Ενυδάτωση

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Συνέχεια συζήτησης που άρχισε σε άλλο θέμα
Αpostolos


Εγώ γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πως περιμένουν από τα λοσιόν που έχουν τόσο υψηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ να ενυδατώσουν. Μάλλον αφυδατώνουν παρά ενυδατώνουν. Μου φαίνεται αστείο κάποιος να περιμένει ενυδάτωση από ένα τέτοιο προϊόν.
Όποιος θέλει ενυδάτωση να χρησιμοποιήσει μπαλμς
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είναι προφανές ότι τα balm ενυδατώνουν σε ποσοστό μεγαλύτερο από τα Lotion.Το θέμα είναι πόση ενυδάτωση θέλει ο καθένας. Αν για παράδειγμα έχεις πολύ λιπαρή επιδερμίδα δεν μπορείς να βάλεις balm ενώ το Lotion θα σε καλύψει σίγουρα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Απόστολε, από αυτά δεν ισχύει τίποτα. Μου θυμίζουν αυτά που λένε οι πωλήτριες στο χόντο ή τα διάφορα φαρμακεία στον τομέα των καλλυντικών.
Εγώ έχω πολύ λιπαρή επιδερμίδα και μου είναι απαραίτητο το balm.
Τα αλκοολούχα λοσιόν δεν είναι ότι ενυδατώνουν λιγότερο, δεν ενυδατώνουν καθόλου. Αφυδατώνουν.

Και ξεκολλήστε με την σημασία της ενυδάτωσης. Δεν είναι τόσο σημαντική. Εμπορικό τρικ είναι κατά ένα ποσοστό. Το δέρμα τα καταφέρνει μια χαρά μόνο του.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η γνώμη μου είναι ότι η ενυδάτωση είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας στο ξύρισμα. Έχω δηλώσει και αλλού και έχω κατακριθεί, ότι είναι το 90% της επιτυχίας ενός ξυρίσματος κατά την γνώμη μου. Όσο για το marketing, αν έδινα βάση σε αυτό δεν θα ήμουν καν σε αυτό το forum, σε αυτό το τελευταίο με αδικείς.

Σε ότι αφορά το πόση ενυδάτωση χρειάζεται κάποιος είναι θέμα του τύπου της επιδερμίδας αλλά και προτίμησης, πως σου αρέσει να αισθάνεσαι το δέρμα σου.

Τα αλκοολούχα Lotion προφανώς και αφυδατώνουν, αλλά έχουν και κάποια ενυδατικά συστατικά (π.χ. hazel).
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε: Όσο για το marketing, αν έδινα βάση σε αυτό δεν θα ήμουν καν σε αυτό το forum, σε αυτό το τελευταίο με αδικείς.


Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πω ότι εσύ συγκεκριμένα είσαι θύμα του μάρκετιγκ, προς θεού. :bye
Όμως θέλω να πω αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι. Ότι το κεφάλαιο «ενυδάτωση» έχει αποφέρει τεράστια κέρδη στη βιομηχανία για αυτό και προωθείται σε υπερβολικό βαθμό.

Ακόμα και αυτό που είπες στο ανάλογο νήμα ότι τα άλατα μπάνιου έχουν ενυδατικές ιδιότητες, εγώ προσωπικά το αμφισβητώ. Και ας διατυμπανίζουν ότι θέλουν αυτοί που τα παράγουν.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για τήν ενυδάτωση έχουν λεχθεί κατά καιρούς πολλά. Και εδώ και σε διεθνή fora αλλά και γενικά το marketing των καλλυντικών την προωθεί πολύ.

Η γνώμη μου που βασίζεται στην επιφανειακή γνώση του ότι το ανθρώπινο σώμα αποτελείται σε μεγάλο ποσοστό από νερό, το οποίο πρέπει να διατηρείται, καθώς και στην προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι δεν υπάρχει τίποτε σημαντικότερο στο θέμα του ξυρίσματος απο την ενυδάτωση. Υπάρχουν και συστήματα όπως το method shaving Που στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο στην ενυδάτωση αγνοώντας την φορά των τριχών κάτι που κάνω πολύ συχνά.

Το ότι το marketing εκμεταλεύεται κάτι υπαρκτό και το μεγεθύνει για να επωφεληθεί απο αυτό δεν αναιρεί την ύπαρξη του.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Προσωπικά πιστεύω ότι η ενυδάτωση είναι το λιγότερο σημαντικό πράγμα κατά το ξύρισμα.
Αν δε σιχαινόμουν θα μπορούσα κάλλιστα να ξυριστώ χωρίς καμία απολύτως διαδικασία ενυδάτωσης, απλά με τη χρήση ελαιολάδου στο δέρμα.

ΥΣ: Ξέρω καλά ότι δε συμφωνεί κανένας μαζί μου. Πιο καλή η μοναξιά … :whistle
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

"κατα" το ξυρισμα ή "μετα" ;
Εχει διαφορα.

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Και «κατά» και «μετά» η ενυδάτωση χρήσιμη είναι.
Κατά για να μαλακώνει η τρίχα και η επιδερμίδα και να είναι πιο εύκολο το ξύρισμα, και μετά για να «επουλώνεται» το δέρμα από το τραύμα του ξυρίσματος.

Απλά με ενοχλεί να τη θεοποιούμε και να υπερβάλλουμε.
Κάπου παλιότερα ο Απόστολος είχε πει ότι θεωρεί την ενυδάτωση το Α και το Ω του ξυρίσματος.
Αυτό σημαίνει ότι θα ρίχναμε νερό στη μούρη μας ή θα βάζαμε ενυδατικές κρέμες και θα έφευγαν τα γένια.
Προφανώς και δεν είναι έτσι. Το ξυράφι είναι το Α και το Υ. Όλα τα υπόλοιπα, ενυδάτωσης συμπεριλαμβανομένης, στριμώχνονται στο Φ, Χ, Ψ, Ω. Και όλα τα τελευταία να λείπουν, το ξυράφι θα τα κόψει τα γένια, απλά με τα υπόλοιπα (και την ενυδάτωση) αυτό θα γίνει πιο καλά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Επειδη αλλο το "κατα" αλλο το "μετα" γιαυτο ρωτησα
Ηθελα να ξερω εαν εδω θα μιλησουμε για το 1ο ή για το 2ο
Εαν τα συνδιασουμε θα μπερδευτουμε νομιζω.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”