σαμπουάν και κάνω του ένα γρήγορο λούσιμο .
Κάθε τρεις μήνες όλα τα πινέλα σε μια λεκάνη με χλιαρό νερό και σαμπουάν και γίνεται ο κακος χαμός δεν αφήνω τίποτα επάνω τα κάνω σαν καινούρια
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Στο πρώτο που είχα πάρει, ένα μικρό Omega, δεν ειχα κάνει τπτ γτ δεν ήξερα κ τπτ. Εννοείται δε με ξένισε κ κατι. Στο δεύτερο ένα Omega 48 έκανα ό,τι είχα διαβάσει ή δει, γτ εννοείται πάλι πως μου μύριζε μετά από όλα αυτά που είχα διαβάσει. Τώρα δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο. Ένα πλύσιμο με υγρό πιάτων ή σαμπουάν κ στριφογυρισμα σε μπωλ για κανά πεντάλεπτο σαν να φτιάχνω αφρό, ξεβγαλμα κ τέλος. Βασικά για να ξεπλυθούν σκόνες κλπ. Με μυρωδιά δεν ασχολούμαι γτ δε με ενοχλεί. Άσε που ως δηλωτικό καταγωγής νιώθω πως μου λείπει οταν δεν υπάρχει στον αναμενώμενο βαθμό. Άλλωστε κάποια στιγμή θα φύγει.
Μπάμπης
Dimstam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Απρ 2021, 22:51
3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 40 times
Ηλικία: 35

Ανά 2 βδομαδες ζεστό νερό, μαρέγκα με ένα σαμπουάν για μαλλιά ( Οχι κάποιο συγκεκριμένο, οτι βρω στο μπανιο), καλό ξέβγαλμα και ειναι σαν καινούργιο!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ θα εκφράσω μία ¨αιρετική" άποψη για τους καθαρισμούς. Τα σαπούνια-κρέμες που χρησιμοποιούμε σε κάθε ξύρισμα με τον αφρό τους καθαρίζουν μια χαρά (ίσως καλύτερα δεν γίνεται) τον θύσανο του πινέλου. Από εκεί και πέρα το ζητούμενο είναι κάθε φορά μετεξυριστικά να καθαρίζεται πολύ καλά ο θύσανος για αποφυγή συσώρευσης καταλοίπων σαπουνιού στο βάρος της βάσης ειδικά. Και με το δεδομένο ότι όλα τα προϊόντα τα σχετικά είναι υδατοδιαλυτά, ένα καλό πλύσιμο με νεράκι (εγώ τελειώνω τη σχετική δουλειά με νερό σε ροή κάθετη προς τη βάση στην διεύθυνση των τριχών ώστε το νερό να φτάνει με λίγη πίεση όσο πιο βαθιά γίνεται. Χωρίς υπερβολές. Τίναγμα καλό μετά, σκούπισμα. άνοιγμα του θύσανου με τα δάκτυλά ώστε να μένει ανοιχτός σε μέρος αεριζόμενο (το πιο βασικό) και πάντα με τον θύσανο προς τα πάνω για να φεύγει ευκολότερα η υγρασία η οποία ως γνωστόν εξατμιζόμενη ανεβαίνει κάθετα προς τα πάνω, και όλα οκ στον αιώνα τον άπαντα. Εννοείται ότι το πινέλο ξαναχρησιμοποιείται όταν ο θύσανος είναι απολύτως στεγνός.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”