Voskhod teflon coated

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13603 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv Γενικά, είναι ήπιες προς επιθετικές λεπίδες.... με την εν λόγω μηχανή δεν έχω ξυριστεί, όμως με την R41 που είναι στο "οπλοστάσιο" μου, έχω κάνει εξαιρετικά ξυρίσματα... είναι καλός συνδυασμός...
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

@gkarave Μέχρι τώρα χρησιμοποίησα Astor, GSB, Perma, Feather Astra SP. Βέβαια, έτσι όπως τις είδα υπέθεσα πως στην R41 θα κάνουν καλή δουλειά. Το καθόλου τράβηγμα και το κανένας ερεθισμός (πράγμα δύσκολο να συμβεί σε μένα) με κάνουν να τις δοκιμάσω αρκετά και με άλλες μηχανές που σκέπτομαι να αποκτήσω. Φαίνεται πως το teflon coated πρέπει να κάνει δουλειά, σε αυτό συνηγορεί και η ελάχιστη ηχητική πληροφόρηση από το κόψιμο των τριχών.

Επειδή ξυριζόμουν συχνά με σαβέτα από μικρός μπορεί να είμαι και αυστηρός ως προς την κοπτικότητα. Εγώ επέλεξα βέβαια την αντιστροφή διαδρομή μιας και βαρέθηκα την, όσο και να έχεις εμπειρία, «προσοχή» που απαιτεί η σαβέτα. Τα DE θεωρώ πως είναι μια μέση οδός!

Τώρα ακολουθεί η δοκιμή στην R41, θα ενημερώσω σύντομα για τα αποτελέσματα!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δεν ξέρω με άλλες μηχανές, με την R41 πάντως ταιριάζουν γάντι! Κρατάνε την αποτελεσματικότητά της ακέραια ενώ δίνουν και λίγο περισσότερη γλυκύτητα στο ξύρισμα που συνήθως της λείπει.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13603 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv &@FSword παιδιά εύστοχες οι παρατηρήσεις σας, θεωρώ ότι είναι καλό ταίριασμα λεπίδας και μηχανής. Βέβαια, μην ξεχνάμε τη σημασία του pre shave, για την αίσθηση προστασίας και ολισθηρότητας στη λεπίδα που προσφέρει... Αλλες επιλογές με open comb μηχανες Tiger Platinum & Perma Sharp.... keep "walking" !😉
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

@gkarave Δε θα έλεγα τόσο του pre shave όσο της σωστής προετοιμασίας και του σωστού αφρού (με σαπούνι ή κρέμα). Προσωπικά pre shave χρησιμοποιώ σπάνια - δεν το θεωρώ απαραίτητο αν έχεις κάνει σωστά τα υπόλοιπα (δε λέω ότι δεν είναι και χρήσιμο βέβαια, κλασικά YMMV).
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Ανυπόμονος, σήμερα τη δοκίμασα με την R41. Η Voskhod σε δεύτερη χρήση και τα γένια δυο ημερών. Ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς. Χρειάστηκα τρία περάσματα (το τελευταίο περισσότερο μερεμέτια). Δεν έμεινε τίποτα! Νομίζω πως κάνει την R41 φιλικότερη και σε κάθε περίπτωση ταιριάζει με την μηχανή. Της μειώνει λίγο την επιθετικότητα αλλά πολλές φορές αυτό είναι επιθυμητό.

Συμπέρασμα, που είναι κοινό και απλά το επιβεβαιώνω και εγώ, η αξιολόγηση της κάθε λεπίδας είναι και σε σχέση με τη μηχανή που είναι τοποθετημένη.

Τέλος η Voskhod μου δημιούργησε την επιθυμία να δοκιμάσω όλη τη ρωσική και τσέχικη οικογένεια (Rapira, Ladas, Tiger, κτλ).
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
3
Been thanked: 78 times

Τις θεωρώ αρκετά καλές. Στα δικά μου γένια μετά από δύο ξυρίσματα η λεπίδα θέλει αλλαγή.
Από πλευράς κόστους άριστες..
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Από θέμα vfm δεν ξέρω μόνο μη τις κοντράρουν τίποτα Topaz ή άλλες ινδοπακιστανικές - δεν έχω δοκιμάσει τέτοιες ακόμα.
Σε σχέση με όλες τις άλλες που δοκίμασα παραμένουν κορυφή. Απαλό ξύρισμα ανεξαρτήτως μηχανής (ισχύει πολιτική ορθής χρήσης :D )
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Pechr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 02:29
3
Has thanked: 32 times
Been thanked: 69 times
Ηλικία: 38

Έως τώρα έχω κάνει 8 ξυρίσματος με μηχανή DE. Κάθε φορά δοκιμάζω διαφορετική λεπίδα ώστε να βρω την λεπίδα που μου ταιριάζει. Δοκίμασα Astra, Feather, polsilver, derby, perma sharp κλπ. Με την συγκεκριμένη λεπίδα που αναφέρεται στο νήμα, έκανα το πρώτο χωρίς ερεθισμούς και βαθύ ξύρισμα. Σημειώθηκε προς το παρών ως επιλαχών για την τελική επιλογή λεπίδας
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Η χειροτερη μου εμπειρια η Voskhod..
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”