Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Αν και όσον αφορά τον τίτλο του θέματος (GB)🇬🇧
πλέον δεν ισχύει γιατί τα Simpson δημιουργούνται
στο Isle of Man! 🇮🇲

Ουσιαστικά οι ίνες Platinum θεωρούνται ανώτερες
λόγω της λεπτότητας και της απαλότητας των ινών
με το αντίστοιχο κόστος φυσικά..
Ενώ η κατηγορία Sovereign αντιπροσωπεύει εξαιρετική σχέση ποιότητας-τιμής..
Τώρα εάν σε κάποιους δεν αρέσουν.. στενοχωρήθηκαν στο νησί..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 01 Σεπ 2022, 20:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διαγράφεται η τελευταία παράγραφος του post μετά από σωστή επισήμανση μέλους πως αναπαράγει ρατσιστικά πρότυπα
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κύριοι :)

Σε κάθε περίπτωση το Isle of Man 🇮🇲 Ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο 🇬🇧 Όπως και η Σκωτία 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 Η Ουαλία 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Η βόρεια Ιρλανδία :)

Επίσης μόλις διαβασα πως η εταιρία έχει μεταφερθεί εκεί από το 2008!!
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Νομίζεις!
Πήρε το όνομά του από την κελτική φυλή των Μανξ, οι απόγονοι των οποίων κατοικούν εκεί έως σήμερα. Οι Άγγλοι κατέλαβαν το νησί τον 14ο αιώνα, ενώ αποτελεί Κτήση του Βρετανικού Στέμματος από το 1765. Το Κοινοβούλιο των Μανξ ιδρύθηκε τον 9ο αιώνα και έχει αυτονομία από το Ηνωμένο Βασίλειο σε πολλά ζητήματα, όπως της φορολογίας. Το γεγονός αυτό έχει προσελκύσει πολλές επιχειρήσεις και τράπεζες να μεταφέρουν την έδρα τους στο νησί Μαν. :DD
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

Ναι ακριβώς όπως η Σκωτία και η Ουαλία και η βόρεια Ιρλανδία :)
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Κύριοι ενδιαφέρουσες οι ιστορικές πληροφορίες για το Isle of Man. αλλά ας γύρίσουμε στο θέμα μας. !!
:btt
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
noobshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2023, 21:07
Has thanked: 664 times
Been thanked: 389 times
Ηλικία: 32

Κύριοι ζητώ τα φώτα σας ως νέος κάτοχος ενός Chubby 2 Super Badger και πινέλου Simpson γενικότερα.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Μετά το 1ο πλύσιμο με Dettol, αν και λέει πως είναι αποστειρωμένο, το πινέλο αφέθηκε να στεγνώσει κοντά σε ανοιχτό παράθυρο για αρκετές ώρες, και εντόπισα μια μυρωδιά σαν υγρασίας/"απαρχή μουχλάς". Εν μέρει το καταλαβαίνω μιας και οι τρίχες είναι τόσο πυκνές που λογικά θέλει αρκετές ώρες (σε βιντεάκι άκουσα για 2 μέρες) αλλά τέτοιες οσμές έχω μάθει να τις συνδέω με μούχλα και προφανώς δε θέλω κάτι τέτοιο σε ενα δώρο των 200€. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή κάτι να συμβουλέψει?

2) Στο 1ο ξύρισμα, βλέποντας τις οδηγίες (παραθέτω εικόνα) που συνιστούν δημιουργία αφρού με κινήσεις βαψίματος και όχι κυκλικές στο πρόσωπο (που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα εγώ) για να διατηρηθεί το πινέλο, έκανα βάψιμο χωρίς όμως να μπορώ να κάνω τη μαρέγκα που μέχρι στιγμής έκανα. Βιντεάκια δείχνουν κάποιους (κυρίως Άγγλους) να κάνουν αφρό όπως συνίσταται, ενώ άλλους όπως κάνω εγώ. Η ερώτηση: πως πιστεύετε πως είναι προτιμότερο και κάποιος που κάνει τον 2ο τρόπο, έχει δει επιπτώσεις στο πινέλο?

Συγγνώμη αν κούρασα αλλά είμαι κάπως αγχωμένος καθώς πρόκειται για ένα πραγματικά ακριβό δώρο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3653 times
Been thanked: 2119 times

Μάλλον το λένε για να κρατήσει αρκετό καιρό το πινέλο. Ή να τους το είπε ο δικηγόρος τους να το βάλουν :)
Με είχαν ανησυχήσει κι εμένα αυτές οι οδηγίες όταν πήρα το πρώτο μου Simpson, αλλά έβλεπα όπως κι εσύ στα βίντεο ο κόσμος να κάνει κυκλικές αβέρτα.

Για τη μούχλα που λες, είναι καινούριο το πινέλο και είναι κι από φυσική τρίχα ζώου. Οι ασβοί μάλιστα έχουν και μια φήμη για την εσσάνς που βγάζουν.
Πολλοί λένε είναι καλό να το αφήνεις 2-3 μέρες να στεγνώνει πλήρως. Γι'αυτό βοηθάει να έχεις 2-3 πινέλα, να τα εναλλάσσεις.
Πιστεύω δεν είναι τίποτα. Άσε που δεν πρέπει να πιάνει η μούχλα τόσο γρήγορα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
noobshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2023, 21:07
Has thanked: 664 times
Been thanked: 389 times
Ηλικία: 32

Σ' ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Δημήτρη για τη γνώμη και το χρόνο σου.
Πράγματι, αφού το αφήνω να στεγνώσει τόσο όσο είπες και συ κοντά σε παράθυρο, η μυρωδιά κλπ δεν υπάρχει πια.
Σχετικά με τις κινήσεις, θα το ανακαλύψω και θα επανέλθω με την άποψή μου για τυχόν μελλοντικούς χρήστες.
Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Εχω ενα duke 3 και ενα chubby 2 best badger 5 χρονια τωρα και τα σβουριζω χωρις ελεος!δεν εχουν παθει τιποτα απολυτως.Καλο στεγνωμα μονο θελουν κ ολα οκ.Επισης θα δεις οτι μετα απο καμια 20αρια ξυρισματα θα αρχισει να αποδιδει καλυτερα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Παλαιόθεν γνωστό το θέμα με τις οδηγίες χρήσης της Simpson. Δεν άκουσα ποτέ να έχει 'χαλάσει' πινέλο της από κυκλικές κινήσεις. Ο καθένας το χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει στο κάτω κάτω κι ας έρχεται σε αντίθεση με τις οδηγίες.

Σε γενικές πάντως γραμμές νομίζω πως είναι κοινά αποδεκτό πως στο face lathering οι κυκλικές κινήσεις έχουν ωραία αίσθηση μασάζ στο δέρμα ενώ οι πινελιές δίνουν καλύτερο και σφιχτότερο αφρό με κορυφές. Ανάλογα και το σαπούνι βέβαια. Η τελευταία τάση στα σαπούνια με τα τόσα εξωτικά υλικά είναι να μη 'φουσκώνουν' ο κόσμος να χαλάσει!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”