Σαπούνια For Men

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Και το Αρκαδι εχει κανει ενα repackaging στο πρασινο σαπουνι του. Το πηρα μαζι με το φυτικο του Παπουτσανη που εδειξες @macho :dance:
any shave you can walk away from, is a good shave!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Και το Αρκάδι είναι πολύ καλό σαπούνι.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Όχι δέν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, απλώς ή τρίχα δέν έχει τήν μεταξένια υφή πού σού αφήνουν τά σαμπουάν μέ τά χημικά, πάραμπενς, σιλικόνη, κτλ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4353 times
Been thanked: 7146 times
Ηλικία: 58

Στα σαπούνια σώματος, έχω κολλήσει σε δύο εταιρείες:
Mitchell΄s Woll Fat και τα ανεπανάληπτα σαπούνια της Saponificio Varesino!
Το άρωμά τους απλά δεν παίζεται!!!
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Καλημέρα σε όλους. Γενικά πέρα από το ΜWF και τα σαπουνακια Haslinger δεν είμαι φανατικός των σαπουνιών υγρών η σε μπάρα. Πρόσφατα όμως δοκίμασα ένα σαπούνι προσώπου σε μπάρα με όνομα sostar “το γάλα”. Ενα παραδοσιακό Σαπούνι με Βιολογικό Γάλα γαϊδούρας, Παρθένο Ελαιόλαδο, Αλόη & Χαμομήλι οπως λεει ο τιτλος .
Έχοντας λοιπόν ακούσει κ διαβάσει καλές κριτικές αποφάσισα να το δοκιμασω. Να προσθέσω ότι έχω μέτρια επιδερμίδα . Έμεινα ικανοποιημένος, όσον αφορά το άρωμα του χμ έτσι κ έτσι θέμα γούστου είναι.
Μετα λοιπόν την πρώτη δοκιμή έκανα κ το λογικό πείραμα σκεπτόμενος “βρε μπας και”. Με ένα απλό πινελάκι χοιρου μουσκεμένο έβαλα το εν λόγω σαπούνι μέσα σε στο μπολ . Συνηθισμένος από το ΜWF κ με υπομονή κατάφερα σχετικά εύκολα να δημιουργήσω ένα “χαλαρό” αφρό που όσο το χτυπούσα κ βρίσκοντας την σωστή αναλογία νερού άρχισε να μετατρέπετε σε κρεμωδη αφρό . Παιδιά δεν ξέρω και πάντα εκφράζοντας προσωπική άποψη εντυπωσιάστηκα θετικά . Η μηχανή μου , μια Merkur 15c ανοικτής χτένας με λεπίδα Voskhod μου έδωσε εντυπωσιακό αποτέλεσμα σε μετρια σκληρα γενια 5 ημερων. Αργότερα προσθεσα κ το ομώνυμο balsam/κρεμα και εντυπωσιάστηκα.
Δεν ξέρω, δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα, ωραια ενυδατωση , δεν υπηρχε τραβηγμα η φαγουρα , αλλα ισως να ειναι η επιδερμιδα μου τετοια. Να τονίσω εδώ ότι εκφράζω προσωπική άποψη αλλά όπως κ με κάποια σαπούνια μπάρες ελαιόλαδου το αποτέλεσμα ήταν ανέλπιστα καλό.Την επόμενη φορα σαν preshave ισως πειραματιστώ κ με λιγο αμυγδαλέλαιο και γιατι οχι κ σαν αφτερ για εξτρα ενυδατωση. Αργοτερα θα προσθέσω κ αφου εχει απορροφηθεί κ το splash.
Ευχαριστώ κ συγνώμη για την έκταση.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Τα γένια 5 ημερών δε μπορεί να ναι σκληρά. Όσο αυξάνονται οι ημέρες τόσο μαλακώνει η τρίχα, καθώς μακραίνει.
Θα σου έκαναν καλό ξύρισμα σίγουρα οι περισσότερες μηχανές με τόσων ημερών γένια. Δοκίμασε ξανά με 1-2 ημερών. Η 15c δε θα σε απογοητεύσει.

Όσον αφορά τη Voskhod, η αδυναμία μου. Φαίνεται πως σου ταίριαξε κι εσένα. Έκανες απλά την τύχη σου. Εξαιρετικές και πολύ οικονομικές. Ξέρουν οι ρώσοι από λεπίδες ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Εγω σκληρα τα νιωθω απο εκει και περα καθε δερμα κ τριχα ειναι διαφορετικη . Ευχαριστω που απαντησες.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11672 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

Το σαπούνι που δοκίμασα τον τελευταίο καιρό και με ενθουσίασε είναι της apivita με πρόπολη. Πέρα από το φανταστικό άρωμα, η ενυδάτωση (στο μεικτό δέρμα που έχω εγώ) είναι καλή γιατί το χρησιμοποιώ για πρόσωπο και σώμα.
Παναγιώτης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν το σαπούνι στο οποίο θα αναφερθώ είναι for men - μάλλον δεν είναι αρωματικά - και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω νέο νήμα γιατί ουσιαστικά δεν έχω και πολλά να σας πω. Αυτό δηλαδή δεν είναι παρουσίαση.

Αναφέρομαι στο Kappus Pink Rose για το οποίο δηλώνω απλά fan και σας το προτείνω. Είναι λουκουμάκι τριαντάφυλλο.

Τrivial : Eίχα διαβάσει πως τα σαπούνια της Κappus μετά την χρεωκοπία του 2018 τα παρασκευάζει ο Παπουτσάνης.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παπουτσάνης 150 χρόνια. Επετειακό. Πολύ "for men" σαπούνι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”