Καινούριο πινέλο: Τι πρέπει να κάνω?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Βρέξιμο, τίναγμα, φόρτωμα σε αυτό το νταβ που φαίνεται δεξιά, σβούρισμα σε ένα μπολ ή κούπα με την προσθήκη νερού για να φτιαχτεί σαπουνάδα για κανά τρίλεπτο, πασάλειμμα με σαπουνάδα κ της λαβής, καλό ξέπλυμα, Τέλος.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Μου ήρθε σήμερα ένα πινέλο ασβου της Yaqi (Sagrada familia, 22ρι)...

Το πέρασα ένα χέρι με ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων, καλό ξεβγαλα και μετά 2-3 κτυπήματα σαπουνιού στο σκατλ (με καλό ξεβγαλα ανάμεσα στα κτυπήματα)....

Ευτυχώς δεν μύριζε εξ αρχής και δεν πολυμυρίζει... Αλλά μαδάει περισσότερο από όσο μαδουσα πριν χρόνια, προτού αποκτήσω το BBS στο κεφάλι μου...

Με το καλημέρα, χάσαμε καμμία 10 τρίχες... Τουλάχιστον αυτες που είδα...

Είναι φυσιολογικό?
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Σε όλα μου τα πινέλα έχουν φύγει 2-3 τρίχες στο πρώτο πλύσιμο και κάπου κάπου από καμία στη συνέχεια με εξαίρεση το Zenith Manchurian με το θηριώδες glue bump που δεν έχει χάσει ούτε μία.

Δεν θα ανησυχούσα εκτός αν συνεχίσει να χάνει με αυτό το ρυθμό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@qsplan
Όπως τα λέει ο Γιάννης. Ειναι κάπως πολλές για πρώτο πλύσιμο, αλλά αν σταματήσει όλα καλά. Δοκίμασε να χρησιμοποιείς μόνο αυτό τις επόμενες μέρες κ αν συνεχίσει τηλ στο κατάστημα. Προσωπικά θα τηλ από τώρα να τους ενημερώσω κ μετά θα βλέπαμε.
Μπάμπης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Καλησπέρα! Πρώτο μου ποστ εδώ! 😁 Εγώ τα πινέλα μου, ότι και να'ναι, πάντα τα πλένω ή με σαμπουάν ή υγρό σαπούνι για τα χέρια Dettol και μετά μια μαρέγκα. Η μυρωδιά δε φεύγει τελείως οπότε από'κεί και πέρα κάνω υπομονή 😛... αλλά μπορώ να το χρησιμοποιήσω κατευθείαν (αφού στεγνώσει, δηλαδή την άλλη μέρα). Έχουν περάσει από τα χέρια μου 5 πινέλα μέχρι τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτή τη διαδικασία
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11683 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

Πάντως το δικό μου Chubby 2 super badger, εδώ και ένα χρόνο που το έχω, με μέτρια χρήση, τώρα σταμάτησε να χάνει 10 τρίχες στο ξύρισμα. Χάνει πλέον 5-6 τρίχες και το πλένω με σαμπουάν κάθε 10 περίπου ξυρίσματα.
Παναγιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”