Κοντό μαχαίρι

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μηπως γνωριζετε εαν μπορω να βρω ενα κοντυτερο απο τα συνηθησμενα μαχαιρι αλλα και να μην ειναι custom made για οικονιμικους λογους φυσικα? Βλεπω ενα για παραδειγμα στον μαστρολιβι το οποιο ειναι αρκετα ακριβο για το δικο μου βαλαντιο αυτη την στιγμη. Αλλα μου αρεσει τ στυλ πολυ και εχω την εντυπωση οτι ισως με βολεψει και καλλιτερα εαν ειναι κοντο και φαρδυ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Νίκο κάνε κάτι τέτοιο! :beah2
Εικόνα
NavalArchitect

Νίκο, υποθέτω ότι μιλάς για straight razor το οποίο θες να χρησιμοποιήσεις για ξύρισμα, κι όχι για κανονικό μαχαίρι που το θες για άλλη δουλειά.

Η εμπειρία μου είναι μικρή, αλλά 1-2 φορές που έχω δει μερικά είναι straights τα οποία έχουν φάει χοντρό χτύπημα στο edge (κάπου στη μέση ή προς τα πίσω), πράγμα το οποίο ανάγκασε τον ιδιοκτήτη ή τον ανακατασκευαστή να βάλει το ξυράφι στον τροχό και να κόψει/κοντύνει τη λάμα.

Ένα τέτοιο, φτιαγμένο και ανακατασκευασμένο, το πουλούσε ένας στο TSR 1-2 χρόνια πριν, ο Jamie ("CelticCrusader" ο κωδικός του αν δεν απατώμαι) περίπου 50 λίρες. Δεν είναι και τόσο εύκολα στο ξύρισμα, αλλά αν νομίζεις ότι πρέπει να δοκιμάσεις τότε by all means do it.

Ίσως ο Jamie το έχει ακόμη, κι αν είναι έτσι τότε δεν θα το χρησιμοποιεί. Δημοσιεύει στο SRP αλλά και στο TSR φυσικά, του έστειλα μήνυμα μόλις τώρα και θα δούμε αν έχει ακόμη τις φωτό ή και το ξυράφι.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

http://www.coltellerielivi.com/Livi_Col ... 69_en.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ευχαριστω Κωσταντινε. Αυτο εδω σου λεω. Δεν ξερω οπως λες και εσυ εαν θα με βολεψει αλλα μου εκανε κλικ οπως το ειδα. Δεν ηξερα βεβαια οτι ειναι σπανια. Ισως κατι να ξερουν περισσοτερο αυτοι που τα φτιαχνουν και δεν φτιαχνουν κοντα.
Ευχαριστω και για τις ενεργειες σου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

http://i713.photobucket.com/albums/ww13 ... n/0022.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Βρήκε τη λάμα μόνο, σπασμένη, την κόντυνε, έβαλε και μία λαβή καμισόρι μόνος του, κι αυτό ήταν. Ίσως και περισσότερο λόγω της λαβής το straight αυτό δεν ήταν πολύ βολικό, από όσο θυμάμαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NavalArchitect την 19 Οκτ 2012, 09:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ποιου ειναι αυτο? Αριστουργημα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καταλαβα οτι πρεπει να τα δωσω στον μαστρο λιβι. Θα βγω για καλαντα τα Χριστουγεννα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Του ίδιου είναι, μην νομίζεις ότι είναι κανένας ειδικός στις ανακατασκευές. Το 2011 ξεκίνησε να τα κάνει για τον εαυτό του.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ασχετο αλλα τι γνωμη εχεις για Le Dandy 6/8 Thiers Issard?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Κοίταξε, τώρα (α) βγαίνουμε λίγο off topic, και (β) πρέπει ούτως ή άλλως να προσέχω τί λέω γιατί υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα στα παραδοσιακά ξυράφια.

Θα πω όμως, γιατί όχι?

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Εγώ δεν θα έπαιρνα, όμως ομολογώ το έχω σκεφθεί κάποια εποχή, είναι όμορφα. Γενικά όλα αυτά, τα τωρινά ΤΙ εννοώ, είναι μέτρια στο ξύρισμα ή αν το θες αλλιώς όχι τόσο καλά όσο άλλα ξυράφια. Σε αρκετά έχει παρουσιαστεί πρόβλημα ποιοτικό στην κατασκευή, δες εδώ ένα τυπικό παράδειγμα:

Εικόνα

Αυτό ας πούμε είναι απαράδεκτο για καινούργιο ξυράφι, και πολύ περισσότερο για όλα αυτά που ο κύριος αυτός στο Invisible Edge τα παρουσιάζει ως πολύ καλά, κλπ.

Έμπειροι στρειτάδες δύσκολα θα πάνε να πάρουν ξυράφι από 'κει. Είτε θα βρουν πραγματικό vintage TI, τα οποία είναι πολύ ωραία ξυράφια, είτε θα πάνε σε λύση κλασική (π.χ. ανακατασκευασμένο Dorko, Puma, Rodgers, W&B, καινούργιο custom από έναν οποιονδήποτε κι ανάλογα με το βαλάντιο του καθενός κλπ.) Αυτά που σου γράφω τώρα είναι οι τοπ επιλογές βέβαια.

Υπάρχουν και πολύ λογικότερες λύσεις που περιλαμβάνουν πολλές φορές ξυράφια τα οποία δίνουν ιδιαίτερα γλυκό ξύρισμα χωρίς να τους φαίνεται από την αρχή (τώρα να μην αρχίσω να λέω παραδείγματα). Υπάρχουν άλλες λύσεις, στο ίδιο επίπεδο λογικές, που τις βρίσκει κανείς εύκολα (ευρέως διαθέσιμα ξυράφια). Όλα αυτά πάντα vintage. Είτε λέγεται ERN, είτε E.A. Berg, είτε Bengall, είτε οτιδήποτε άλλο, καλύτερο από το τωρινό (σύγχρονο) ΤΙ θα είναι.

Ε, δεν θέλεις πολύ - κοίτα τώρα που ποστάρει ο Σπύρος (τον οποίο δεν γνωρίζω). Παρατήρησε τί ξυράφια βγάζει. Σήμερα ήταν το Puma. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να βρεις Puma σε τέτοια κατάσταση? Κι αν το βρεις σε σχετικά κακή κατάσταση, και ακριβά θα το πάρεις, αλλά και θα πληρώσεις για να το κάνεις τζιτζί. Όμως το ξύρισμα που θα σου δώσει για πολλά χρόνια μετά, απλά δεν παίζεται.

Εχθές, προχθές, δε θυμάμαι τώρα, έβγαλε ο Σπύρος πάλι το Livi. Εντάξει τώρα, αυτά είναι καλά κομμάτια, κάνει μπαμ το πράγμα. Όταν βλέπεις άνθρωπο που ξυρίζεται με custom, σημαίνει ότι το έχει ψάξει πολύ καλά το πράγμα και έχει επενδύσει πολλά, δε λυπάται τα 500 και τα 1,000 Ευρώ. Βλέπεις το setup, τα πινέλα είναι διαλεγμένα, δεν είναι μόνο το ξυράφι.

Κι έρχεται τώρα ο κύριος από το Invisible Edge και πουλάει το παλιό όνομα της ΤΙ με αυτά τα μέτρια γενικά καινούργια ξυράφια. Κάνουν δουλειά αλλά όχι και τόσο όσο είναι η ομορφιά τους, ας το πούμε κι έτσι.

Πάρε ένα ωραία ανακατασκευασμένο από τον Neil Miller, υπάρχουν λύσεις σε τιμές σαν αυτήν ενός καινούργιου ΤΙ. Καλύτερο θα είναι, με δεδομένο ότι θα διαλεχθεί κι ένα ξυράφι που θα είναι πιό ταιριαστό σε έναν αρχάριο ή λίγο προχωρημένο χρήστη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”