Bic Astor

Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Χρησιμοποίησέ τις και πες μας εντυπώσεις.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Παλιότερα που η τεχνική μου δεν ήταν καλή τις είχα παρεξηγήσει.
Σίγουρα δεν είναι μια λεπίδα που θα χρησιμοποιούσα καθημερινά αλλά δεν είναι κακές.
Επίσης στις λεπίδες δεν υπάρχει κάτι σταθερό.
Ότι ταιριάζει στον καθένα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

SrTv έγραψε: 07 Νοέμ 2020, 19:58 Εγώ έχω μερικές παλιές Astor αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει. Δεν έχουν κάποιο ίχνος οξείδωσης ή αλλοίωσης. Ίσως πρέπει να κάνω καμία δοκιμή ;) .
Πόσες έχεις; αυτές οι λεπίδες μου αρέσουν πάρα πολύ, τόσο που τις έψαξα να πάρω, βρήκα βέβαια αλλά οι τιμή τους ήταν απαγορευτική.

Ότι λεπίδα έχω δοκιμάσει σε thin μου ταιριάζει γάντι, αν σου περισσεύουν ή δεν σου αρέσουν πολύ ευχαρίστως.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Δυστυχώς δεν έχω πολλές, 3 πακετάκια των 5 και 3 μόνες τους.

Με μια από αυτές έκανα τα δυο τελευταία πρωινά ξυρίσματα. Δοκιμή με σαβέτα στην αρχή για καλύτερη αξιολόγηση και μετά με μηχανή. Μου φάνηκαν καλύτερες από τις τωρινές bic astor. Θα χρησιμοποιήσω τις υπόλοιπες 2 και το ένα πακετάκι και τα 2 που θα απομείνουν θα τα αφήσω στην ησυχία τους “μουσειακά πια” σε κάποιο συρτάρι.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Επανερχόμενος στο θέμα, μιας και έχω γράψει αρκετά, θέλω να γράψω τη γνώμη μου μετά από συνεχόμενες χρήσεις των Bic Astor. Νομίζω πως η αναφορά των συνξυριστών για προβληματικές λεπίδες ισχύει για μένα, το διαπίστωσα στην πράξη. Στο ερώτημα αν κόβουν απαντάω πως κόβουν και μάλιστα πολύ. Κόβουν όμως άτσαλα για μένα. Αν θα συνόψιζα την κριτική μου σε μια λέξη αυτό θα ήταν το άτσαλα.

Θα τις ξαναπάρω; Νομίζω ναι ή γιατί θα θέλω ξανά παίξω ρώσικη ρουλέτα (με πεντάσφαιρο) βρίσκοντας την προβληματική λεπίδα ή γιατί θα έχω ξεμείνει από ξυραφάκια και θα βρω αυτά σε κάποιο mini – super market.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11681 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

Προσωπικά τις είχα παρεξηγήσει την πρώτη φορά που τις δοκίμασα με την "λάθος" μηχανή, αλλά όταν τις έβαλα στην Rockwell 6 s και την merkur 34, είχα βαθύ και ωραίο ξύρισμα που το κατευχαριστήθηκα.
Παναγιώτης
YanniZ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Σεπ 2020, 21:33
3
Been thanked: 11 times

Τη δοκίμασα σήμερα μετά φόβου Θεού, μετά κι από ένα βίντεο του Keny shaves που σφάχτηκε ο άνθρωπος... Την έβαλα στη feather popular, που είναι πολύ ήπια, κι έκανα ένα από τα βαθύτερα και καλύτερα ξυρίσματα!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

DomieMic65 έγραψε: 17 Οκτ 2021, 13:08 Εικόνα

Tatara NMM / Bic Astor (1) ... τείνει να γίνει αγαπημένη λεπίδα παρά τα άσχημα που ακούγονται
Κ εμένα μου έχουν κάτσει πολύ καλά. Νομίζω τρεις σε καμιά δωδεκαρια ξυρίσματα. Το λέω γτ οι κακές γλώσσες υποστηρίζουν πως καθε κουτί έχει από μία σκάρτη. Δεν ξέρω πως μπορεί κ το κάνει αυτό η εταιρεία, αλλά δεν είναι της οπτικής μου να αποκλείω τπτ 🤔. Είμαι ακόμα στην τρίτη όπως είπα. Μέχρι να φτάσω στην πέμπτη κ αναθεωρήσω, καταθέτω την θετική εμπειρία μου, για να γινόμαστε πολλοί κ να μην διστάζουν οι επόμενοι τη δοκιμή.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Εγω εχω καταναλωσει πολλα πακετα Astor,και δεν εχω πετυχει λεπιδα με προβλημα. Ειναι μια απο τις 3 λεπιδες οπου εχω στοκαρει.
Αγαπημενη λεπιδα.Ουτε ερεθισμους ουτε κοψιματα.

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 43 δευτερόλεπτα:
YanniZ έγραψε: 23 Νοέμ 2020, 17:18 Keny shaves που σφάχτηκε ο άνθρωπος...
Aφου πηγε και χρησιμοποιησε Prosar κρεμα ηταν αναμενομενο. Οτι το χειροτερο εχω δοκιμασει,και φυσικα εχω σφαχτει.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Προσωπικα μια χαρα βρισκω την Prosar αν και δεν την αγοραζω πια. Οσο για τον Kevy, χαιρομαι που ακολουθει τις συμβουλες μας για preshave με Παπουτσανη, και καλο αφρο εφτιαξε - αλλα το παρακανε στη κοντρα, Εδειξε πολυ εμπιστοσυνη στο ασταθες και συνηθως ατσαλο Astor.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”