Bic Astor

Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11589 times
Ηλικία: 55

:ot
Όταν ο Κένι συλλαβίζει την λέξη Παπουτσάνης, αρχίζει να λειτουργεί η πολυπολιτισμικότητα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

Έχω χρησιμοποιήσει Bic Astor με διάφορες μηχανές και δεν είχα ποτέ κακό ξύρισμα
Αλλά προσωπικά μου αρέσουν πολύ με την R41!
Το αποτέλεσμα είναι βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Nuntius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 19 Σεπ 2022, 13:22
1
Has thanked: 9 times
Been thanked: 40 times

Κ εκει που έκανα πρωτο ξυρισμα με astor και muhle r89 κ με πετσοκοψε, κάνω 2ο ξυρισμα με ίδια λεπίδα κ parker variant κ πηρα το πιο απαλό κ bbs μάγουλο που δεν πηρα μέχρι τώρα! 1ο περασμα 2, 2ο περασμα 1 κ κόντρα με 0.5 ... Βελουδο! Παιδια, σοκ!
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

Εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ την Bic Astor με τα αποτελέσματα να είναι τίμια χωρίς να εκπλαγώ, αλλά και να μου τύχουν κάποιες όχι τόσο ποιοτικές όσο οι υπόλοιπες. Πότε δεν θα χαρακτήριζα κάποια τελείως σκάρτη. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα τον συνδιασμό με την Muhle R41 (πρόσφατος κάτοχος της μηχανής) και έπαθα την πλάκα μου κυριολεκτικά. Το ξύρισμα ήταν απολαυστικό χωρίς ίχνος ερεθισμού. Το παν για μια λεπίδα τελικά είναι να σου κάτσει και ο σωστός συνδυασμός με την κατάλληλη μηχανή.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14362 times
Ηλικία: 54

Μετά από 100+ ξυρίσματα με Bic Astor μπορώ να πω ότι είναι πολύ κοφτερή, στο επίπέδο της Feather, αλλά την αποφεύγω στις πολύ αποτελεσματικές μηχανές μου π.χ. iKon Tek, Yaqi Slant/Helmet όπου λίγο πιο ήπιες λεπίδες όπως οι ινδικές Wilkinson ή οι Nacet μου δίνουν πιο smooth ξυρίσματα. Στις υπόλοιπες μηχανές τις βρίσκω εξαιρετικές και τις συνιστώ ανεπιφύλακτα για δοκιμή. Όσο για το 1 στις 5 σκάρτη δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει καμία μέχρι στιγμής ήτοι άλλος ένας αστικός μύθος όπως και το ότι είναι κατώτερης ποιότητας από τις Bic Chrome, στο πρόσωπό μου τουλάχιστον είναι ίδιες YMMV/ΠΟΚ πάντα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Bic Chrome Platinum προς εξαγωγή ,
Bic Astor αποκλειστικά για την εγχώρια αγορά.
Η λεπίδα μία και απαράλλαχτη.
Ίσως και όχι όμως.

Πολύ κοφτερές.
Πιθανολογώ πως υπάρχει ενδεχόμενη ανομοιογένεια στην θερμική επεξεργασία .
( ανάλογα με το ποιος έχει βάρδια στους φούρνους ; ) ,με αποτέλεσμα οι παρτίδες να βγαίνουν με διαφορετική σκληρότητα -με ό,τι αυτό συνεπάγεται στις ιδιότητες των λεπίδων.
Γεγονός αποτελεί πως στο εξωτερικό η Bic CP αποτελεί αγαπημένη λεπίδα αρκετών ,ενώ
συχνά αναφέρονται στις "duds" που ενίοτε βρίσκουν και συνήθως είναι όλο το πακέτο έτσι.Το αποδίδουν είτε σε ελλειπές QC ,είτε σε fakes.
Όμως ,ούτε ελλειπές QC είναι ,ούτε fakes των Bic CP υπάρχουν .
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14362 times
Ηλικία: 54

Έχω την εντύπωση πως η Astor κυκλοφορεί σε όλη την Ανατολική Ευρώπη, έχω πάρει μία 200σάδα από Ελλάδα αλλά από ότι φαίνεται είναι εισαγωγή από Ρουμανία. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει διακύμανση στην ποιότητα, είχα πάρει 1-2 κουτάκια για δοκιμή πριν πάρω 200 που μου άρεσαν επίσης, έπεσα σε καλές παρτίδες ???

Εικόνα
Γιάννης
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

Από ότι μπορώ να καταλάβω εγώ η κατασκευή γίνεται σε εργοστάσιο της ΒΙΟΛΕΞ στην Αττική ενώ ο εισαγωγέας - υπεύθυνος για την διανομή είναι η BIC που έχει έδρα την Ρουμανία. Η κατασκευή είναι Ελληνική και αυτό το δηλώνει στην τελευταία σειρά: MADE IN GREECE
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47



Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 40 λεπτά 10 δευτερόλεπτα:
Έτσι για την ιστορία οι λεπίδες ξυρίσματος της Bic έχουν την ίδια
πρώτη ύλη ( με τη μορφή λεπτής ατσάλινης "κορδέλας" ) με τις λεπίδες της Feather και της ΚΑΙ.




Και ένα τμήμα άρθρου με πνευ/κά δικαιώματα ( αναγνωστέου επί πληρωμή δηλαδής ) :

Hitatchi Metals, now it is called Proterial, is a special steel mill from Japan. Its root comes from Tamahagane production for Japanese Katanas. The production facility is located in Yasugi city, Shimane prefecture. From ancient times, Yasugi has prospered to ship Hagane, base material for Katana. Locally, Tamahagane was made by Tatara bloomery method (An iron-making method in which iron sand and charcoal are burned in a simple furnace built of soil to obtain iron. Made with insomnia for 3 days). The Tamahagane has been forged into Katana over 1000 years. Historically, the steel from Yasugi has been hard and excellent for blade making. This history lead creation of Hitachi Metals and very hard steel making, including razor blades. Currently, Hitachi Metals is under procedure to acquired by an investment fund group. Hitachi Metals’ parent company, Hitachi ltd., is famous for shuffling its business units drastically. Due to low profitability, Hitachi ltd. has sold its majority shares of Hitachi Metals to the investment fund group. Under strong pressure of restructuring, Hitachi Metals may increase the price of its stainless steel for razor blade to improve its profitability, taking advantage of the strong market share.
(2023 Sep Update) Proterial has a rumor of not taking any new orders from new customers but only take orders from existing customers
.
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4380 times
Been thanked: 4351 times

Πέρυσι το καλοκαίρι βρέθηκα στο ίδιο τραπέζι με εργαζόμενο στην Bic στην Αθήνα, αυτός μου εξήγησε ότι οι Astor και οι Bic CP είναι ακριβώς οι ίδιες λεπίδες εδώ και χρόνια, ο κύριος όγκος παραγωγής είναι Bic CP και μια φορά το χρόνο αλλάζουν τη συσκευασία και βγάζουν Astor επειδή έχουν βρει ότι υπάρχει ζήτηση στην Ελλάδα.

Αυτά δεν ξέρω αν και σε πιο βαθμό είναι ακριβή, εμένα μου φάνηκαν πειστικά πάντως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”