Αγορα Set

Απάντηση
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Καλησπερα σε όλους,
λεγομαι Νικος και ειναι το πρωτο μου ποστ.
Απολαμβανω και γω τα σαββατα να ξυριζομαι με ιεροτελεστια.
Εχω μια μηχανη απλη απο το super market απο αυτες που ειχαν οι μπαρμπαδες μας με απλες λαμες astor (κοκκινο χαρτακι) επισης απο super market, καθως και ενα πινελο made in china και αυτο απο το ράφι.

Ψαχνοντας για straight razor (ορολογια που την εμαθα απο εδω) επεσα στο forum και διαπιστωσα πως ο εξοπλισμός μου ειναι για τον γαιδαρο καβαλα!

Αυτο που θέλω τωρα ομως ειναι να προβω σε αγορα ενος straight razor μαζι με πινελο,ισως κανα stand και παρελκομενα συντηρησης τους (λουρια και οτιδηποτε αλλο θεωρειται πως χρειαζεται καποιος).
Υπαρχει κατι σε starter pack?

Για τα μουτρα μου:
Συνηθιζω να αφηνω να μεγαλωνουν τα γενια μου.
Ξυριζομαι 2 φορες την εβδομαδα.
Επιθυμω εργαλεια κλασικης γραμμης και παραδοσιακα.
Απολαμβανω το πρωινο ξυρισμα καθιστος μπροστα στον καθρεπτη υπο τις συνθεσεις του Νικου Σκαλκοτα.

Καλως σας βρηκα,και περιμενω τις προτασεις σας.
ΥΓ:Να με συχωρειτε αν ποσταρα σε λαθος κατηγορια,ή αν αυτο που ρωτω εχει απαντηθει πολλάκις.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Kαλησπερα Νικο και καλως ηρθες στην κλινικη. :megagrin

Ας το αφησουμε εδω, καλα ειναι.. Προσωπικα πιστευω οτι το καλυτερο σετ ειναι αυτο το οποιο εσυ κανεις. Πληρες σετ, με δερμα, πετρες, straιght razor, παστα, θηκη κλπ κλπ, ΔΕΝ εχω δει, με εξαιρεση κατι στο λιμανι αλλα ειναι για κλαματα και πεταμενα λεφτα..

Προτεινω να δεις ποιο ειδος λεπιδας σε βολευει, να ξεκαθαρισεις αν θες ανοξειδωτο ή οχι μεταλλο και να κανεις τα αγοραστικα σου βηματυα αργα και σταθερα.
Μετα να δεις τι πλατος θελεις να ειναι το δερμα, αλλα και τι δερμα. Το καλυτερο ποιοτικα ειναι το Juchtenleder. Δεν ξερω πως το λενε στα ελληνικα, αλλα το εχω παρατηρησει να το λενε ετσι και σε αγγλικα sites.
Στο πινελο πρεπει να καταληξεις τι ειδους τριχα θες. Ποσο μηκος. Σχεδιο θυσανου και λαβης.
Πετρες αρχικα δεν θα χρειαστεις λογικα, αλλα να ξερεις οτι με 3 πετρες και αν, θα την βγαλεις καθαρη. Οχι με πιο λιγες.

κλπ κλπ κλπ κλπ

Οι λεπτομεριες ειναι που πρεπει να σκεφτειθ καποιος..

Σιγουρα ενα σετακι σε γλυττωνει χρονο αναζητησης, αλλα δεν εχεις την εγγυηση οτι θα σε ικανοποιησει, αφου αναγκαστηκες να το παρεις οπως ειναι χωρις να μπορεις να αλλαξεις κατι. Εαν χρειαζεσαι εξειδικευμενη βοηθεια για τα επιμερους κομματια, οπου μπορουμε, θα σε βοηθησουμε! Ολοι σιγουρα θα εχουν να προσφερουν το κομματακι τους!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γεια σου Νίκο, καλώς ήρθες στο forum!

Ωραία και σαφής παρουσίαση του τι θέλεις. Μονο ένα στοιχείο μου λείπει. Το budget. Πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις; Για όλα αυτά που θέλεις, αν τα πάρεις μαζεμένα καταλαβαίνεις , αν έχεις διαβάσει το forum ότι δεν πρόκειται να πέσεις κάτω από € 200,0 χωρίς τις πέτρες, πάστες κ.λπ. που είναι μια άλλη ιστορία.

Με την έννοια σετ, όπως είπε και ο Στέφος δεν είναι ανάγκη να είναι πακέτο, μπορεί να είναι διάφορα πράγματα αλλά απο το ίδιο μαγαζί να μην μπλέξεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Ναι το Badget εκει ειναι.
Πετρες και υλικα συντηρησης δε θα αγορασω γιατι δε ξερω να τα χειριζομαι.
Ενδιαφερομαι να κανω αγορα των βασικων εργαλειων χωρις την ταλαιπωρια του ιντερνετ.
Γι'αυτο ρωτησα για σετ,για να μην εχω να κανω με paypal,και vises.
Αν ας πουμε υπαρχει καποιο καταστημα στη θεσ/κη που να ασχολειται με το ειδος και να εχει εργαλεια ανταξιας ποιοτητας με αυτα του ιντερνετ θα το εκτιμουσα.
Αν παλι το ιντερνετ ειναι μονοδρομος,ισως χρειαστω λιγη βοηθεια.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν έχει ταλαιπωρία το internet, συνήθεια είναι.

Ξυράφι σου προτείνω το Dovo Best Quality 5/8 ή 6/8 από εδώ και δέρμα το δεξιά της πρώτης γραμμής (56195011) απο εδώ.

Πινέλο παίρνεις αργότερα απο αλλού, μαζί με μια καλή κρέμα ή σαπούνι.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν έχει ταλαιπωρία το internet, συνήθεια είναι.

Ξυράφι σου προτείνω το Dovo Best Quality 5/8 ή 6/8 από εδώ και δέρμα το δεξιά της πρώτης γραμμής (56195011) απο εδώ.

Πινέλο παίρνεις αργότερα απο αλλού, μαζί με μια καλή κρέμα ή σαπούνι.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νίκο καλησπέρα και καλώς όρισες.
Δυστυχώς οι παραγγελίες μέσω internet αποτελούν στις περισσότερες περιπτώσεις μονόδρομο. Για τα καταστήματα της Θεσσαλονίκης πραγματικά δεν γνωρίζω.
Ξέρω όμως οτι στο site του Ξένου, υπάρχει κάποια ποικιλία και νομίζω δέχονται 5 διαφορετικούς τρόπους πληρωμής.
Τέλος, κοιτούσα τυχαία σήμερα στο shaving.ie και είδα πως έχουν και αυτοί αρκετά straight razors για να διαλέξεις και φυσικά πολύ μεγάλη ποικιλία σε όλα τα υπόλοιπα (πινέλα, σαπούνια κλπ).
Για ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10571
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26494 times
Been thanked: 25971 times

Καλησπέρα Νίκο και καλώς όρισες.

Επειδή και εγώ μένω Θεσσαλονίκη, όταν βρεις χρόνο θα σου πρότεινα να πας σε αυτό το μαγαζί. Από την μέχρι τώρα έρευνά μου είναι από τα λίγα φυσικά μαγαζιά που βρίσκεις λίγα πραγματάκια, όπως πινέλα omega, λεπίδες διαφόρων μαρκών, κολώνιες, βάσεις πινέλων κλπ. Straight razors από όσο ξέρω δεν έχει προς το παρόν εκτός από σαβέτες, αλλά από συζήτηση που είχα μαζί του μου είπε ότι αναβαθμίζεται και πρόκειται να φέρει και άλλα προϊόντα σταδιακά. Φυσικά μην περιμένεις θαύματα, αλλά έχει μια-δυο επιλογές.

Δυστυχώς όμως, όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, η λύση των αγορών μέσω internet στην δικιά μας περίπτωση αρκετές φορές είναι μονόδρομος και θα το διαπιστώσεις στην πορεία. Και αν θες την γνώμη μου δεν έχεις και τίποτα να φοβηθείς με αυτές τις αγορές και ιδιαίτερα με πληρωμές μέσω paypal, που έχεις μεγαλύτερη προστασία πολλές φορές από ότι και την κλασική αγορά. Μαγαζιά αξιόπιστα, φθηνά και καλά μπορούν να σου υποδείξουν πολλά μέλη.

Και πάλι σου εύχομαι καλώς ήρθες, καλά ξυρίσματα και καλές αγορές!

Σημείωση: Μην απογοητευτείς από το site του μαγαζιού που σου έδωσα, είναι καλύτερα να πας από κοντά γιατί δεν έχουν ανεβάσει όλα τα είδη που μας ενδιαφέρουν, αλλά όπως σου είπα μην περιμένεις τρελά πράγματα.
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Apostolos έγραψε:Δεν έχει ταλαιπωρία το internet, συνήθεια είναι.

Ξυράφι σου προτείνω το Dovo Best Quality 5/8 ή 6/8 από εδώ και δέρμα το δεξιά της πρώτης γραμμής (56195011) απο εδώ.

Πινέλο παίρνεις αργότερα απο αλλού, μαζί με μια καλή κρέμα ή σαπούνι.
OK, μολις παρήγγειλα ακριβως αυτα που μου συνέστησες (Λαμα-ζωνη).
Εννοείται πως έκανα και γκάφα.Παρήγγειλα 2 ξυραφια σε 2 διαφορετικες διευθυνσεις κατα λαθος.
Εστειλα mail για ακυρωση της μιας παραγγελιας εδω ([email protected]) περιμενω απάντηση μπας και παρω τα λεφτα μου πισω.

Περιμένω τα τσιμπραγκαλα μου στωϊκά.

Μιας και σημερα κλεινουμε 220 χρονια απο τη μερα γεννησης του δημιουργου της ουβερτουρας "Μπαρμπέρης της Σεβιλης",παραθέτω τον ανάλογο σύνδεσμο. http://www.youtube.com/watch?v=OloXRhesab0
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Η αγορα των πιο σημαντικων, εγινε.
Το refund έγινε άμεσα την ίδια μερα ( αγγλοι παιδι μου, τι περιμενεις).

Τωρα λοιπον ηρθε η ωρα για πινελο και σαπουνι.
Ψαχνω πινελο σε λογικη τιμη για χρηση σε σαπουνι,ωστε να αφησω στην ακρη το κινεζικο των 2Ε που μαδησε.
Μεγεθος μεσαιο,λαβη οτιδηποτε,αν και το ξυλο ή το κεχριμπάρι μου αρεσουν αρκετα.

Επισης ψάχνω σαπουνι και aftershave.
Ευχαριστω πολυ για τα links σας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”