Ρroraso κρέμα - σαπούνι

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Νικόλα το έθεσες πολύ σωστά.
Η proraso όντως είναι η εταιρεία που κρατάει πολύ ψηλά την σημαία του π.ξ. (από πολύ παλιά)
Εκατομμύρια συνξυριστες από όλα τα μήκη και πλάτη της υδρογείου μπήκαν στο χώρο λόγω της συγκεκριμένης εταιρείας.
Αν μη τι άλλο οφείλουμε όλοι ένα μικρό έστω δείγμα σεβασμού.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Η proraso είναι το μοναδικό brand απ' όλα όσα άλλα έχω δοκιμάσει που αν θα έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα τις κρέμες της.

Τα σαπούνια της είναι ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει, (καλύτερα με ξύριζε το gel Gillette) οι κρέμες της είναι ένα κλικ πιό πάνω,
ούτως ή άλλως και τα δύο είχαν προστασία μηδέν, και από γλίστρημα το gel Gillette ήταν ανώτερο, και δεν στέγνωνε συνέχεια.

Αν κάποιος μπει στο amazon/ebay και κάνει search, θα δει τα proraso στην 1η θέση με απίστευτες πωλήσεις (όπως λέει και ένας φίλος) πως εξηγείται αυτό;
Και ερωτώ, μα είναι τα proraso τα καλύτερα σαπούνια; ή λόγω ότι πουλάνε είναι φθηνά και βρίσκονται σχεδόν παντού, παίρνουν αυτές τις πρωτιές;

ΥΓ: Το ότι θα έγραφα σε αυτό το νήμα δεν το περίμενα, με ξάφνιασα :d μου ζητήθηκε να πω την γνώμη μου, όχι για να ταράξω τα ήρεμα νερά, και ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε, είπαμε στο ID 2020 πάντα αλήθειες, και μιάς και λείπει μία ψυχή από το φόρουμ, ε, ας υπάρχει και κάποιος που δεν του αρέσουν τα proraso, ymmv...
«You realize there's nothing personal about this»
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Καημό το 'χω να δοκιμάσω μια κρέμα Proraso. Πριν από έξι χρόνια επέλεξα να ξεκινήσω με σαπούνι, το κόκκινο. Αρχικά με είχε ενθουσιάσει, μετά μου φάνηκε απλά καλό (η πιο εύσχημη έκφραση για το "μέτριο"). Και χωρίς να έχω δοκιμάσει παρά ελάχιστα τοπ σαπούνια. Τώρα είμαι σε φάση που δεν πρέπει να αγοράσω άλλα πράγματα, για να αδειάσω. Θα περιμένω το επόμενο καλοκαίρι να πάρω μία πράσινη.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Φιλοι μου η proraso ειναι σταθερη αξια.μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει,αλλα ειναι η σημαια του παραδοσιακου ξυρισματος.οι πιο πολυ φανταζομαι οτι με αυτην ξεκινησαν!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Έτσι ακριβώς, υπάρχουν καί τά τρία στό στόκ !!
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Την καινούργια super formula στα σαπούνια την δοκιμάσατε?
Εμένα πάντως με εντυπωσίασε.το απόλυτο vfm.
Once Proraso always Proraso!

Καλά πλάκα κάνω.
Υπάρχουν και άλλα καλά σαπούνια σαν το Proraso. :D
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

The Banker έγραψε: 20 Ιούλ 2019, 07:07 Θα σέβεστε Proraso.....πάντα υπάρχει στο ντουλάπι μου ένας ευκάλυπτος ! Βιάζεσαι και θες να ξυριστεις χωρίς αναζητήσεις φιλοσοφικές. Τσιμπάς τον ευκαλυπτο και είσαι όλη μέρα με τους πόρους ανοιχτούς ! Θα σέβεστε ! Best value for money προϊόν που υπάρχει, στο αμερικα πληρώνουν 10-12 δολάρια αυτό που εμείς παίρνουμε με 3 ευρώ !
Να προσθέσω πως στην Ιταλία σε μικρό σούπερ μάρκετ τα βρίσκεις με 1€ το μπολάκι - φετινής σοδειάς

Σαπούνια (καθώς κρέμες δεν έχω δοκιμάσει) που έχουν πιο ευχάριστο άρωμα πριν το άφρισμα παρά μετά και δίνουν ελάχιστη προστασία. Είναι εύκολα στον αφρισμό, ως μαλακά, και σχετικά οικονομικά. Δεν τα θεωρώ αξιόλογα προϊόντα αλλά λίγο το στιλ που πουλάνε, λίγο η τιμή τους, λίγο το ότι όπως ειπώθηκε όλοι τα πιάσαμε στα χέρια μας όταν αρχίσαμε το πξ, δε λείπουν ποτέ απ τo στοκ μου. Είναι και ευχάριστα στη χρήση, αν και ποτέ δεν πάω να κάνω βαθύ ξύρισμα με αυτά, ούτε χρησιμοποιώ επιθετικούς συνδυασμούς.
Για κάποιο λόγο, τα καλοβλέπουν εύκολα πρωτάρηδες. Μάλλον πουλάνε περισσότερο καλό ιταλικό μάρκετινγκ παρά ποιότητα.

Ελπίζω να μη θιχτούν οι φαν τους ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Τα proraso πουλάνε γιατί
1 είναι φτηνά
2 τα βρίσκεις πολύ εύκολα
3 όταν τα βλέπεις στο ράφι στο μάτι φαίνονται πιο “premium” από τις απλές κρέμες Palmolive,nivea κλπ

Δεν έχω την εμπειρία για να αξιολογήσω τα σαπούνια της proraso.3
Βασικά είναι το 1ο και μόνο σαπούνι που έχω (ένα tabac δεν έχει φτάσει ακόμα) και στα μάτια ενός νέου ή κάποιου
που δεν έχει δοκιμάσει πολλά σαπούνια/κρέμες μοιάζουν πολύ καλά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τα proraso είναι entry level σαπούνια.
Θεωρώ ότι είναι αδικία να τα συγκρίνουμε με άλλα καλύτερα σαπούνια.
Δεν είναι tabac (ιεροσυλία), MWF ή valobra.
Δεν είναι premium ούτε και artisanal.δεν είναι "κακά" σαπούνια.αφριζουν πανευκολα,γλυστρανε και προστατεύουν όπως πρέπει.
Είναι αυτό που είναι.vfm.-
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Διαβάστε το άρθρο με τίτλο :
«All The Colors of Proraso: A Rainbow Tour of Wet Shaving’s Best Known Brand» στο site
Sharpologist ...

Ένας σκασμός από σαπούνια ξυρίσματος
υπάρχει εκεί έξω ,
για όλα τα βαλάντια και γούστα ...

Καλό για εισαγωγή στο π.ξ. ,
αλλά η εισαγωγή παραμένει εισαγωγή
και δεν παραμένουμε εκεί ,αν δε κάνω λάθος ,ε ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”