Ακόνισμα straight razor ή απελπιστικά αρχάριος?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Καλή Σαρακοστή εύχομαι κατ' αρχήν.
Υγεία πάνω απ' όλα.

Όπως γνωρίζετε έχω αγοράσει ένα dovo best quality 5/8 από την Γαλλία πρόσφατα.
Έχω ξυριστεί 4-5 φορές. Το στροπάρω καμμιά 25ρια φορές πρίν ξυριστώ και 5-10 αφού τελειώσω το ξύρισμα.

Σίγουρα δεν είμαι ο master of disaster, the one and only, the iron fist του ξυρίσματος, αλλά νομίζω ότι το dovo δεν παίρνει και τόσο καλά τις τρίχες. Κάνω 3-4 περάσματα κάθε φορά και πάντα πρέπει να τελειώσω το ξύρισμα με μηχανή αν θέλω το τέλειο αποτέλεσμα. Φυσικά κάνω πολύ καλή προετοιμασία πρίν ξεκινήσω, ζεστό μπανάκι, gel για να μαλακώσουνε οι τρίχες (μασαζάκι 1-2 λεπτά), σαπουνάδα καλή με 2 λεπτά άπλωμα με το πινέλο, όλο το πακέτο δλδ.

Τα πλαϊνά δεν έχουν πρόβλημα, το μουστάκι μπορώ να πώ ότι το καταφέρνω αρκετά καλά, κάτω από το σαγόνι δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος, το πηγούνι δεν παίζει μπάλα όμως με τίποτα! Αφήνει αρκετές τρίχες και σεληνιάζομαι... Γενικότερα όμως βλέπω ότι ενώ πάω σιγά και σταθερά, χωρίς να πιέζω το ξυράφι, με γωνία 30 μοίρες, έχει θέμα να κόψει βαθιά. Πιθανόν να φταίει ότι είμαι αρχάριος, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Πέρασα από τον Τσομπάρη την περασμένη εβδομάδα και του πήγα το ξυράφι, μου είπε ότι είναι πολύ καλά ακονισμένο, δεν χρειάζετε τίποτα "αλλά άντε να στο βάλω στο ακόνι" (πήρε 5 ευρώ).
Μήπως να το στείλω έξω για καλύτερο αποτέλεσμα?

Φυσικά θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας, σκέφτομαι να το στείλω στον Lynn που σύμφωνα με όσα διάβασα είναι αυθεντία.

Θα περιμένω σχόλια guys.

Γιώργος
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Εχω παρει το ιδιο ξυραφι εδω και ενα μηνα περιπου,βλεπω οτι γραφεις οτι εγραφα και εγω στην αρχη...Υπομονη θελει και τα 5 ξυρισματα ειναι πολυ λιγα...Εγω μετα τα 20 ξυρισματα βρηκα τα πατηματα μου και τωρα πλεον με 2 περασματα ειμαι ο.κ.Και μην ξεχνας ΚΑΛΑ ΤΕΝΤΩΜΑΤΑ ειναι το Α και το Ω.Επισης για το παραπανω ξυραφι ετοιμαζε το αμεσως μετα το ξυρισμα (20-30) στροπαρισματα και αφηνε την κοψη να ηρεμει μεχρι το επομενο ξυρισμα θα δεις μεγαλη διαφορα...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε coccolino , καταρχήν καλά έκανες και πήγες στο κ.Τσόμπαρη για να τσεκάρει τη λεπίδα.Αφού το ακόνισε σίγουρα θα είναι ακόμη καλύτερο.Αν είχε κάποιο πρόβλημα το ξυράφι σου θα άφηνε γένια και στα πλαινά και υπόλοιπα μέρη.Καταρχήν σου τραβάει τα γένια όταν ξυρίζεσαι, σε πονάει κατα κάποιο τρόπο?Αν όχι πιστεύω ότι θέλεις λίγο ακόμη εξάσκηση.
Βέβαια να το στείλεις στο Lynn σίγουρα θα είναι καλύτερο απο θέμα ψυχολογίας και μόνο :megagrin αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν κάποια παιδιά μέσα που μπορούν να σου κάνουν πολυ καλή δουλειά αν χρειαστεί ακόνισμα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

όπως είπε και ο Ηλίας το τράβηγμα είναι το μυστικό. Αν το ξυράφι σκαλώνει και τραβάει φταίει αυτό. Αν όχι φταίει η τεχνική σου. Η περίπτωση σου Γιώργο, μάλλον για τεχνική μου μοιάζει.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Παιδιά από τεντώματα είμαι εντάξει, αρκετά χρόνια ξυριζόμουνα σε μπαρμπέρη με σαβέτα και πάντα έβλεπα τα τραβήγματα που έκανε. Το ίδιο κάνω κι εγώ, αλλά το ξυράφι σκαλώνει. Αρκετές φορές τραβάει και έχει πόνο όπως επισημάνατε.

Από τεχνική μπορεί να θέλει ίσως άλλες γωνίες, άλλο πιάσιμο αλλά πιστεύω ότι μάλλον δεν κόβει και καλά.

Γιώργος
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τότε είσαι για ακόνισμα. Ξέχνα Τσόμπαρη κ.λπ. Lynn ή dovorazors είναι η καλύτερη λύση να δεν υπάρξει εθελοντής από εδώ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Εγω το ειχα παρει απο τον lynn ,shave ready...! Ειναι πραγματικα πολυ καλος
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια!

Το συμπέρασμα είναι να το στείλω το ξυράφι να πάρει PhD στα ξένα. Εκτός και βρεθεί συνάδελφος από το forum και του το δώσω.

Ευχαριστώ και πάλι.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πάντως και εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα με το dovo prima που είχα πάρει από τον τσομπάρη και στο πρώτο ξύρισμα νόμιζα ότι με μάδαγε αντί να με ξυρίζει, από το δεύτερο που άλλαξα την γωνία σε μεγαλύτερη η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ. Ακόμα τραβάει κάπως και ίσως να παίρνει λίγο ακόνισμα, αλλά το παλεύω. Ακόμα να συμπληρώσω ότι το πέρασα πολλές φορές από το δέρμα. Ξέρω ότι με το δέρμα δεν ακονίζεται, αλλά μου φαίνεται ότι βελτιώνεται κάπως το κόψιμό του. Σκοπεύω να συνεχίσω έτσι μέχρι να αγοράσω πέτρα ακονίσματος.
(Να συμπληρώσω ότι την πρώτη φορά που ξυρίστηκα επειδή φοβόμουν να μην κοπώ η πλάτη του ξυραφιού σχεδόν ακουμπούσε στο πρόσωπό μου, δηλ. γωνία μικρότερη από 10 μοίρες, να μην πω 5...)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

To ότι σκαλώνει δε νομίζω να είναι θέμα ακονίσματος αλλά έχει να κάνει με τη γωνία που χρησιμοποιούμε.Αφού όμως σε τραβάει και το πιο σημαντικό σε πονάει το ξυράφι θέλει ακόνισμα.Όπως είπε και ο Απόστολος αν δε βρεθεί εθελοντής εδω να στο ακονίσει στείλτο κάπου έξω.

Εγω προσωπικά το μόνο που μπορω να σου κάνω είναι να στο φρεσκάρω , δεν έχω πέτρα να σου δημιουργήσω καινούργια κόψη αν χρειαστεί.Αλλά μπορώ να στο περάσω απο 4000/8000grit και μετα απο τη κινέζικη τελειώματος.Αν θες να μου το στείλεις δεν έχω κανένα πρόβλημα να στο περάσω απο τις πέτρες μου, δέρμα με πράσινη πάστα και τελικό στροπάρισμα ,ίσα ίσα θα χαρώ αλλά δεν εγγύωμαι ότι θα είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα.Δεν είμαι πολύ έμπειρος αλλά έχω φρασκάρει δεκάδες φορές τα δικά μου ξυράφια.Σίγουρα είναι άλλοι πιο έμπειροι εδω μέσα απο εμένα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”