"Απαραίτητα" Εγγλέζικα software

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!
Μάλλον θα πάω σε λίγο καιρό Λονδίνο και αναρωτιώμουν ποια προιόντα είναι "must-have".
Π.χ. TOBS, Truefitt & Hill, DR Harris κτλ.
Απο ότι έχω διαβάσει, τα
TOBS Avocado cream (ή σαπούνι;)
D.R. Harris Sandalwood Aftershave
D.R. Marlborough cream or soap
TH Sandalwood soap

Τι νομίζετε; Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το TοOBS Avocado οπως και τα αλλα της εταιρειας στο ιδιο μπωλακι ειναι κρεμες. Περισσοτερο με αγγουρι μυριζει, παρα avocado.. χαχαχα

D.R. Harris Sandalwood Aftershave ««« μαζι να παρεις και το σαπουνι!

D.R. Marlborough cream or soap ««« σαπουνι!

TH Sandalwood soap ««« ΤΗ? Τruefitt&Hill?

Γενικα προτιμω (και προτεινω) σαπουνι απο κρεμα. Γουστα ειναι αυτα! χεχε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Δημήτρη, μερικά must have σαπουνάκια είναι:

Τ&Η Sandalwood
T&H Ultimate Comfort
Classic Male Grooming
Mitchells Wool Fat
DR Harris Arlington
DR Harris Marlborough

Αυτά τουλάχιστον έχω ακούσει/διαβάσει/δει ότι είναι από τα καλύτερα και είναι must have. Έχει και άλλα πολλά, ιδίως αν δεις τα βιντεάκια του Κωνσταντίνου για τα σαπούνια και τις κρέμες θα έχεις μια πολύ μεγάλη λίστα :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Οκ. Παω να πάρω σαπουνό-δάνειο. :thnx
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Και το Geo F. Trumper viollet είναι πολύ ωραίο άρωμα, το έχω σε κρέμα, αλλά θα το προτιμούσα και εγώ σε σαπούνι καθ' ότι είμαι λάτρης των σαπουνιών!
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Διακρίνω μια συμπάθεια προς τα σαπούνια; Μου φαίνεται οτι αυτό δεν εμφανίζεται μόνο εδώ, αλλά σε πολλά φόρουμ. Και εγώ έχω να πω οτι για εμένα, το σαπούνι είναι πιο μερακλήδικο και "παραδοσιακό".
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Με το σαπούνι μπορεί μεν να θέλει λίγο παίδεμα παραπάνω για να φτιάξεις αφρό, σε γενικές γραμμές είναι καλύτερος όμως και το σημαντικότερο περιέχουν πολύ λιγότερα χημικά από τις κρέμες (με ότι αυτό συνεπάγεται...).
Οι κρέμες λόγω υψηλότερης υγρασίας χρειάζονται περισσότερα συντηρητικά ούτως ώστε να μην δημιουργούνται σε αυτές μύκητες και διάφορα άλλα "ευχάριστα".
Για παράδειγμα όταν στεγνώσει εντελώς το πινέλο μετά από ξύρισμα με κρέμα, τινάζοντας το βλέπω να πετάγεται από αυτό ένα μικρό σύννεφο σκόνης, πράγμα που δεν μου έχει συμβεί ποτέ με σαπούνι...
Δες και αυτή την ανάρτηση.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
NavalArchitect

Νεκρομάντης έγραψε:...Για παράδειγμα όταν στεγνώσει εντελώς το πινέλο μετά από ξύρισμα με κρέμα, τινάζοντας το βλέπω να πετάγεται από αυτό ένα μικρό σύννεφο σκόνης, πράγμα που δεν μου έχει συμβεί ποτέ με σαπούνι...
Πολύ σωστή παρατήρηση, μού'χει συμβεί κι εμένα πάρα πολλές φορές.

Αναφορικά τώρα με το τί είναι "must" στο Λονδίνο...

Υπάρχουν πολλά πράγματα εκεί, πάρα πολλά. "Must" είναι κατ´αρχάς μια βόλτα στην Jermyn St., να μπεις στα μαγαζιά του Taylor's, του Trumpers και του Harris, να μυρίσεις, να δεις προϊόντα, για παράδειγμα να δοκμάσεις τα skin food(s) του Trumpers, τη νέα σειρά Windsor της D.R. Harris ή τέλος πάντων οτιδήποτε για το οποίο έχεις περιέργια.

Επίσης, στον ίδιο δρόμο, υπάρχουν ακόμη πιό καλά κι εξεζητημένα προϊόντα - π.χ. το μαγαζί της Czech & Speake με τα καταπληκτικά σαπούνια #88 και Oxford & Cambridge. Ή δίπλα σε μια στοά κάθετη στη μέση της Jermyn St., που έχει μαγαζί αποκλειστικά με προϊόντα Santa Maria Novella.

Λιγότερο από 5 λεπτά με τα πόδια από εκεί είναι και το εξής πολυκατάτημα:
http://www.fortnumandmason.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ανέβα, αν έχεις λίγο χρόνο, στον (αν θυμάμαι καλά) 4ο όροφο, πού'χει τα αρώματα και τα σαπούνια. Να δεις τα Creed, τα Amouage, να μυρίσεις...

Μία κρέμα ToBS Avocado ή ένα σαπούνι GFT τα παραγγέλνεις mail order κι απ'το Connaught ή το Executive Shaving, δεν είναι ανάγκη να πας εκεί και να τα πάρεις. Ένα σπέσιαλ άρωμα όμως ή ένα σαπούνι ξυρίσματος C&S, τα οποία είναι είτε δύσκολο να τα βρεις είτε πανάκριβα τα μεταφορικά (ειδικά στην περίπτωση της C&S), αξίζει να τα δοκιμάσεις. Προσωπική μου άποψη όλα αυτά βέβαια...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πολύ σωστά! Θα έπρεπε να το διατυπώσω, που να πάω να μυρίσω αντί να αγοράσω.
Το αστείο είναι οτι πολλές φορές έχω περπατήσει έξω ακριβώς από αυτά τα μαγαζιά και αναρωτιώμουν ποιός αγοράζει ακόμα τέτοια πράματα (ειρωνία). Τώρα δεν μπορώ να περιμένω να τα επισκευτώ!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

dimitris έγραψε:Διακρίνω μια συμπάθεια προς τα σαπούνια; Μου φαίνεται οτι αυτό δεν εμφανίζεται μόνο εδώ, αλλά σε πολλά φόρουμ. Και εγώ έχω να πω οτι για εμένα, το σαπούνι είναι πιο μερακλήδικο και "παραδοσιακό".
Η ιεροσυλία σε όλο της το μεγαλείο είστε σαπουνάνθρωποι,χαχαχαχα :megagrin :megagrin :megagrin
Οσο για τα must have, θα προτιμήσω την οδό του Κωνσταντίνου που λέει να πεταχτείς από την Jermyn str. και να διαλέξεις ιδίοις όμμασι (τι είπα ο ποιητής :shocking ).
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”