Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Άβαταρ μέλους
Spiros81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 08:36
3
Has thanked: 973 times
Been thanked: 1053 times

Ευχαριστώ
gxrist8
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 30 Απρ 2020, 20:45
3
Has thanked: 294 times
Been thanked: 442 times

Spiros81 έγραψε: 03 Μαρ 2021, 07:01 Καλημέρα παιδιά είχα και εγώ chubby 2 best badger αλλά μετά από πτώση μου έσπασε η λαβή και θέλω να το ξανά αγοράσω .Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση σε super badger εσείς που είστε ποιο παλιοί έχει διαφορά με το best αξίζει η αναβάθμιση ;;
( εγώ κάνω μόνο face lathering)
Σπύρο, ομοιοπαθής!
Είχα το best το οποίο το περιποιήθηκε η γυναίκα σε μια σαββατιάτικη φασίνα σπάζοντας τη λαβή. Πήγα σε Super το οποίο ειναι αρκετά πιο ευχάριστο. Επειδή η Super τριχα ειναι πιο λεπτή (πιο απαλό, λιγότερο τσίμπημα) έχουν δώσει στον θύσανο ένα πιο bulb (γλόμπος) σχήμα σε σχέση με το Best για να μην χάσει backbone, οπότε στο splay ειναι λίγο πιο μαζεμένο.
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Spiros81 έγραψε: 03 Μαρ 2021, 07:01 Καλημέρα παιδιά είχα και εγώ chubby 2 best badger αλλά μετά από πτώση μου έσπασε η λαβή και θέλω να το ξανά αγοράσω .Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση σε super badger εσείς που είστε ποιο παλιοί έχει διαφορά με το best αξίζει η αναβάθμιση ;;
( εγώ κάνω μόνο face lathering)
Καλημέρα. Δυστυχώς και σε μένα πριν μια βδομάδα έπεσε το Commodore που είχα και έσπασε η λάβη. Την κόλησσα , είναι λειτουργικό αλλά τελικά (ξανα)παρήγγειλα το chubby 2 best badger απο το γνωστό κατάστημα στην Κρήτη που έιχε αγοράσει και ο Thanos87 (τώρα πλέον ήταν διαθέσιμο , γιατί την πρώτη φορά δεν το είχε ο προμηθευτής) . Μου ήρθε χθες και ακόμα δεν το έχω χαρεί !!! Η τιμή είναι πολύ καλή (απλά στα 152 με έκπτωση 5% δεν υπάρχει).
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Καλησπέρα σε όλους!

Γνωρίζει κανείς αν το Trafalgar T1 χωράει στο small shaving brush travel tube της Simpsons;
Από τις διαστάσεις υποθέτω ότι χωράει, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή εργαλείο να μετρήσω την μέγιστη εξωτερική διάμετρο του T1 με ακρίβεια.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ενα μετρο υποθετω οτι θα εχεις...
Τυλιγεις ενα φυλλο χαρτι στην λαβη και βαζεις ενα σημαδακι. Το ανοιγεις και μετρας την περιμετρο.
Διαιρεις δια 3,14159 και βρισκεις την διαμετρο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

32 χιλιοστά είναι η βάση, πες 35 να μην ζορίζεται ο θύσανος.
Αν δεν χωράει αυτό στο κουτί της Simpsons, δεν χωράει κανένα, είναι για πέταμα. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Spiros81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 08:36
3
Has thanked: 973 times
Been thanked: 1053 times

Καλήμερα στην ομαδα κάτι δεν μου αρέσει σε αυτά τα πινελα θα ήθελα την γνώμη σας

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 33 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Ειδικά το δεύτερο που το έπιασα είναι ίδιο σε διαστάσεις με το Simpson chubby 2 synthetic αλλά όπως ξέρω το συνθετικό είναι ποιο μικρό από τα κανονικά chubby
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

Καλησπερα στην ομάδα,
Σχετικά με τα συνθετικά της η Simpsons στο site της αναφέρει δυο τύπους ίνας/τρίχας
Sovereign Grade Synthetic Fibre και Platinum grade synthetic fibres υποθέτω λοιπόν πως υπάρχουν διάφορες μεταξύ τους, γνωρίζει κάποιος ποσό και με ποιον τρόπο είναι διαφορετικοί οι θυσανοι;
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Η ίνα Platinum είναι απαλότερη και οι θύσανοι πυκνότεροι. Χάδι.
Στο Chubby 2 ο θύσανος είναι πολύ πυκνός και κοντός και δεν ανοίγει εύκολα στο πρόσωπο. Τουλάχιστον στα δυο πρώτα batches που είχα. Δε γνωρίζω αν τώρα ψήλωσαν το θύσανο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Αυτό που περιέγραψε παραπάνω ο Vavous,
είναι τα πρώτης γενιάς συνθετικά της εταιρείας(platinum).
Η εταιρία ξεκίνησε να σετάρει τους συνθετικούς θυσανους της με την ίδια φιλοσοφία που σεταρε και τους ζωικούς.
Πυκνό σεταρισμα βαθιά στη λαβή με χαμηλό loft.
Το αποτέλεσμα ήταν ένα δυσλειτουργικό πινέλο όπως το περιέγραψε και ο Ανδρέας.
Τα τελευταία platinum έχουν βελτιωθεί βάσει όσον έχω ακούσει από φίλους όπως ο @ElGreco .
Τα Sovereign είναι τα τελευταία συνθετικά της εταιρείας, στα πρότυπα των θυσανων που φορούν Trafalgar.
Δλδ μαλακότεροι θυσανοι στο άνοιγμα .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”