Merkur 41c

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
13
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Συμφωνώ απόλυτα με τον Μανώλη (Νεκρομάντη). Η 23C είναι κατά τη γνώμη μου το απόλυτο εισαγωγικό εργαλέιο για όποιον θέλει μιά "απαλή" μηχανή μύησης με μεγάλη λαβή. Με αυτή ξεκίνησα ουσιαστικά το παραδοσιακό ξύρισμα και παρότι τώρα ξυρίζομαι κυρίως με futur, πολύ συχνά τη χρησιμοποιώ όταν νοιώθω ότι τα γένια μου δεν είναι αρκετά ή όταν νοιώθω την επιδερμίδα μου λίγο ευαίσθητη.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μπορεί να μας πεί κάποιος που έχει την μηχανή πόσο πιο επιθετική είναι απο μια 34άρα;
Επίσης Άρη τι λεπίδα είχες μέσα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Apostolos έγραψε:Μπορεί να μας πεί κάποιος που έχει την μηχανή πόσο πιο επιθετική είναι απο μια 34άρα;
Επίσης Άρη τι λεπίδα είχες μέσα;
Astra platinum
Άρης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ρε παιδια, ειναι φυσιολογικο να υπαρξουν ερεθισμοι, με αυτα που διαβαζω!.. Ενα safety razor δεν το πιεζεις οσο ενα system! Το system ΠΡΕΠΕΙ να το πιεσεις γιατι δεν κοβει αλλιως! Το safety razor ειδικα open comb, δεν χρειαζεται πιεση! Αρη καπου διαβασα οτι θες να το βαλεις στο πακετο. Μην το κανεις ακομη. εξασκησου λιγο ακομη, διαβασε τις οδηγιες που δινουμε (το system εχει ετοιμη τη γωνια, με το safety razor πρεπει να την βρεις ο ιδιος) « για παραδειγμα.

Προτασεις
Δοκιμασε το κολπο που προτεινει ο Δορυς με τα κυκλακια. Ισως σε τελικη αναλυση, λογω του οτι εχει συνηθισει στο μακρυναρι της Fusion να σε βολευει πιο καλα μια με μακρια λαβη! Παρε τοτε μια Merkur 23c, που ειναι και αυτη 3 τεμαχιων καιθα εχεις 2 κεφαλες για μια λαβη! Και αναλογα με το mοοd σου χρησιμοποιεις!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αυτό έκανα πηρα την 23c και τα πραγματα πηγαν πολυ καλά :dance5
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 12 Μαρ 2012, 17:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μη κάνεις full quoting το αμέσως προηγούμενο μήνυμα! Ευχαριστώ! Φιλικά Στέφος
Άρης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Χαιρομαι! Οπως ειδες, για ΟΛΑ υπαρχει μια λυση! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Stefanos έγραψε: Παρε τοτε μια Merkur 23c, που ειναι και αυτη 3 τεμαχιων καιθα εχεις 2 κεφαλες για μια λαβη! Και αναλογα με το mοοd σου χρησιμοποιεις!
Πολύ ωραία η ιδέα σου για να πάρει κάποιος δύο safety και να έχει τελικά 4!!!!!
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καπως ετσι εχω και ενα σωρο της Mühle, αναλογα με τον συνδυασμο που κανω.. :megagrin
Εικόνα
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

παρηγγειλα απο τον Ξενο την εν λογω μηχανη ....χωρις να την εχω ακομη στα χερια μου περιμενω ενα open τυπου 15αρας με λαβη μη στρογγυλη και τα κατ επεκταση αναλογα ξυρισματα ...καλα,καθαρα,γρηγορα κ απαλα οσο γινεται τελος παντων ..δεν νομιζω να ειναι κ ιδιαιτερα επιθετικη περαν του δεοντος ...καποιος που την εχει δουλεψει τι θα ελεγε???????? :confused

αλλιως Κυριακη κοντη γιορτη :dance

Ο Ξενος ειχε στην ιστοσελιδα του πολλες μηχανες και τελευται μονο πολυ λιγες δυστυχως
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

επιτελους εφτασε η εν λογω μηχανη .
Εντυπωσεις :οι αναμενομενες

εμφανιση:κλασσικη και στο πνευμα της εποχης της (1904++)retro - i like
ζυγισμα: πολυ καλο στα δικα μου χερια και στην πραξη
ευχρηστια: 3piece razors εννοειται πολυ καλη
οσον αφορα το ιδιο το ξυρισμα
σημερα το πρωι:

με gillette platinum /2 και γενια μιας ημερας παρα μα παρα πολυ απαλη ( και ειναι και open) σαν να μην ξυριζομουνα με οπλισμενη με λεπιδα μηχανη.
εκοψε τελεια και απαλα και καθολου επιθετικα.σηκωνει και λαθη και πιεση .
Η τυχη του αρχαριου ? η μηπως βρηκα το ετερο μου ημισυ οσον αφορα τα de safety??
Η 11c ειναι πιο επιθετικη!!!!πως γινεται αυτο τωρα επιστημονικα δεν μπορω να το εξηγησω (αν βαβαια ξυριζεται κανεις με σαβετα για καιρο ολα τα αλλα του φαινονται καπως mild )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”