Φωτογραφικές μηχανές για χρήση στο φόρουμ

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όντας παντελώς άσχετος, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Το κινητό μου έχει φωτογραφική μηχανή 5 Megapixel και οι φωτογραφίες που βγάζει είναι απαράδεκτες.
Βέβαια φταίω σίγουρα και εγώ που δεν είμαι καλός στη φωτογραφία αλλά αυτό δεν θα βελτιωθεί διότι η φωτογραφία είναι κάτι που βαριέμαι αφάνταστα.

Επίσης σε καταστήματα βλέπω φωτογραφικές μηχανές που είναι και αυτές 5 Megapixel.

Και η ερώτηση:
Οι φωτογραφίες που βγάζει το κινητό είναι μάπα λόγω του ότι είναι χαμηλά τα 5 Megapixel και άρα ακόμα και να αγοράσω φωτογραφική μηχανή 5 Megapixel θα έχω πάλι μάπα φωτογραφίες,
ή
οι φωτογραφίες του κινητού μου είναι μάπα γιατί είναι κινητό και όχι φωτογραφική μηχανή, το οποίο σημαίνει ότι αν αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή 5 megapixel θα βγάζει καλές φωτογραφίες;

Εμένα με ενδιαφέρει να βγάζω φωτογραφίες μόνο για το φόρουμ αυτό και κάποια άλλα φόρα, για κανέναν άλλο λόγο. Τι μηχανή θα με συμβουλεύατε να πάρω; Εννοώ, τι να κοιτάω; Πόσα megapixel να είναι; Μήπως πρέπει να κοιτάω και κάτι άλλο που δεν γνωρίζω εκτός από τα megapixel;
Πρέπει να είναι φτηνή γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου σαν αγορά το συγκεκριμένο προϊόν.
:danke
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ποιο κινητό έχεις, γιατί και το δικό μου 5 είναι, αλλά βγάζει καμπάνα φωτογραφίες, ίσως θέλει ρύθμιση! Το πιο σημαντικό σε μια μηχανή είναι ο φακός, και ακολουθούν τα ηλεκτρονικά, σε περίπτωση που θέλουμε γρήγορη απόκριση όμως. Και με 2-3 Mpixel είσαι καλυμμένος για τη δουλεια που τη θες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Και δύο παραδείγματα, το λουλούδι είναι βγαλμένο με κινητό Nokia N95, 5Mpixel, με Zeiss φακό, και οι ελιές με Sony-Ericsson K750i με 2 Mpixel! Το μυστικό? Άπλετο φως!

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καλό είναι να έχει και κάποιο σύστημα εστίασης.
Autofocus πχ που έχουν πολλά κινητά τηλέφωνα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

calmato έγραψε:Ποιο κινητό έχεις, γιατί και το δικό μου 5 είναι, αλλά βγάζει καμπάνα φωτογραφίες, ίσως θέλει ρύθμιση! Το πιο σημαντικό σε μια μηχανή είναι ο φακός, και ακολουθούν τα ηλεκτρονικά, σε περίπτωση που θέλουμε γρήγορη απόκριση όμως. Και με 2-3 Mpixel είσαι καλυμμένος για τη δουλεια που τη θες!

Το κινητό μου είναι το ΝΟΚΙΑ C3-01.
Έχω την μέγιστη ανάλυση. Μέχρι 5 φωτογραφίες μπορώ να βγάλω και μετά γεμίζει η μνήμη.

Το φως είναι ο χειρότερος εχθρός της φωτογραφίας (σε εμένα). Αντανακλάει σε τόσο ψηλό βαθμό που δεν φαίνεται τίποτα. Σε όσες φωτογραφίες κάτι θολό φάνηκε αυτό ήταν επειδή τις έβγαλα σε σκοτάδι, μόνο με το φλας του κινητού, το οποίο και δεν μπορώ να απενεργοποιήσω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κάμερα
Κάμερα 5 megapixel (2592 x 1544 pixel)
Φλας LED
Εκτεταμένο βάθος πεδίου (EDOF)
(Ψηφιακό) ζουμ μέχρι 4x
Φακός εύρεσης εικόνας πλήρους οθόνης
Μορφές φωτογραφιών: JPEG
Μείωση θορύβου
Καλό μου φαίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει! Παίρνει και κάρτα για να χωράει πιο πολλές! Να προσέχεις να είναι πάντα καθαρός ο φακός!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22455 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Νομίζω είναι λάθος να συζητάμε για αριθμό Mpixels σαν κύριο χαρακτηριστικό για την όποια επιλογή. Προσωπικά χρησιμοποιώ μια κόμπακτ Sony DSC T70 στα 8Mpixel και σπανιότερα μια DSLR Canon Eos 1000D στα 10Mpixel. Παληότερα είχα μία DSLR Canon Eos 300D στα 6Mpixel και έχω την εντύπωση πως τις έβαζε και τις δύο κάτω από θέμα ποιότητας της φωτογραφίας. Οπως και να είναι άλλη ποιότητα οι φωτογραφίες από μια αληθινή φωτογραφική και άλλη από ένα κινητό, όσα Mpixel και να έχει αυτό. ΙΜΟ πάντα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Τα megapixels έχουν κύρια σημασία (στην ανάλυση) όταν γίνει μεγέθυνση της φωτογραφίας. Για το μέγεθος των φωτογραφιών που χρησιμοποιούμε εμείς δεν χρειάζεται ανάλυση πολλών megapixels. Νομίζω ότι έχεις βάλει λάθος ρύθμιση ή βγάζεις τη φωτογραφία πολύ γρήγορα, πριν προλάβει να εστιάσει (αυτόματα) ο φακός.

Εδώ θα μπορούσε να βοηθήσει ο zamc (αλήθεια που είναι η Χρήστος;)
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το κινητό σου πιστεύω τραβάει πολύ καλύτερες φωτό απο ότι μας έχεις παρουσιάσει μέχρι τώρα!Ίσως τραβάς πολύ γρήγορα τη φωτό όπως είπε και ο vanm66.Πρέπει να πατήσεις ελαφρά το κουμπί της φωτογραφικής ώστε να εστιάσει πρώτα και μετά να τραβήξεις τη φωτό πατώντας το ίδιο κουμπί.Ίσως και να χει πρόβλημα το κινητό σου και να πρέπει να το εξετάσεις το θέμα.Εδώ με πολύ πιο παλιά κινητά και βγάζαμε σούπερ φωτό.Εγώ νόμιζα ότι έχεις κανα κινέζικο dual band!

Όπως είπανε και τα παιδιά επάνω όσον αφορά για φωτογραφική μηχανή τα megapixels δε παίζουνε ρόλο αλλά ο φακός του κυρίως , ο αισθητήρας του και κυρίως ο φωτογράφος που τη χειρίζεται!Χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα θα συνιστούσα να πάρεις μια μηχανή compact μάρκας canon που πιστεύω σε αυτή τη κατηγορία είναι πολύ καλές.Όλες οι επώνυμες ανάλογα τι ζητάς και τι πληρώνεις έχουνε διάφορα πολύ καλά μοντέλα.Για τη δουλειά που θες πιστεύω θα σε εξυπηρετήσουν πολλές και φτηνές μηχανές, θα συνιστούσα όμως να κοιτάξεις να τραβάει video σε 720p ανάλυση που ίσως σου χρειαστεί μελλοντικά να τραβήξεις κάποιο video :megagrin .Δεν εννοώ για videoξύρισμα αλλά ίσως κάτι άλλο..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

iogi έγραψε:Νομίζω είναι λάθος να συζητάμε για αριθμό Mpixels σαν κύριο χαρακτηριστικό για την όποια επιλογή.
vanm66 έγραψε:Τα megapixels έχουν κύρια σημασία (στην ανάλυση) όταν γίνει μεγέθυνση της φωτογραφίας.
Σωστα,η ποιοτητα του φακου ειναι το μυστικο.
Οι πιο παλιοι θα θυμαστε πριν χρονια το Sharp τι εβγαζε με τοσα λιγα Mpxl.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”