Online shops του εξωτερικού - Αγγλική Γλώσσα

Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Η ερώτηση μου και ανήκει εδώ και δεν ανήκει... Έχει να κάνει με e-shop αλλά δεν ειναι e-shop...

Βασικά, έχω δει κάποια πράγματα σε αμερικανικά κυρίως e-shops, που δυστυχώς όμως δεν στέλνουν Ελλάδα... Φίλο, γνωστό, συγγενή κλπ κλπ στην άλλη όχθη του Ατλαντικού δεν έχω, ώστε να μου τα φέρει...

Έψαξα στο shipitto, αλλά οι τιμές ξέφυγαν λίγο... Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και σχετικά πιο οικονομικό?
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
nobody
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 13 Ιουν 2020, 18:52
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 33 times

Εναλλακτική λύση είναι να τα έχει το Amazon.
Αλλά και πάλι τα customs fees μπορεί να είναι ασύμφορα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Κώστα, σε τι προϊόντα αναφέρεσαι; Ως γνωστόν αλκοολούχα λοσιόν και ασβοπίνελα απαγορεύεται να εξάγονται από τις ΗΠΑ.
Για δες ΑΥΤΕΣ τις εναλλακτικές του Shipito.
Άλλως, μόνο με θεία από το Τσικάγο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Και αυτή εδώ έχω χρησιμοποιήσει και είναι καλή γιατί σου παρέχει και υπηρεσίες όπως δήλωση τιμής, μικρότερο κουτί, διεκπεραίωση τελωνιακών διαδικασιών κτλ κτλ
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Μόλις τελείωσα με τις πληρωμές σε δύο διαφορετικες πλατφόρμες, την Shipito και την MyUS...

Φυσικα, τις χρησιμοποιείτε μόνο εαν και εφόσον ο πωλητης δεν στέλνει Ελλαδα και το θελετε πολύ ή δεν μπορείτε να ζήσετε χωρίς αυτο...

το πρωτο συμπερασμα είναι να αποκτησετε θειους, ξαδερφια, χαμενους παιδικους ερωτες στην αλλη ακρη του Ατλαντικου... αν δεν εχετε, φροντιστε τουλαχιστον να μην πληρωσετε μεταφορικα εντος Αμερικης ή να είναι πολυ χαμηλά...

φυσικα δεν ενδεικνυται και πολύ για ενα δεμα, συμφερει περισσότερο για περισσότερα...

Παμε στις λυπητερες...

Με την Shipito, η συνδρομή είναι δωρεαν μεν, πληρωνεις το consolidation δε... Το να σου ανοιξουν το πακέτο και μετα να στα βαλουν ολα σε αλλο πακετο... Εξτρα κοστος 11 ντολαρς... Δύο πακετα, με 4 σαπουνια κι ενα αφρολουτρο συνολο, συνολικής αξίας 87 δολλαριων, περα απο τα 11 του consolidation, εσκασαν και 54 δολλαρια για μεταφορικα με την EPG, χωρίς να υπολογισουμε το τελωνειο που θα σκασει....

Με την MyUS, ειναι καπως καλυτερα, ελαφρως ομως.... Εχει επιπεδα συνδρομων... Πηρα την μεσαια, οπου ειχε προσφορα δωρεαν το consolidation και -15% στις δυο πρωτες αποστολές, και δωρεαν για 2 μηνες.... Μετα το διμηνο, 10 ντολαρς τον μηνα... Τεσσερα πακετα, συνολο 8-9 σαπουνια συολικης αξιας 160 ντολαρς... Δεν μπορεις να βαλεις οτι τιμη θες, μιας και πρεπει να στειλεις την αποδειξη... Οποτε το αφηνεις ως εχει... Αλλο ενα κακο ειναι οτι στελνουν μονο με DHL και USPS... To καλο ειναι οτι μπορεις να προπληρωσεις τα του εκτελωνισμου και τελωνειου... Μεταφορικα 50 ντολαρς και εξοδα εκτελωνισμου 55, συνολο ενα κατοσταρικακι... Αλλά, οπως λενε, σε 3-4 μερες ειναι σπιτι σου... Θα δουμε...


Σε λιγο θα βαλω αγγελια, για να νοικιασω κανεναν ωμο να κλαψω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Τελικό συμπέρασμα...

ΜΑΚΡΥΑ, Μ Α Κ Ρ Υ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλύτερα πάρτε το αεροπλάνο, πάτε Αμερική να γεμίσετε μπαταρίες κι εμπειρίες!!!
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2344 times
Been thanked: 1957 times
Ηλικία: 47

qsplan έγραψε: 24 Οκτ 2023, 09:34 Καλύτερα πάρτε το αεροπλάνο, πάτε Αμερική να γεμίσετε μπαταρίες κι εμπειρίες!!!
Τελίκα τι περιέχει η λυπητερή? Αν και φαντάζομαι θα μας τα πεις αναλυτικά την Κυριακή...
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Απλά DHL, Τελωνείο, ΕΟΦ είναι για να πρωταγωνιστήσουν σε ταινία του Σειρηνάκη... Να το πω σχετικά κομψά...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Έχω παραγγείλει δύο φορές από Maggard μηχανές, λαβές και ένα Thater. Δεν ξέρω αν σε σαπούνια, λοσιόν κτλ εμπλέκεται ο ΕΟΦ, εγώ μια φορά με την οικονομική αποστολή παρέλαβα από ΕΛΤΑ πολύ γρήγορα πληρώνοντας μόνο το ΦΠΑ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Γιάννη, από Μαγκαρντς έχω πάρει κι εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως, κυρίως σαπούνια... Μέχρι 4, περισσότερο για να μην έχω θεματακια κι αυξημένο κοστος

Περνούσαν αέρα πατέρα από το απλό τελωνείο...

Το θέμα είναι ότι ο ΕΟΦ με οδηγία του, πλέον επιτρέπει μέχρι 3 σαπούνια ανά δέμα, ακόμη και για προσωπική χρήση... Παλιά ήταν 5...

Εγώ είχα 8...

Τώρα, η οδηγία του ΕΟΦ σε συνδυασμό με την DHL που έχει δικό της τελωνείο, καταλαβαίνεις...

Σαπούνι με ταλλοου από τον εξωγήινο του Ροκγουελ, πιο φθηνό θα έβγαινε...

Κοινώς, my Precious!!!

Αναλυτικά, θα τα γράψω αύριο που θα έχω ηρεμήσει κιόλας...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συλλογές link”