Omega Eucalyptus Shaving Cream

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Απορία που μου ήλθε στο μυαλό.
Η καινούργια Omega στο σωληνάριο
Omega_shaving_cream_new.jpg
θεωρώ ότι λόγω αρώματος , που το βρίσκω ΑΠΑΙΣΙΟ , είναι για πέταμα.


Σε αντίθεση με την παλιά στο σωληνάριο , που την θεωρούσα άριστη κρέμα.
Omega_shaving_cream_old.jpg

Με το βάζο, τι γίνεται ;

Έχει αλλάξει σύνθεση κι αυτό και είναι σαν την νέα ή είναι σαν την παλιά ;
Αναφέρομαι στο μαύρο πλαστικό βαζάκι.
Κάποιος που έχει εμπειρία και από τα 2 σωληνάρια και από το βάζο μπορεί να μας ενημερώσει ;
Για να μη ρισκάρω αν είναι να πάρω κάτι που θα μπει αμέσως στα σκουπίδια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Πάντως έχοντας και τις 2 κρέμες,μπορώ να πώ οτι υπάρχουν μεν διαφορές μεταξύ τους-αρωματικά-πολυ μικρές δε.Στην απόδοσή τους από την άλλη,ίσως η παλιά να ήταν ενα τακ καλύτερη.Η διαφορά όμως δεν είναι μεγάλη.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Με τη συγκεκριμένη κρέμα (σωληνάριο 100ml) που είναι η καινούρια σύνθεση έχω ξυριστεί περίπου πέντε φορές.
Σίγουρα το άρωμα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου.
Την παλιά σύνθεση δεν είχα την τύχη να τη δοκιμάσω, η καινούρια όμως δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο από το να τη χαρακτηρίσω καταπληκτική από πλευράς ιδιοτήτων. Πλούσιος αφρός που δεν σβήνει ακόμα και μετά από τρία περάσματα, γλιστερός, λιπαντικός και αφήνει φοβερή αίσθηση μετά το ξύρισμα. «Λιώνει» τα γένια και κάνεις φοβερό ξύρισμα. (Συγκριτικά με το σαπούνι Proraso Green, έχει καλύτερες ιδιότητες η Omega. Φυσικά YMMV!!). Για ερεθισμό ούτε λόγος...
Για τη σύνθεση δεν θα σχολιάσω καθώς είμαι ανίδεος με τα συστατικά. Μου αρκεί που διαβάζω από το φόρουμ ότι δεν έχει σιλικόνη.
Εάν το άρωμα δεν είναι ο μοναδικός σας μπούσουλας, πρέπει να τη δοκιμάσετε αφού δεν έχει και απαγορευτική τιμή. Την είχα πάρει 3,40€ από το μπαρμπέρη μου.
Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
:thumbsup :thumbsup


Υ.Γ.
Αρωματικά δε βρήκα καμία σχέση με τo σαπούνι Proraso Green του οποίου το άρωμα μου αρέσει πολύ.
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Eχω ενα σωληναριο της συγκεκριμενης κρεμας σε χρηση, απο την παλια της εκδοση με 150 γρ (ε, Ανδρεα; :xp1 ). Πριν μερικες βδομαδες εσπασε το καπακι οταν την εκλεινα, και εχει μεινει το δαχτυλιδι με τα πασα βιδωμενο στον λαιμο του σωληναριου.. Μετα τα μπινελικια, καντηλια κλπ ρεπερτοριο κυριως στην ελληνικη γλωσσα, και αφου δεν βρηκα αλλο καπακι που να ταιριαζει (την επαθα και με την Old Spice που με ειχε στειλει ο Τηλεμαχος αλλα το εσωσα), αποφασισα να δωσω προαγωγη στην κρεμα. Πλεον δεν εχω rotation το software, χρησιμοποιω μονο αυτη. Ευτυχως δλδ που χτυπαει και κατι 35ρια, 38ρια κλπ. Επισης (και αυτος ειναι ο λογος που κανω την αναρτηση), αλλαξα τον τροπο χρησης της.. Την εχω κανει.. brushless! Με νορμαλ ποσοτητα δεν θελω πολυ. Αλλα θα ξεραθει απο την μια, απο την λαλη θα την βαρεθω αν ειναι να την χρησιμοποιω καθε φορα που ξυριζομαι και στο τελος θα παρει μπουλο. Οποτε για να αποφυγω τετοιες καταστασεις, απλα την χρησιμοποιω ως brushless. Οπως παντα μετα το ντους, μια ομορφη στρωση κρεμας στη μουσουδα, την αφηνω χωρις να την επεξεργαστω με το πινελο για μερικα λεπτα, μεχρι να καθαρισω αυτια για παραδειγμα, να παω για να κανω κανα καφε, να χτυπησω κανα μπριζολακι με πατατουλες με κεφαλοτ.. εεε ουπς, λαθος νημα... και μετα παω και ξυριζομαι κανονικοτατα. Ακομη και με Hydro5 το ξυρισμα ειναι κορυφη (οπως παντα με αυτη την μηχανη). Παρα το οτι ειναι πηχτη κρεμα, ανακατεμενη με τριχες, ξεπλενεται ευκολα, ειτε με Η5, ειτε με safety. Δεν θα το κανω με αλλη κρεμα, εκτος και αν ξαναπαθω το ιδιο χουνερι... Παντως, σας το συνιστω αν βρεθειτε στην αναγκη!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Η πρώτη μου Ωμέγα σωληνάριο και μένα είχε σπάσει το καπάκι και όση είχε απομείνει την έβαλα
σε ένα "ταπεράκι" μικρό μαζί με Μπαρμπόν και Άρκο. Αυτά πρίν κανα χρόνο+.
Πάμε στο τώρα τώρα... :bigsmilie
Λίγες μέρες πρίν είχα μεταφέρει την Τσέλλα σε ένα πήλινο γιατί στο δικό της βαζάκι
δυσκολεύει στο φόρτωμα, άλλωστε το ξέρετε.
Στο βαζάκι της Cella λοιπόν ανακάτεψα την Prosar με τη μισή περίπου Ωμέγα από το 2ο σωληνάριο που έιχα.
Η Ωμέγα είναι πάρα μα πάρα πολύ νερουλή, υδαρής. Και η μίξη με Προσάρ το ίδιο.
Μου άρεσε όμως η μίξη των αρωμάτων τους και χθές που ξυρίστικα, τα πήγε μιά χαρά.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Από τις πιό ωραίες κρέμες.Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει την παλιά,να σας ενημερώσω οτι τα διθυραμβικά σχόλια που ακούτε ισχύουν.Αλλά!Εδώ μπάινει ένα μεγάλο αλλά.Είναι ίδια με την proraso οπότε αν δε σας αρέσει η απόδοση της εν λόγω κρέμας μην τρελαίνεστε.Επίσης έχει parabens που για πολλούς είναι απαγορευτικά.Η νέα κρέμα παρόλαυτά μου αρέσει αξίσου.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

κλασική κρέμα ιταλικής παράδοσης, ακόμα κι αν είναι ιδανική με τη ζέστη το καλοκαίρι, είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί της και το χειμώνα
ωμέγα ευκάλυπτος.

Εικόνα

Εικόνα

Δημοσιεύω μερικές φωτογραφίες με το νέο και ενημερωμένο inci.

Εικόνα

Είναι μια πολύ διαφορετική κρέμα από την Proraso η οποία ως γνωστόν εκτός από ευκάλυπτο περιέχει και μενθόλη.
Προσωπικά προτιμώ αυτή την κρέμα Omega.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”