Προτάσεις για φθινοπωρινό-χειμωνίατικο ΑSL

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6983 times
Ηλικία: 49

Για τους ξενιτεμενους του βορρά, το φθινόπωρο έχει ξεκινήσει. Για μας στην Ελλάδα, απο ότι φαίνεται πλησιάζει. Ψάχνω για ASL κατάλληλο για την εποχή. Δυστυχώς, οι επιλογές μας στην Ελλάδα ειναι γνωστες και πολύ περιορισμένες και οι παραγγελίες δεν μπορούν να δοκιμαστούν. Σκέφτομαι κάτι ανάμεσα στα εξής :
-Floid Suave
-D R Harris Malrborough (είμαι έτοιμος και για το σχετικό σαπούνι.. :megagrin )
-D R Harris Sandalwood ( έχω ένα sample του Sandalwood ASL του ToOBS αλλα, παρά τη καλή ενυδατοση, το άρωμα ειναι λίγο ..κάπως).

Ακούω προτάσεις!

ΥΓ είχα πει ότι δεν θα αγοράσω τίποτα ως το τέλος του έτους (ακόμα περιμένω μια παραγγελία) αλλα ... :devil
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τα δειγματα σχεδον παντα δφεν εχουν καμμια σχεση με το κανονικο προϊον. Συνηθως μυριζουν πιο εντονα, με σκοπο να το αγορασεις, βεβαια. Απο αυτα που αναφερεις, το Floϊd ειναι εξαιρετικη επιλογη, ειδικα σε σχεση με την αναλογια ποιοτητας/κοστους. Το Marlborough ειναι επισης το ιδιο καλο, αλλα δεν λεει αν δεν εχεις το σαπουνι, μιας και η νοτα των αρωματων τυπου tabac ειναι διαφορετικη απο μαρκα σε μαρκα. Για το τελευταιο δεν σε κοβω να ψηνεσαι, εμενα με αρεσει παρα πολυ, και ειδικα σε σχεση με αλλα σανδαλοξυλα, οπως της Mühle, που το θεωρω πεταμενο! Αλλιως υπαρχει και το Tabac Original (αν δεν το εχεις), το Marbert Man ειναι ενα φανταστικο (ΙΜΗΟ), κλασικο, ειδικα χειμωνιατικο ASL το οποιο υπαρχει εδω και πολλες πολλες δεκαετιες και το χειμωνα ανηκει στα αγαπημενα μου. Φυσικα μην ξεχναμε το Sienna αν και υπαρχει μονο σε ASB. Το Κnize Ten ειναι αλλο ενα αρωμα με βαρος.. 100 χρονων, βαρυ, ανδρικο, αναγνωρισιμο (ειδικα αν θες κατι σε leather). Σε πιο ελαφρυ (και οικονομικοτερο) ερχεται το Carlo Colucci. Μπορεις να διαλεξεις και κανενα Bay Rum με βανιλια και κανελα, κλπ κλπ κλπ. Ειμαι σιγουρος οτι ο Κωνσταντινος εχει να πει πιο πολλα! :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6983 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ Στέφανε. Απο κάποια sample που πήρα απο τον Connaught, κατέληξα και αγορασα το ToOBS eton college. Πράγματι το sample ήταν λίγο εντονότερο, αλλα σιγουρα το eton college συνεχίζει και μου αρέσει. Γενικά, δεν χρησιμοποιώ ASB γιατί μετά το πρωινό ξυρισμα βάζω ενυδατική με αντηλιακό, αλλα το sienna απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να ειναι πολύ καλό (υπάρχει και το σχετικό σαπουνακι...σε πολύ ωραία συσκευασία.. :drool).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Harry την 06 Οκτ 2012, 15:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Harry, από Floid έχω τις Suave & Vigoroso που πραγματικά έχω ξετρελαθεί με το άρωμα τους (βγάζουν μια κατάσταση ρετρό).

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα άλλα 2 του DR Harris σίγουρα δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι και να είναι έγκυρη η γνώμη μου. Απλά σαν πρόταση, αφού όπως λες είσαι έτοιμος και για το σχετικό σαπούνι γιατί δεν κοπανάς και το ίδιο ASL να υπάρχει και μια ομοιομορφία;

Το sandalwood του TOBS μπορείς να περάσεις κι από Luxe και να το μυρίσεις, είναι ωραίο (για μένα), ότι πρέπει για καιρό Αγγλίας :megagrin

Όσο για το ΥΓ σου (ότι δεν θα αγοράσεις τίποτα άλλο και τα σχετικά...) ξέρω κι άλλο ένα ανέκδοτο με τον Μπόμπο και την δασκάλα :hystericalbs1
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6983 times
Ηλικία: 49

Σχετικά με τον Μπομπο και τη Δασκάλα... :hystericalbs1, έτσι έλεγα, αλλα με τα προβλεπομενα εξοδα του χειμωνα, (με τα μηνιαια χιλιαρικα στην εφορια, τα διδακτρα στο σχολειο και το πετρελαιο στα υψη) δεν θα εχω οσα χρηματα χρειαζομαι για αγορες στο hobby μας. Οποτε βλεπω αυτη την "τελευταία για φέτος" αγορα, ως προετοιμασια για το κρυο και τις οικονομικες δυσκολιες του χειμωνα :megagrin
Χάρης
NavalArchitect

Ωραίες προτάσεις, κι αρκετές, από τα παιδιά πιό πάνω.

Έχω (ή είχα) και τα τέσσερα (D.R. Harris Marlborough & Sandalwood, Floid Suave & Vigorosso), όπως επίσης και τα Tabac, The Art of Shaving Sandalwood (balm) [γενικά καλό αλλά βαρύ στο πρόσωπο και ακριβό] αλλά και άλλα που δεν έχουν αναφερθεί ακόμη εδώ.

- Το D.R. Harris Marlborough σωστή η παρατήρηση ότι ιδανικά να το βάζεις όταν χρησιμοποιείς και το ίδιο σαπούνι ξυρίσματος. Είναι καλό, αν θα σου έρθει το σαπούνι τότε είναι καλή λύση, είναι αδύναμο όμως στην ενυδάτωση, είναι Εγγλέζικο βλέπεις.

-Τα Floid εμένα δεν με έχουν (παραδόξως) κερδίσει πολύ, δεν ξέρω γιατί. Είναι πάρα πολύ καλά και αποτελεσματικά, πολύ καλά στην post-shave ενυδάτωση αλλά εμένα κάτι μου λείπει (στο μυαλό ίσως)...

- Το D.R. Harris Sandalwood δεν θα το συνιστούσα, αλλά όλες οι μυρωδιές είναι υποκειμενικές. Δεν είναι αυτή η χειμωνιάτικη και σχετικά βαριά μυρωδιά σανδαλόξυλου, κάτι σαν αιθέριο έλαιο μυρίζει, πραγματικά με απογοήτευσε (το έκανα trade αμέσως στο TSR για μιά κρέμα ξυρίσματος The Art of Shaving Lemon, 85% full).

- Το Taylor's Sandalwood δεν το θεωρώ καλό σαν μυρωδιά σανδαλόξυλου, είναι πολύ παλιομοδίτικη μυρωδιά για εμένα, παραλλαγμένη ή μεταλλαγμένη για να είμαι ειλικρινής. Όπως όμως βλέπεις, αρέσει σε άλλους (Γιώργος αλλά και Ηλίας, to name a few).

- Ρίχνοντας μια μικρή ματιά εδώ στα after shaves που έχω, βλέπω τα Aramis, Floris (No. 89) και Taylor's Shaving Shop που ίσως θα μπορούσαν να παίξουν χειμώνα (το Aramis σίγουρα). Το Eton College είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά ανοιξιάτικο/φθινοπωρινό (εγώ εδώ στην Κορέα το βάζω καλοκαίρι για να είμαι ειλικρινής).

- Τώρα, επειδή έχω και balms στο ψυγείο, θα σου δώσω μερικές προτάσεις έτσι για το καλό. Aramis, L'Occitane Cade αλλά και το πάρα πολύ καλό Penhaligons Opus 1870 (αυτό αξίζει να το έχεις σε κρέμα ξυρίσματος και after shave balm, είναι καταπληκτικά προιόντα σε ποιότητα). Σε κάτι πιό ελαφρύ, για τις ζεστές Ελληνικές μέρες του χειμώνα θα μπορούσες να πάρεις το G.F. Trumpers Sandalwood Skin Food.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Harry όπως βλέπεις κάνε φίλους να δείς καλό, ο Κωνσταντίνος με το TOBS μας την είπε κιόλας, μας είπε γερόντια!!! Παλιομοδίτικη μυρωδιά ε;;;; Καλά ρε... I will fix you (θα σε φτιάξω) :hystericalbs1

Πάντως συμφωνώ 1000% με το Skin food του Trumpers, το έχω βάλει μερικές φορές από ένα sample που μου έδωσε ο dimitris και είναι καταπληκτικό. Με κλειστά μάτια που λένε....
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αν και οι προλαλήσαντες με κάλυψαν θα δωσω κ εγώ την δική μου λίστα.
-tabac (soap & ASL)
- floid (Ιταλικό)
- floris no89 (soap & ASL & Edt) τέλειο πακέτο
-Penhaligons opus 1870 εδω παρότι δεν είμαι κ εγω πολύ φίλος με τα balsam θα συμφωνησω με τον Κωνσταντίνο οτι πρόκειται για εξαιρετικό προιόν
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφέρει κανείς ακόμα το κλασσικό Old Spice.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για φθινόπωρο θα προτείνω Pinaud Clubman. Για χειμώνα Old Spice & Tabac αγαπημένες επιλογές. Το AOS Sandalwood προσωπικά μου φέρνει λιποθυμία, βαρύ και λιπαρό.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”