Η αγαπημένη σας μηχανή

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Εγώ έχω βρει πλέον την υγειά μου με την parker variant. Βαριά όσο πρέπει, στιβαρή, αντιολισθιτική, solid στις δύσκολες γωνίες και φιλική άνετη με τα εύκολα σημεία. Τέλεια παραμετροποίηση, έχει πρακτικά ΑΠΕΙΡΑ σέττινκ να τη βάλεις (εκτός από 2-2,5-3 μπορείς να τη βάλεις και στο περίπου ... 2,75 αν δεις ότι εκεί σε βολεύει καλύτερα). Κάνει τοπ κοινωνικό ξύρισμα με Βοσχοδ, κάνει τοπ βαθιές ξυρισματάρες χαμηλών - ελάχιστων ερεθισμών με αιχμηρότερες λεπίδες. Δεν χοροπηδάει, δεν αποδίδει κάτι άλλο από αυτό που πας να δώσεις, δε δίνει αίσθηση "γδέρνομαι Παναγία μου" που δίνει πχ η r41 για αντίστοιχη αποτελεσματικότητα.

Πραγματικά, όπου μπορέσετε να τη βρείτε, την κοπανάτε. Πολύ καλύτερη κι από ακριβότερες, όπως πχ η rockwell 6s. Το μόνο της ελάττωμα, είναι ότι, ελέω βάρους, στην πρώτη επαφή με το δέρμα, αν την "αφήσεις" να ακουμπήσει ανεξέλεγκτα, μπορεί να σου κάνει μία μικρή τομή.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Ημουν αναμεσα στην variant και στην progress μεχρι που ειδα τελικα οτι μου εβγαιναν τα ματια για να δω τους αριθμους στην merkur και τελικα πηρα την rocca(αβυσσος η ψυχη του shaver) παντως κι εγω που την επιασα στα χερια μου εδειχνε πολυ ποιοτικη η variant,να εχεις ωραια ξυρισματα
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η Parker: Variant είνα, κατά την γνώμη μου, περισσότερο επιθετική και πιο τραχιά σε αίσθηση σε σχέση με την Merkur : Progress. Ειδικότερα, σε ρύθμιση πάνω από 4.
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Ναι ετσι εχω ακουσει κι εγω απο αλλους shavers επισης δεν εχει πολυ καλο grip σε σχεση με την variant
Tallowας απο κουνια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”