Τα After Shave Balms μου

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Παρατήρησα ότι τα περισσότερα μπαλμ που προέρχονται από τις βόρειες χώρες με ψυχρά κλίματα, είναι πιο πηκτά και λιπαρά. Λογικό.

Αντιθέτως, τα περισσότερα Ιταλιάνικα και Ελληνικά είναι προσαρμοσμένα για μάξιμουμ απόδοση στο δικό μας θερμότερο καιρό.

Κορυφαία όλων θεωρώ τα milks της Ιταλικής Antica Barbieria Colla. Είναι βέβαια πανάκριβα και τελειώνουν γρήγορα. Τα δε γυάλινα μπουκάλια τους είναι χάρμα οφθαλμών αλλά δύσχρηστα.

Για το δικό μου 'Μεσογειακό', ευτυχώς κανονικό δέρμα, αυτά που μου ταιριάζουν απόλυτα είναι τα Ελληνικά Panthenol Extra της Medisei το οποίο έχει μια ελαφριά ευχάριστη μυρωδιά tobacco-ish και το The Bachelor από την 111elies που βγάζει μια μυρωδίτσα ελαιολάδου.

Του Κορρέ κανένα προϊόν δεν μου κάθισε δερματολογικά ενώ δεν μου αρέσει το άρωμα του μπαλμ της Apivita.

Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα Ελληνικά μπαλμ από μικροπαραγωγούς να δοκιμάσουμε, σιγά σιγά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
NavalArchitect

Άποψή μου πως τα Apivita και Korres υστερούν γενικά, και ειδικά μπροστά σε ένα εξαιρετικό αλλά και πάμφθηνο Ευρωπαικό balm, αυτό της Haslinger.

Κοστίζει €6 για 100ml, το φέρνει και ο Γιώργος και ο Γιάννης, και είναι πολύ ωραίο στο πρόσωπο (στη χρήση).
Ο Γιάννης αν δεν κάνω λάθος έφερε πρόσφατα την έκδοση με calendula, εχθές που κοίταξα ήταν σε στοκ.
Αξίζει μία δοκιμή, για τα χρήματα που κοστίζει δεν το συζητούμε διότι είναι και σωστό στα συστατικά του από τα λίγα που γνωρίζω.

Άλλα balms που είναι πραγματικά ποιοτικά είναι τα Αγγλικά του 'γκρουπ' (βλ. Creightons, δηλαδή κυρίως Τ&Η) αλλά βέβαια είναι ιδιαίτερα ακριβά.

Το balm της CF (σε όποιο άρωμα, δεν έχει σημασία) λαμβάνει επί χρόνια διθυραμβικές κριτικές στους δικούς μας ξυριστικούς χώρους - επιφυλάσσομαι όμως, το πήρα πρόσφατα και θα το δοκιμάσω, έχω καθυστερήσει γιατί ο καιρός δεν με βολεύει (τα ενυδατικά aftershaves που χρησιμοποιώ με καλύπτουν). Τα milks της ABC είναι όντως καλά, όπως έγραψε ο Ανδρέας.

Μετά την CF πάει κανείς σε Penhaligon's, καταπληκτικά balms σε όλα τους, αν και για τα δικά μας δέρματα θέλουν ελάχιστη ποσότητα στη χρήση. Την Floris επίσης δεν την έχω δοκιμάσει, θεωρητικά πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο. θα έλεγα όμως πως εκεί πλέον πάει πλέον κανείς -αν το σηκώνει το δέρμα του- σε κανονικές ενυδατικές κρέμες.

Δηλαδή ξυρίζεσαι, βάζεις (splash) ένα ισορροπημένο afteshave, λ.χ. Aqua Velva που ούτε πολύ οινόπνευμα έχει ούτε πολύ δυνατά μυρίζει, και μετά βάζεις λίγο από μία πολύ καλή ενυδατική κρέμα - κι αφήνεις τους άλλους να αναρωτιούνται γιατί το δέρμα σου νιώθει αλλά και είναι πραγματικά σε άψογη κατάσταση όλη τη μέρα.

Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα (και περιποίηση) λοιπόν πρέπει κανείς να πάει σε προιόντα από εταιρείες καλλυντικών, εκεί με σωστή επιλογή είναι άλλο το επίπεδο χωρίς απαραίτητα να είναι πολύ ακριβές οι λύσεις, με προσφερόμενα προιόντα από tonic water lotion (που πολλές φορές για μεσογειακά δέρματα είναι υπερβολικά ενυδατικά για toner), σε balms/lotions/emulsions, και μετά σε ενυδατικές κρέμες. Απλά θέλει περιέργεια, έρευνα, και δοκιμές το όλο θέμα.

Τα προιόντα από όλους αυτούς τους νέους αρτιζάνους τύπου LPL, SV, ΡΑΑ, Fine, κλπ. που βγάζουν aftershaves, balms/lotions κλπ. δεν τα συζητώ γιατί προσωπικά από επιλογή δεν τα δουλεύω. Δεν πιστεύω σε αυτά, τα θεωρώ υπερτιμημένα και όχι τόσο ποιοτικά/αποδοτικά όσο ο κόσμος πιστεύει (όπως και τα σαπούνια τους φυσικά). Αυτή ειδικά η θεώρηση όμως είναι καθαρά υποκειμενική.

Το balm ή η πλούσια ενυδάτωση είναι σημαντικό βήμα στην αλυσίδα περιποίησης του προσώπου, απλά επειδή εμείς οι άντρες έχουμε ίσως λιγότερο ευαίσθητο δέρμα ή δεν ασχολούμεθα τόσο πολύ, ξεχνάμε πως κάτι ξέρουν οι γυναίκες που χρησιμοποιούν λοσιόν καθαρισμού, scrub αλλά και ενυδατικές κρέμες ανελλιπώς. Η περιποίηση δεν είναι μόνο η λεπίδα, το ξυράφι, και ένα πινέλο. Είναι ο σωστός καθαρισμός του προσώπου, όπως και η μετά τον καθαρισμό ή/και το ξύρισμα φροντίδα - που όταν αυτά στο τέλος δένουν με ένα ωραίο άρωμα, είναι το κερασάκι στην τούρτα.
Άβαταρ μέλους
gstriftos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Απρ 2020, 13:35
4
Τοποθεσία: Αχαρνές
Has thanked: 2144 times
Been thanked: 1616 times

@NavalArchitect +1 για το Haslinger. Μαζί με το νέο Barber Club της Loreal μάλλον είναι ότι πιό vfm κάτω από το 10άρικο για όλους τους τύπους επιδερμίδας. Λέω όλους τους τύπους γιατί αν κάποιος έχει λιπαρό δέρμα δεν θα ευχαριστηθεί τα balm της Φαένα, τα οποία ισοπεδώνουν σχεδόν την πλειοψηφία των balms της αγοράς. Χρόνια balmaκιας, ακόμα και στα πέτρινα χρόνια των 90's, έχω δοκιμάσει σχεδον ότι κυκλοφορεί από οίκους (πλην Penhaligon's),της Φαένα είναι ..αγίασμα στο δικό μου πρόσωπο.
Ιf money no object τότε όντως Floris, Bvlgari (ό,τι έχει βγάλει σε balm σκοτώνει), T&H και το απόλυτο όπλο:

Εικόνα

Biotherm Homme Ultra Confort, θα χτυπήσω ένα εκ νέου.

Δεν έχω δοκιμάσει C&F οπότε αναμένω εντυπώσεις.


Σχετικά με τις lotion, οι LPL είναι εξαιρετικές (αν κάποιος γουστάρει καψιματάκι αλκοόλης), τα SV θεϊκά στη μυρωδία αλλά η σύσταση τους δεν μου κάθεται καλά. Κάτσε να δούμε αν και πότε θα σκάσουν μύτη και τα Pannacrema εντός Ελλάδας..
Γιώργος
NavalArchitect

Ναι ξέχασα το balm Faena που πραγματικά είναι πολύ ωραίο, έχεις δίκιο.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

gstriftos έγραψε: 07 Νοέμ 2020, 21:30 ..... αν κάποιος έχει λιπαρό δέρμα δεν θα ευχαριστηθεί τα balm της Φαένα, τα οποία ισοπεδώνουν σχεδόν την πλειοψηφία των balms της αγοράς. .....
Μπορω να το επιβεβαιωσω αυτο. Εχω λιπαρο δερμα και εχω το Φαενα Ελεκτρον. Πολυ ωραιο Μπαλμακι και ωραιες ιδιοτητες αλλα μου αφηνει λιγο λιπαρο το δερμα και δεν απορροφαται ευκολα. Ειδικα το καλοκαιρι ειναι ακαταλληλο γιατι αφηνει πολυ γυαλαδα. Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο Μπαλμ και Ελληνικο προϊον.

edit: εκανα παραθεση γιατι ηθελα να σταθω στο συγκεκριμενο σημειο!!!
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Να προσθέσω επιπλέον
Balm
Herbana asb
Fiore domenica asb
Από εργαστήρια καλλυντικών εδώ στην Ελλάδα
με πολύ καλές ιδιότητες
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5839 times
Been thanked: 3581 times
Ηλικία: 51

μια ερωτηση για το 111 elies balm τι γνωμη εχετε
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Δύο balm και δύο ενυδατικές κρέμες,λίγα σε σχέση με τα aftershave Lotion που έχω.
Από αριστερά:
1. Wickham 1912 citrus musk balm
2. Fresh line moisturizer
3. Cerave moisturising
4. Barrister’s reserve cool balm
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

tolis.sketos2 έγραψε: 08 Νοέμ 2020, 10:55 μια ερωτηση για το 111 elies balm τι γνωμη εχετε
Την καλύτερη :)
Αρκετά πηκτό σαν κρέμα, θέλει μικρή ποσότητα να τρίψεις στις παλάμες και μετά στο πρόσωπο. Είναι scentless, μια ελαφριά μυρωδιά λαδιού την έχει η οποία όμως χάνεται γρήγορα. Εξαιρετικά βιολογικά συστατικά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5839 times
Been thanked: 3581 times
Ηλικία: 51

@Vavous σε ευχαριστω πολυ φιλε.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 10 ώρες 16 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
Korres marigold ginseng
The body shop maca root
Το πρώτο πραγματικά εξαιρετικό τουλάχιστον στο δέρμα μου, το δεύτερο δεν μπορώ να πω ότι είναι σαν το πρώτο όχι ότι δεν είναι καλό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”