Bic Chrome Platinum

Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Δυο χρονια τωρα οι λεπιδες μου ειναι οι bic chrome.εχω δυο εκατοσταδες τις οποιες μου τις εδωσε φιλαρακι που δουλευει στην βιολεξ!εχω δοκιμασει μερικες φορες να παω σε astor,αλλα δεν μου καθονται με τιποτα αυτες!με astor παντα κοβομαι,ενω οι chrome παρολο που ειναι πολυ κοφτερες τις νιωθω πιο γλυκες!οι astor ειναι απροβλεπτες!παντα θα ερεθιστω με αυτες!οπως εχω ξαναγραψει στο νημα,ο φιλος μου που δουλευει στην βιολεξ μου ειπε οτι ειναι ακριβως οι ιδιες!οι astor ειναι για ελλαδα,ενω οι chrome ειναι για εξαγωγη.εγω παντως βλεπω μεγαλη διαφορα!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Εγώ πάντως δεν έχω δει διαφορά ανάμεσα στις astor και τις chrome platinum. Βέβαια με τις chrome platinum έχω χρησιμοποιήσει 1 λεπίδα μόνο και έχω κάνει 3-4 ξυρίσματα αλλά μου έδωσε ακριβώς την ίδια αίσθηση με τις astor που έχω καταναλώσει 1-2 κουτάκια από λεπίδες. Οπότε και εγώ υποστηρίζω ότι είναι ίδιες ακριβώς λεπίδες. Μπορεί απλά αυτές που έχετε αγοράσει και δεδομένο ότι προορίζονται για διαφορετική αγορά να έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στην ημερομηνία κατασκευής τους και να έχουν διαφορές. Σίγουρα πάντως το περίεργο είναι γιατί η bic τις διαχωρίζει ανάλογα με την αγορά. Αυτό δεν το ξέρω.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εμένα δεν μού ταιριαξαν οι Astor αντίθετα μέ τίς BIC πού κάνω πολύ ωραία ξυρίσματα, μέ προσοχή στό πρώτο ξύρισμα γιατί κόβουν πολύ !! :violin:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Από τον επίσημο κατάλογο της ΒΙΟΛΕΞ. Τι να πω, κι εμένα διαφορετικές μου φαίνονται.


Εικόνα


Κάποιος γνώστης να μας πει αν η επικάλυψη πολυμερούς των Άστορ είναι το ίδιο πράγμα με το platinum coating που έχουν οι άλλες Μπικ;
Με απλά λόγια!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Με απλά λόγια όχι δεν είναι,
εφόσον όμως στις Bic CP πράγματι χρησιμοποιείται πλατίνα ( εξαιρετικά ακριβή πρώτη ύλη) .
Το χρώμιο ,αλλά και η πλατίνα χρησιμοποιούνται
για να προστατέψουν από οξείδωση .

Το πολυμερές δεν είναι άλλο από το PTFE ,
φθοριούχο πολυαιθυλένιο ,γνωστό και ως
«τεφλον» .

Προσωπικά ,δεν μου φαίνονται ίδιες οι
Astor με τις Bic CP .
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολλά χρόνια τώρα, ποτέ δεν έλειψαν από το den μου οι Bic - Chrome Platinum, μου αρέσουν τις θεωρώ Ελληνικές και τις τιμώ δεόντως.!

Οι Bic - Astor Stainless, αν και είναι κοφτερές δεν τις προτιμώ, υπάρχουν πολύ καλύτερες λεπίδες εκεί έξω.

Και ymmv πάντα.!

Παραθέτω και δύο τρόπους δοκιμής που χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα, και ειδικά ο 2ος είναι το μου...

1. Δοκιμή με δύο ολόιδιες DE (όσοι έχουν). πχ: μία Edwin Jagger - DE89 με Bic CP και στην δεύτερη με Bic AS και στον ίδιο χρόνο,
με μόλις 3-4 strokes θα έχετε καταλάβει την τεράστια διαφορά που έχουν αυτές οι δύο μεταξύ τους.

2. Δοκιμή με μία σαβέτα (όσοι έχουν) που παίρνει λεπίδες DE, αυτός ο τρόπος είναι και ο καλύτερος που έχω ανακαλύψει,
για όλες τις γενικές δοκιμές μου, και όταν θέλω να δω την πραγματική συμπεριφορά* μίας λεπίδας.

* Σε μία σαβέτα τέτοιου τύπου η λεπίδα δεν κάμπτεται, (κάθεται ίσια) σε αντίθεση με την κάθε κεφαλή που έχουν οι DE,
και έτσι με την αυξομείωση των μοιρών που δίνω, μπορώ να την καταλάβω εύκολα, τι "καπνό φουμάρει" δοκιμάστε το και θα εκπλαγείτε.®.

Για όσους επιμένουν πως είναι οι ίδιες λεπίδες, μπορούν να κάνουν μία δοκιμή και να επανέλθουν με γνώμη στο νήμα.
Όσοι κύριοι δεν διαθέτουν διπλή μηχανή ή σαβέτα δεν πειράζει, για αυτό είμαστε εμείς εδώ, εμπιστευτείτε μας... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Θεωρώ πως χρησιμοποιείται το ίδιο έλασμα
χάλυβα για την κατασκευή αμφότερων .
Τουλάχιστον ,στα μάτια μου φαίνεται να
είναι κατασκευασμένες από τον ίδιο τύπο
χάλυβα (Astor Stainless & Bic Chrome Platinum.
Κράμα χάλυβα και πάχος ,ίδια λοιπόν.

Επίσης ,φαίνεται να έχουν όμοια θερμική κατεργασία ( «βαφή» ,»ανόπτηση» και «επαναφορά» ) .Άρα η σκληρότητα ,αντοχή σε
κάμψη και στρέψη ,ελαστική παραμόρφωση ,κτλ πιθανότατα ίδια ,λοιπόν.

Και το τρόχισμα ίδιο φαίνεται .
Το ίδιο κοφτερές και οι δύο τους .
Από τις πιο κοφτερές λεπίδες ,θεωρώ.

Ενδέχεται να είναι ιδέα μου ,
αλλά αν διαφέρουν ,
το μόνο που απομένει είναι
οι τελικές επιστρώσεις .
Μεταλλικές και/ή πολυμερικές.

Έχω ήδη φτάσει μια Astor Stainless
στο πέμπτο της ξύρισμα.
Πλέον έχει «γλυκάνει « αρκετά,
αλλά ακόμη παραμένει δεινή τριχοφάγος .
Αλλά ,στο πρώτο της ξύρισμα ,
μου χάρισε λίγους ερεθισμούς
χαμηλά στο λαιμό και παραπλεύρως
του «μήλου»...
Κάτι...
Κάποια επίστρωση λείπει ή
είναι διαφορετική της αντίστοιχης
της Bic Crome Platinum.

Άποψη μου ,πάντα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13436 times
Been thanked: 14360 times
Ηλικία: 54

@NYC1920 εάν διαφέρουν μόνο στην επίστρωση μήπως σε κάποιους με "αναίσθητη" επιδερμίδα φαίνονται ίδιες ?

@Tony Δέν έχω δύο ίδιες μηχανές αλλά θα δοκιμάσω να ξυρίσω το μισό πρόσωπο με τη μία λεπίδα και να την αλλάξω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Harry έγραψε: 14 Μαρ 2013, 15:35 Πράγματι το Chrome Platinum είναι διαφορετικό. Μόλις με πήρε τηλέφωνο (!) ο Διευθυντής Πωλήσεων της Bic. Το Chrome Platinum αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα, γιατί στο παρελθόν όταν το βγάλανε στην αγορά δεν υπήρχε ζήτηση και ο κόσμος ζητούσε "τα κόκκινα ξυραφάκια ASTOR". Μάλιστα, όπως ο ίδιος δήλωσε, όταν κάποιο διάστημα άλλαξαν τη συσκευασία σε ασημένια, πάλι υπήρξε αντίδραση των καταναλωτών και επέστρεψαν οριστικά στο κόκκινο.

Να προσθέσω ότι του έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που ιδιώτες και όχι επαγγελματίες κουρείς, χρησιμοποιούν λεπίδες DE. Προφανώς δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα για το forum μας, καθώς μου είπε οι πωλήσεις των λεπίδων DE είναι τόσο χαμηλές που πλέον δεν αναφέρονται καν στις έρευνες αγοράς που πραγματοποιούν.
Είναι σίγουρα διαφορετικές λεπίδες.Μου το είχε επιβεβαιώσει ο διευθυντής πωλήσεων της Bic πριν..χρόνια όταν έψαχνα σημεία πώλησης στην Ελλάδα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

@Algebar Πολύ σωστή και εύστοχη η παρατήρησή σου, το ίδιο ισχύει παντού φίλε μου και το λέμε και ymmv... :)

Πληροφοριακά και μόνο,

Το 'organosiloxane gel' μία γέλη που έβαζε η Gillette στις ανοξείδωτες λεπίδες της από το 1963, ακόμα και το σημερινό PTFE ή τεφλόν στις λεπίδες εφαρμόζεται με ψεκασμό,
όπου μετά μπαίνουν σε φούρνο με συγκεκριμένη θερμοκρασία, και για συγκεκριμένη ώρα, για την σταθεροποίηση αυτού του υλικού.

Αυτή η επικάλυψη/φίλμ και μόνο, προσφέρει στην ακμή το smoothness και την αντοχή στην ακμή, για αυτόν τον λόγω και πολλές λεπίδες εξωτερικά στο κουτί τους γράφουν,
"DO NOT WIPE BLADE" στις μέρες των carbon steel blades το έγραφαν γιατί σκούριαζαν εύκολα, όμως εξακολουθούν να το γράφουν και σήμερα, όχι για μην κοπούμε αλλά διότι όταν σκουπίσεις την λεπίδα θα φύγει το φίλμ και η λεπίδα θα γρατζουνάει ή στην καλύτερη θα είναι τραχιά.

Όσο εμβαθύνουμε τόσο θα έχουμε να λέμε, αυτό που μας ενδιαφέρει στο παρόν νήμα είναι ότι, οι Bic - Crome Platinum με τις Bic - Astor Stainless έχουν μεγάλη έως τεράστια διαφορά, στο δικό μου μούτρο τουλάχιστον, και να χρησιμοποιούν τον ίδιο χάλυβα δεν μας λέει και τίποτα, το τελικό αποτέλεσμα μετράει, όπου και συμφωνούμε :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”