Ακόνισμα straight razor ή απελπιστικά αρχάριος?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ο Γιαννης το τοποθετησε σωστα εχει γραφει σε πολλες σελιδες εδω μεσα ,το τεστ της τριχας δε λεει τιποτα
σημασια εχει εχει πως ξυριζει .
Το γυαλοχαρτο δε συστηνεται για κανενα λογο παρα μονο για διορθωσουμε λακουβες στην κοψη , για ακονισμα η ανομοιομορφη φθορα κατα την κινηση του μεταλου πανω του κανει και ανομοιομορφη κοψη .
Εαν θελεις να ξυριζεσαι με μαχαιρι την δαπανη για πετρες δεν θα την αποφυγεις ειναι σαν να ακους μουσικη απο λαμπατο ενισχυτη καποια στιγμη θα αλλαξεις ολες τις λαμπες και θα πρεπει να ειναι οι σωστες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Κανοντας ενα ακομα ξυρισμα με την βελτιωμενη (κατα πολυ) κοψη του Special παρατηρησα οτι μου αφηνει και αρκετους ερεθισμους στο προσωπο...
Συγχωρεστε με αλλα μαλλον βιαζομουν...
βελτιωθηκε πολυ, αλλα θελει δουλιτσα ακομα...
Και σας ρωτω:
Υπαρχει δυνατοτητα να τροχιστει εδω στην Ελλαδα σωστα, χωρις να στελνω και να περιμεεεεεεενω να γυρισει απο το εξωτερικο;;
Αν μπορει καποιος να με βοηθησει τον ευχαριστω θερμα προκαταβολικα!
Γιωργος.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Χτες σχεδον οπως καθε Κυριακη βραδυ ξυριστικα με το μαχαιρι μου. Τριων μερων γενια. Απο το απογευμα το ειχα περασει απο την κοκινη πλευρα του λουριου (κουπι) και το ειχα ετοιμο. Προετοιμασια πολυ καλη για τα δικα μου δεδομενα. Πλυσιμο με πρασινο σαπουνι καλο αφρο με το καινουργιο μου new forest και το αγαπημενο μου MWF. Ολα στο ξυρισμα πηγαν πολυ καλα κανενα κοψιμο ,οχι δακρυα και πολυ καλο "βαθος" . Δυο περασματα. Μετα ομως παρατηρησα κοκινιλες στον λαιμο μου. Δεν εχω ποτε τετοιες μετα το ξυρισμα με οτι και εαν ξυριζομαι. Αναρωτιεμαι λοιπον εαν θελει τροχισμα. Το αισθανομαι οτι θελει τροχισμα. Το εχω απο περιπου τον Απριλιο και εχω κανει γυρω στα δεκαπεντε ξυρισματα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου δυο βασικά πράγματα να ξέρεις, το ξυράφι θέλει ακόνισμα (δε λέμε τρόχισμα για τις φαλτσέτες) όταν σε τραβάει κατα το ξύρισμα έστω και λίγο.Εάν το ξυράφι σου δε σε τραβάει τότε οτιδήποτε κοκκινίλες ερεθισμοί είναι απο λάθος γωνία η λάθος πίεση, είναι νόμος!
Θέλω να μας πεις αν σε τραβούσε το ξυράφι.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οχι δεν με τραβουσαι εαν τραβηγμα ενοοεις το δακρυσμα οχι. Μαλλον ειναι αυτο που λες. Εγινε στο κοντρα.Ισως να μην θελει ακονισμα :dance5 :dance5
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι όταν τραβάει πολύ το κάνει και αυτό το δάκρυσμα αλλά δεν είναι ανάγκη να φτάσει εκεί.Ξαναδοκίμασε και παρατηρησέ το αν σε τραβάει, πρέπει να κυλάει σαν το βάζεις σε βούτυρο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σαν βουτηρο δεν παει παντως. Αυτο ειναι συγουρο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κάνε το εξής, πέρνα το καλά απο το δέρμα σου και μετά πέρνα το ελαφρά στο εσωτερικό του χεριού ανάμεσα στον αγκώνα και το καρπό του χεριού, τη πάπια που λέμε εμείς οι άντρες.Ίσα ίσα που θα ακουμπάει στο δέρμα , πρέπει να τις κόβει στον αέρα κανονικά.Αν το περνάς και το περνάς και τις κόβει με το ζόρι ίσως θέλει ένα φρεσκαρισματάκι.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Κοιτα να δεις το ακονισμα δε σημαινει οτι θα ξεκινησεις απο χοντροκοκες πετρες πολλες φορες μερικα περασματα στην 12000 ειναι αρκετα για φρεσκαρισμα , ακομα πολλοι περνουν πριν φτασουν να ακονισουν
σε παστα οξειδιου την πρασινη . Θελω να πω πως δεν ειναι αναγκη το μαχαιρι να φτασει στο τερμα και να αξονιστει εκ νεου ισως να θελει λιγο χαιδεμα . Γενικα λενε οτι αναλογα με την χρηση π.χ εαν το χρησιμοποιεις 2 φορες την εβδομαδα και ειναι σωστα ακονισμενο ισψς σε βγαλει και ενα χρονο .
Διαβασε στα νηματα για το τεστ του νυχιου και αφης επισης και αυτο που σου ειπε ο Ηλιας για θα βγαλεις συμπερασμα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Μετα απο την παραλαβη του οξειδιου του χρωμιου και το σωστο περασμα απο το λουρι, το ξυραφι μου κοβει κυριολεκτικα στον αερα... :megagrin
Δεν τραβαει καθολου, δεν ερεθιζει καθολου...
Πλεον μπορω να οω οτι συναγωνιζεται στα ισια και την μερκουρ και τη ζιλετ και οποιοδηποτε αλλο ξυραφακι του εμοριου με 25 λεπιδες,σφουγγαρακια, ΑBS, ηλεκτρικα παραθυρα κτλ κτλ κτλ :dance
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”