Με πόσα περάσματα ξυρίζεστε;

Απάντηση

Με πόσα περάσματα ξυρίζεστε;

Ένα και είμαι έτοιμος
10
5%
Δύο περάσματα
96
50%
Τρία περάσματα
64
33%
Τέσσερα περάσματα
11
6%
Πέντε περάσματα και άνω
3
2%
Όπως μου έρθει κάθε φορά
9
5%
Τι είναι το πέρασμα;
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 193
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Πρωτο περασμα απο τη μυτη προς αυτια
Δευτερο απο πανω προς τα κατω
Τριτο απο τα αυτια προς μυτη
Τεταρτο κοντρα!(το αγαπημενο μου)
kyriakas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2021, 21:03
2
Been thanked: 59 times

2 Περάσματα.
1)WTG
2)XTG
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Λίγο άκυρη ερώτηση, τα περάσματα δεν είναι στάνταρ. :P

Συνήθως ένα wtg σε όλο το πρόσωπο και ένα atg σε όλα τα σημεία εκτός λαιμού και "προγουλιού". Σε αυτά προσεκτικό και καλό διαγώνιο πέρασμα.

Με το συνδυασμό voshkod + feather popular, τα πράματα απλοποιούνται: 1 wtg, 1 atg, ξέπλυμα, τέλος και bss παντού χωρίς κοψίματα, παρότι αρχάριος.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Λάθος κάνεις mpakunin, η ερώτηση δεν είναι καθόλου άκυρη. Προσωπικά, βρέξει - χιονίσει με οποιαδήποτε μηχανή και λεπίδα κάνω τέσσερα περάσματα.
Ενώ στην περίπτωσή σου ταιριάζει η έκτη απάντηση.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13601 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Είναι θέμα προσωπικής ευχαρίστησης και αντοχής της επιδερμίδας του προσώπου καθενός. Προσωπικά, μου αρέσει να κάνω τρία περάσματα. Όμως, για καθημερινό ξύρισμα, αντέχω δύο περάσματα, ανεξαρτήτως εξοπλισμού. Σε διαφορετική περίπτωση δημιουργούνται ερεθισμοί στο λαιμό.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Vavous έγραψε: 08 Ιουν 2021, 12:25 Λάθος κάνεις mpakunin, η ερώτηση δεν είναι καθόλου άκυρη. Προσωπικά, βρέξει - χιονίσει με οποιαδήποτε μηχανή και λεπίδα κάνω τέσσερα περάσματα.
Ενώ στην περίπτωσή σου ταιριάζει η έκτη απάντηση.
Ωπ, τον πιάσαμε τον μύστη της πολιτικής θεωρίας! Το username μου είναι λογοπαίγνιο του bakunin και του μπακούρι, αλλά μάλλον έγινε παρανάγνωση ή χρησιμοποιείται το όνομα με τη σωστή ορθογραφία και έτσι... συνήθισε το autocorrect. :D

Τέσσερα περάσματα δεν έχω δοκιμάσει να είμαι ειλικρινής ποτέ μου, προφανώς εννοείς με τη φορά της τρίχας, αλλιώς έχεις δέρμα ρινόκερου. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή με καλώς ανεκτή λεπίδα και θα επανέλθω, πάντως επιμένω ότι είναι κάπως άκυρη η ερώτηση, γιατί άλλη ανοχή έχει κάποιος σε περάσματα έχοντας μούσια 2 ημερών, κι άλλη αντοχή σε μούσια 6 ημερών. Είναι μία ερώτηση με πολλαπλότητα άσχετων μεταβλητών να περικλείεται σε αυτή, δεν έχει μία οριστική, αμετάκλητη απάντηση. :)
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

:text-+1:
Δε θα αντιδικήσω. Χαίρομαι να συνδιαλέγομαι με έξυπνους, παρατηρητικούς ανθρώπους έχοντες αναλυτική σκέψη και χιούμορ.
Ευτυχώς δεν έχουμε τα μούσια του Μιχαήλ Αλεξάντροβιτς!

Δεν έχω δέρμα ρινόκερου. Η επιδερμίδα συνηθίζει και 'σκληραίνει' μετά από χρόνια στο ΠΞ. Φυσικά δεν κάνω κόντρα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13428 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Η ερώτηση νομίζω ότι έχει γίνει για την εξαγωγή μίας στατιστικής για την ξυριστική μας ρουτίνα και η κάθε απάντηση εμπεριέχει όντως πολλές μεταβλητές, τώρα αν η εν λόγω στατιστική είναι χρήσιμη αυτό είναι άλλο θέμα.

Για την ιστορία ξυρίζομαι κάθε 2 μέρες και κάνω 3 περάσματα με το τελευταίο κόντρα (αλλιώς δεν παίρνω BBS με τίποτα) και επιπλέον κάποια μικρά "μερεμέτια" στα δύσκολα σημεία, μάλλον έχω δέρμα κροκόδειλου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Δύο περάσματα. Το πρώτο WTG, κ το δεύτερο σπασμένο σε κομμάτια. WTG στο μεγαλύτερο τμήμα του προσώπου, XTG στο μουστάκι κ ATG προσεκτικά κ με ευλάβεια κάτω από το σαγόνι, χαμηλά στα μάγουλα δεξιά κ αριστερά κάτω από το στόμα κ κυρίως στη βάση του λαιμού. Αν δεν τηρηθεί η προσοχή αυτή μυρίως στον λαιμό, θα προκύψουν φουλ ερεθισμοί κ κοψίματα από το σκάλωμα του ξυραφιού στα Σύρματα. Αν δε γίνει ATG ο λαιμός δεν καθαρίζει. Εκτός κ αν κάνω 523 χέρια WTG ή XTG με χειρότερες εννοείται παρενέργειες.
Μπάμπης
akiskala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Αύγ 2020, 09:43
3
Been thanked: 59 times

3 περασματα . Το πρωτο WTG ενω τα αλλα 2 ΑTG....Ξυρισμα καθε 2 μερες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”