Άγνωστο DE razor

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κατανοητά αυτά που λες, σε ποιο τεχνικό θα μπορούσα να απευθυνθώ που γνωρίζεις εσύ προσωπικά, κάποιο τηλέφωνο?Ας είναι και Αθήνα, ποιο θα είναι το κόστος του στο περίπου?
Τώρα που το σκέφτομαι θα στείλω και ένα email στον Αμερικάνο απο το ebay που πιστεύω είναι ειδικός σε αυτά!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου , είναι πολύ χρήσιμες!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εαν εχουν χαλασει οι βολτες, τοτε ειναι για τη βιτρινα (εαν καταλαβα καλα απο το "αγνωστο" εχουν ψιλοχαλασει οι βολτες, ετσι?). Εκτος και αν κανεις αυτο που προτεινε ο Δορυφεροντας. Εαν ξυριζει καλα, θα πρεπει να το δοκιμασεις εσυ. Μπορεις να προσαρμοσεις την κεφαλη σε σχεδον καθε λαβη, ειναι στανταρισμενο. Μονο ετσι θα μπορεσεις να αξιολογησεις εαν αξιζει ο κοπος και το χρημα που θα επενδυσεις. Εχεις καμμια φωτο απο την κεφαλη, απο διαφορετικες γωνιες? Βοηθαει στην αναγνωριση, μερικες φορες.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Boltsis: ΔΕΝ ταιριαζουν σε μερικα παλια safety razor οι σημερινες λαβες,αλλο στα μεταγενεστερα μοντελα ιδιως αν ειναι της ιδιας εταιριας
Πρεπει πρωτα να μαθεις το σπειρωμα της κεφαλης και μετα να δεις τι θα κανεις με αυτο της λαβης,μην βιαστεις γιατι μετα θα εχεις μια λαβη και μια κεφαλη που δεν θα ταιριαζουν
Ξερω και στην αγγλια που κανουν Νικελ-Χρωμιο αλλα για σπειρωματα κλπ ο Bobrazorworks ειναι τεχνιτης εγνωσμενης αξιας
Στην Ελλαδα ειναι που θα πεσεις μιας και δεν ασχολουνται ολοι με τετοιες μικροδουλειες,εγω δεν παω σε καποιον συγκεκριμενο για αυτα αν ειδες ειναι οικιακη εργασια το κολλημα της μουφας κλπ
Για γυαλισμα καθε μεγαλο αργυροχρυσοχοϊο μπορει να στο κανει.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τώρα είμαι στο μαγαζί και κοιτάω τα παραπάνω της φωτογραφίας που έχω βάλει στο αρχικό ποστ!Δεν έχουν χαλάσει οι βόλτες της κεφαλής αλλά της λαβής.Επίσης Η δεξιά λαβή κεφαλή κουμπώνει μια χαρά στη κεφαλή και μπορώ να ξυριστώ κάποια στιγμή αν και αυτο είναι το λιγότερο που με απασχολεί για το πως ξυρίζει, περισσότερο με ενδιαφέρει να φτιαχτεί και να μπει στη συλλογή μου!Αύριο αν προλάβω θα τραβήξω κάποιες φωτό πιο αναλυτικές!

@Δορυφέρων μπορείς να ασχοληθείς να μου φτιάξεις τις βόλτες της λαβής?Αν γίνεται και μπορείς βέβαια.Μετά κάπου θα βρώ και θα τη τελειοποιήσω!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Stefanos έγραψε:Η δεξια λαβη ειναι Gillete Tech Travel. Υπηρχαν παρα πολλες διαφορετικες Tech κεφαλες, οποτε δεν ειναι ορθο να μιλαμε για ΤΗΝ Tech κεφαλη. Στο συγκεκριμενο μοντελο τα παντα ηταν πιο ελαφρια, για ευνοητους λογους.
Εισαι σιγουρος πως ειναι η "Tech Travel" ή εχεις κανει λαθος;
Μηπως τελικα στην φωτο του Boltsis ειναι η "S4" ή "Sportsman ή εστω σε ασχημη κατασταση "I4-L1" ;

Η κατωθι ειναι η πιο ελαφρια που εχω,μοντελο "Gillete Tech Traveler" σε set του 1967.

Εικόνα

Boltsis τα λεφτα που θα πληρωσεις για μεταφορικα πηγαινε-ελα απο και προς την Ζ......δων συν το κοστος της μουφας ειναι μακραν περισσοτερα απο το να την πας σε ενα τορναδορο να σου κανει το σπειρωμα της κεφαλης
Να του πας και την κεφαλη μαζι μη τυχον δεν ειναι 5x0.80 αλλα ψιλοδιαφερει.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αυτη που δειχνεις παλι ειναι αλλη μια εκδοση της.. Αυτη που λεω ειναι με λαβη απο αλουμινιο, ενω η δικια σου επινικελιωμενος μπρουτζος (η μια εξοικονομει βαρος απο το υλικο, και η αλλη απο το μεγεθος. Ειναι προφανες οτι αυτη που εχεις, με λαβη αλουμινιου, θα παρειχε μηδενικη ανεση στο ξυρισμα, γιατι δεν θα αισθανοσουν κατι). Παντως αν θελησει κανεις να "χαρτογραφησει" τα μοντελα της εταιρειας, την εχει βαψει, μιας και σε ορισμενες εκδοσεις επικρατει πανικος (ειδικα στα Tech). Εμενα παντως η στανταρ ξυριστικη μηχανη μου ειναι μια υβριδικη.. Κεφαλη Tech, και λαβη New Type. Καποια στιγμη θα βαλω και φωτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Stefanos έγραψε:Η δεξια λαβη ειναι Gillete Tech Travel.
Στο συγκεκριμενο μοντελο τα παντα ηταν πιο ελαφρια, για ευνοητους λογους.
Αναφερθηκες στην 2η της φωτογραφιας: http://img801.imageshack.us/img801/297/p1000343b.th.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Πως την ονομασες Tech Travel;
Βαση ποιου καταλογου;
Μια (1) υπαρχει Tech Traveler set aluminum handle και φυσικα δεν εχει σχεση στην εμφανιση με αυτην που λες.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Είχα στείλει email στο φίλο μου :megagrin τον αμερικάνο για την επιδιόρθωση αυτού του ξυραφιού και η απαντησή του ήταν η εξής:

"Hi Elias~So good to hear from you~Hope you & yours are fine & well~We are doing well, just busy as bees as usual. :D big grin What a great thing to find your dad's razor of his youth~I have seen razors such as this in the past, however, there's usually no way to tell the name of the manufacturer without any markings on the razor itself~During the Era, when Gillette DEs were just coming out, many companies tried to copy Gillette's design in order to make profit as well~Therefore, this type razor is usually called a Gillette Clone. Unfortunately, these Clones were generally made with cheaper materials, than the Gillette company used, causing them to wear out at a much quicker rate~This seems to be the problem with your razor~You could possibly clean it up some yourself, but in reality, it probably would not be worthy of the expense to send it to us to have restored~I say this because, the metals used are normally a much lower grade metal & when we start the Restoration Process, the thin layer of Plating used, will normally wear away, leaving only an unfortunate brassed Razor!:( sad
Though All Hope is Not lost, I can give you some pointers on what to do, to improve the looks of it~However, the mechanical issues probably can not be corrected. It seems it has become warped in a way thru the many years of storage~Also a result of the less expensive materials used to manufacture it. You may can slight press on the parts, to see if it will form back to it's original form, however this is real risky~in that, you may make it worse doing this.
You can clean it up though~Simply using the Helpful Hints sheet, we included with your purchase~I will attach it below this message, in case you have misplaced the sheet~You will want to clean it with a soft toothbrush & some dishwashing liquid. We have found Dawn Brand Dishwashing liquid to be the best. You can then boil the razor~Following the instruction on the Helpful Hints sheet ~following this, you will need to purchase some Polish~MAAS is a good one, there should be a reference to a supplier on ebay on the HH Sheet as well. Simply hand polish the razor with a MicroFiber Cloth, the supplier usually includes one with your purchase of MAAS as a free gift. After Polishing & wiping it down well, go again to the Soft Toothbrush & Dawn to clean any residue~You should see an Extreme Improvement of the Looks of your Keepsake Razor! :) happy
We do hope this will help you~If there were any hope in my mind, that the razor would be worthy of the expense of shipping it & then the cost of Restoration, we would glad have you send it~However, we wouldn't want you to have to invest so much money in something, that probably will not be worthy of the costs. We hope you can understand, we are looking out for you.
Also, the time frame, right now, we are so swamped with Consignment Sales, we actually have not been taking ANY restoration work, due to it taking us so long to get the Razors returned~Our time is so spent, we barely have time to eat or sleep~Not complaining, as we truly feel Blessed by God who has blessed our business so abundantly thru consignment sales & Our Ebay site!
I feel certain, that you can make the razor look as good as I could, being it doesn't have the Underlying Materials to work with~you understand? If you do, clean it up yourself, I would love to see the After Photos of your work~I am sure it will look much nicer~And at least be a treasure to add to your Razor Collection, full of lifetime memories~
Thank you for understanding & If we can help you with anything else, ever~Please do let us know~Again, I will add the Helpful Hints sheet below this message~
Keep In Touch & Take Care~You & Your Family will be continually in our Prayers~Blessings, Laney & Quinton"

Περιληπτικά λέει πως το πιθανότερο να είναι κλώνος της Gillete , τότε που βγαίνανε εκείνα τα χρόνια , το οποίο σημαίνει χαμηλότερης ποιότητας μετάλλων.Έτσι είναι δύσκολο και επικίνδυνο να διορθωθεί μη τυχόν και γίνει χειρότερο.Με λίγα λόγια μου είπε πως δεν αξίζει να του το στείλω και πως μπορω να το κάνω κάπως μόνος μου, και αυτό σκοπέυω να κάνω.Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και ότι βγεί :xp1
Εδώ είναι η κρέμα MAAS που προτείνει και λέω να τη παραγγείλω να την έχω γενικά.Μου έδωσε και έναν γενικό οδηγό για ξύρισμα και συντήρηση των DE το οποίο θα το βάλω εκεί που πρέπει!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν , εδώ και κάποιες μέρες ξεκίνησα να γυαλίσω-ζωντανέψω το DE του πατέρα μου!Όπως βλέπετε στη πρώτη φωτό και στις επόμενες που θα ακολουθήσουν , το DE ήταν καιρό αχρησιμοποίητο και είχε πολύ σαβούρα πάνω του.Είχα παραγγήλει απο ebay τη θαυματουργή κρέμα MAΑS και ξεκίνησα σιγά σιγά με ένα πανί να τη καθαρίζω στο χέρι.Αφού έφυγαν τα χοντρά πήρα τη απόφαση να τη βάλω στις βούρτσες μου και στο dremel για πιο ψιλοδουλειές.

Πριν
Δείτε και τη φωτό στο πρώτο μου πόστ
Εικόνα
Εικόνα

και μετά
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Tη καθάρισα και γυάλισα όσο μπορούσα, την έτριψα με υγρό σαπούνι και οδοντόβουρτσα.Το μόνο που απομένει είναι να τη πάω στο τορναδόρο και να μου φτιάξει τις βόλτες αν γίνεται.Είμαι πολύ ευτυχής εδω που την έφτασα , δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σα μηχανή αλλά έχει συναισθηματική αξία για μενα!Πιατεύω ότι θα μπορώ να ξυρίζομαι κι' όλας έτσι όπως την έκανα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ωραια !
Και εις ανωτερα και με αλλα vintage DE razors.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”