Feather Artist Club SS

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αφου τις εχεις, κριμα ειναι να τις πεταξεις...
Τραβηξε την εξω γυρω στα 2 - 3 χιλιοστα ή οπου σε βολευει και λυθηκε το θεμα!
Εγω ακομα και τις super professional στο DX τις τοποθετω λιγο εξω.
Οι μηχανες αυτες δαγκωνουν πολυ γερα την λεπιδα και αυτη δεν προκειται να μετακινηθει καθ ολα τα ξυρισματα μεχρι να την αλλαξεις. (Ειδικα αν πριν την πρωτοτοποθετησεις την σκουπισεις πρωτα απ το λαδι που μπορει να εχει.)
Γιάννης B.
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Χμμμ, μου χε περάσει κάποια στιγμή απ' το μυαλό αλλά δεν το επιχείρησα ποτέ...θα το κάνω! Αφού το λες...

Προστέθηκε μετά από 17 ώρες 14 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
y.v έγραψε: 05 Ιαν 2021, 16:58 Αφου τις εχεις, κριμα ειναι να τις πεταξεις...
Τραβηξε την εξω γυρω στα 2 - 3 χιλιοστα ή οπου σε βολευει και λυθηκε το θεμα!
Εγω ακομα και τις super professional στο DX τις τοποθετω λιγο εξω.
Οι μηχανες αυτες δαγκωνουν πολυ γερα την λεπιδα και αυτη δεν προκειται να μετακινηθει καθ ολα τα ξυρισματα μεχρι να την αλλαξεις. (Ειδικα αν πριν την πρωτοτοποθετησεις την σκουπισεις πρωτα απ το λαδι που μπορει να εχει.)
καταπληκτικό!

Βασικά, με βόλεψε περισσότερο κι από τις professional. Με το DX ξυρίστηκα.

Παρόλο που την είχα βγάλει αρκετά έξω (ίσως πιο έξω απ'όσο κάθεται η professional) την ένιωσα πολύ πιο απαλή. Μου θύμισε το ξύρισμα με ASTRA Platinum (με σαβετα) σε σχέση με πιο άγριες λεπίδες όπως η Feather για DE/σαβέτες. Είχε μια γλύκα δηλαδή το ξυράφι χωρίς να κάνει λιγότερο βαθύ ξύρισμα. Ισως λόγω της λεπτής τρίχας και δέρματος που έχω να με βολεύουν οι γλυκές λεπίδες καλύτερα.

Αν τυχόν θέλεις να τις δοκιμάσεις, μπορώ να σου δώσω μία. Αν και αν βγάζεις και την σούπερ πιο έξω, δε νομίζω να σε ενδιαφέρει!
Και όποιο άλλο μέλος ενδιαφέρεται, δίνω μέχρι πέντε λεπίδες ως :helt και καλώς σας βρήκα.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Το καλό με την SS, φαντάζομαι και η DX το ίδιο θα ναι, είναι πως μαγκώνει καλά όποια λεπίδα θες. Ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή και με μισή DE λεπίδα σε αυτή.
Ως τώρα χρησιμοποιώ κυρίως τις εξαιρετικές feather professional αλλά μάλλον με κέρδισαν οι se της schick, οι οποίες μπορεί να φαίνονται πιο γλυκές ακριβώς γιατί κάθονται πιο μέσα στην SS. Μου φαίνεται ήρθε η ώρα να πιάσει δουλειά το παχύμετρο για να διελευκανθεί το θέμα.
Σε κάθε περίπτωση η SS είναι ένα εξαιρετικό πολυεργαλείο που μπορείς να το ρυθμίσεις ανάλογα με τη λεπίδα που επιλέγεις.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Το μεγαλο πλεονεκτημα των λεπιδων Artist Club, οποτε και των μηχανων DX και SS που τις δεχονται, ειναι η καμπυλη που κανουν στις ακρες τους.
Δεν χρειαζεται να εχεις στο μυαλο σου μην κανεις καμια χαρακια με την ακμη τους ξυριζομενος.
Στις λεπιδες DE οι ακμες ειναι πολυ οξειες. Στις schick ακομα περισσοτερο.
Κι επειδη θελω παντα να ξυριζομαι με ανεση και ανεμελια δεν τις χρησιμοποιω ποτε.
Δυστυχως δεν βρισκω που εχω καταχωνιασμενες τις schick για να την βγαλω φωτογραφια οποτε αρκουμαι σε μια φωτογραφια με μια DE αριστερα και μια Artist Club δεξια.

Εικόνα

Added in 32 minutes 19 seconds:
Οσο για το μεσα - εξω εχω διαφορετικη αποψη.
Οταν καποιος αποκτησει εμπειρια και ανεση και του φυγει το, ψυχολογικο και μονο, δεος της γυμνης λεπιδας, τοτε θα ανακαλυψει οτι το ξυρισμα με την λεπιδα πιο εξω του δινει μεγαλυτερη ανεση και ισως καλυτερο ξυρισμα λογω του οτι μπορει να ρυθμιζει πιο σωστα και ανετα την κλιση του ξυραφιου.
Θεωρω οτι το βελτιστο ειναι η κοψη της λεπιδας να εξεχει στο DX γυρω στα 2,5 χιλιοστα ενω στο SS γυρω στα 3. Απο κει και πανω δεν προσφερει τιποτα στις κλισεις, αλλα ακομα κι αν το κανεις και στα 4 χιλιοστα, δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο ξυρισμα, ομως δεν ειναι ομορφο αισθητικα.
Γιάννης B.
geathana
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:28
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 39 times

Μακριά!!! Μετά από τα 10 ξυρίσματα που τη μαθαίνεις, εθίζεσαι και δεν θες να ξυρίζεσαι με τίποτα άλλο!!! :D :D :D
hpantes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Οκτ 2021, 08:06
2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times

Ανάμεσα σε ss και sr, μια και η dx είναι εκτός μπατζετ, τι θα προτείνατε ; Κλείνω προς sr λόγω επιθετικότητας αλλά η ss wood μου αρέσει παρά πολύ .
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Sitalkas έγραψε: 06 Ιαν 2021, 11:57 Το καλό με την SS, φαντάζομαι και η DX το ίδιο θα ναι, είναι πως μαγκώνει καλά όποια λεπίδα θες. Ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή και με μισή DE λεπίδα σε αυτή.
Ως τώρα χρησιμοποιώ κυρίως τις εξαιρετικές feather professional αλλά μάλλον με κέρδισαν οι se της schick, οι οποίες μπορεί να φαίνονται πιο γλυκές ακριβώς γιατί κάθονται πιο μέσα στην SS. Μου φαίνεται ήρθε η ώρα να πιάσει δουλειά το παχύμετρο για να διελευκανθεί το θέμα.
Σε κάθε περίπτωση η SS είναι ένα εξαιρετικό πολυεργαλείο που μπορείς να το ρυθμίσεις ανάλογα με τη λεπίδα που επιλέγεις.
Υπάρχουν και οι feather light που "κάθονται πιο μέσα"!

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 40 δευτερόλεπτα:
hpantes έγραψε: 28 Οκτ 2021, 11:19 Ανάμεσα σε ss και sr, μια και η dx είναι εκτός μπατζετ, τι θα προτείνατε ; Κλείνω προς sr λόγω επιθετικότητας αλλά η ss wood μου αρέσει παρά πολύ .
Θα λεγα υπομονή και πήγαινε για DX!
hpantes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Οκτ 2021, 08:06
2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times

Από Ευρώπη επίσης δεν βρίσκω να την αγοράσω . Μόνο Αγγλία και ebay Ιαπωνία,αλλά θα έχει δασμούς. Μήπως γνωρίζεις κάποιο μαγαζί Ευρώπη ;
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

ακριβούτσικη, αλλά μόνο αυτό βρήκα...



και μεταχειρισμένη:

https://www.ebay.com/itm/255176630437?h ... OSwqwRgsVe~
hpantes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Οκτ 2021, 08:06
2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Θα τσεκάρω το ισπανικό Amazon
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”