Κουτί αποθήκευσης για Straight Razors

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μιας και τα μαχαίρια μου έχουν φτάσει τον αριθμό 6 + 1 σαβέτα , η σαβέτα παρόλο που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά της ανήκει μια θέση και αυτής λόγω συναισθηματικών δεσμεύσεων, στη χειροποίητη ξύλινη κατασκευή που σκέφτομαι να κάνω.Λέω να φτιάξω ένα ξύλινο κουτί και να είναι όμορφα τοποθετημένα και επίσης να μπορώ να τα βλέπω απ 'έξω.Έχω κάποιες σκέψεις αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας!

Η πρώτη μου σκέψη ήτανε αυτή εδώ , το κουτί με το τζάμι που κοστίζει 90,33 λίρες.Απλά σκεφτόμουνα να το κάνω να πλαγιάζουν τα ξυράφια και όχι να τα βλέπω το πάνω μέρος τους "back" δηλαδή σαν αυτό αλλά όχι τόσο στριμωχτά.

μετά είδα αυτό εδώ στο ποστ 7 και τείνω προς τα κει τώρα!Απλά θα ήθελα ένα καλύτερο ξύλο με περισσότερα νερά και πιο σκούρο γήινο χρώμα!

Eπίσης αυτό η αυτό να βάζω και τις πετρούλες μου σε συρτάρια.Σε πιο μικρό μέγεθος βέβαια αλλά μου φαίνονται πιο δύσκολα στη υλοποίηση αυτά!To δεύτερο μου αρέσει πιο πολύ απο όλα απο άποψη έκθεσης!

Πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω αν θα είναι πιο επιρρεπής τα ξυράφια μου στην υγρασία από ότι είναι τώρα στη θήκη τους.Βέβαια όλα τα έχω αλείψει με λάδι μηχανής και με ειδικό πινέλο και δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Επίσης αν έχετε κάτι κατα νου ευχαρίστως να μου πείτε τη σκέψη σας!Έχω έναν φίλο μου ξυλουργό (καλός μάστορας) και μπορώ να του πω να κάνει ότι σκεφτόμαστε.Θα προτιμούσα κάτι με τζαμάκι ώστε να τα βλέπω!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

ωραιος Ηλια
ειχα και εγω σκεφτει να φτιαξω ενα κουτι για να μπενει ενα πινελο 2 safety razor 2 ανταλακτικα κουτακια
1 με 2 σαπουνια η κρεμες και στο καπακι απο μεσα να εχει καθρεπτη αλλα προς το παρον οχι.
να προτιμισεις κοντρα πλακε θαλλασης καθως δεν θα φουσκωσει η χαλασει με το νερο και την υγρασια
πανος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το θέμα είναι αν θα έχω πρόβλημα οξείδωσης έτσι ψιλοεκτεθειμένα που θα είναι τα ξυράφια.Σκέφτηκα αν το κάνω επιτραπέζιο να βάλω κάποιο τύπου ανεμιστηράκι σε κάποιο διακριτικό σημείο ώστε να βοηθάει την αποφυγή της υγρασίας αλλά δεν είμαι σίγουρος αν βοηθάει αυτό.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Για αποφυγή οξείδωσης βάζουμε λαδάκι, δεν ξοδεύουμε ρεύμα!
Με αυτόν τον τρόπο έχουν διατηρήσει σε άριστη κατάσταση ξυράφια για δεκαετίες, έως και αιώνα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Kαλο θα ειναι μεσα στο κουτι να υπαρχουν μερικα σακουλακια σαν αυτα που εχουν στις διαφορες συσκευασιες για την αποροφηση υγρασιας και το ποιο σημαντικο να υπαρχουν μερικες τρυπες για να αερισμο κατα τα αλλα ενα λεπτο στρωμα απο λαδακι παντα πρεπει να τα καλυπτει ετσι και αλλιως .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Βάζω λάδι που χρησιμοποιώ και στις κουρευτικές μηχανές και το απλώνω με ένα ειδικό πινελάκι, δε τα αφήνω ποτε χωρίς λάδι.Επίσης συστήνω σε όλους λαδώνουν τα μαχαίρια τους ένα μικρό πινελάκι ζωγραφικής ώστε να απλώνετε το λάδι χωρίς να βάλετε χέρι και επίσης με το πινελάκι αυτό να αλείψετε τυχόν δύσκολα σημεία του ξυραφιού!Hero καλή η συμβουλή σου!!

Αλλά δε μου είπατε κάποια προτίμηση απο τα απο παραπάνω κουτιά και ανησυχώ, τόσο άσχημα είναι??Εσείς που έχετε κάποια συλλογή ξυραφιών έχετε κάνει κάτι αντίστοιχο?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια βιτρίνα με τζάμι κολλημένη στον τοίχο, ήταν πολύ ωραία, αλλά δεν θυμάμαι που, θα το ψάξω να ζε πριζώσω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Aυτό εδώ στο ποστ 7 λες?Το έβαλα στο πρώτο μου ποστ αν εννοείς αυτό αλλά φοβάμαι μη μου πέσει κάποιο ξυράφι κάποια στιγμή, το θεωρώ λίγο επικίνδυνο με το βάλε βγάλε.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Όχι, εκείνο ήταν σε βίντεο αν θυμάμαι καλά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Aυτό εδώ στο ποστ 7 λες?
Πολύ όμορφο Ηλία.
Όμως πιστεύω ότι καλό είναι να μην φυλάσσονται στο μπάνιο τα ξυράφια. Η υγρασία είναι αναποφευκτη.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”