Άγνωστο DE razor

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πήγα στην Αθήνα όπου μένουν οι δικοί μου και ρώτησα το πατέρα μου που είναι τα DE ξυράφια που έχει.Μου είπε πως μετά απο τόσο πολλά χρόνια χρήση τους ,πριν λίγο καιρό παράτησε το DE razor και παίρνει κάποια φτηνά πλαστικά μίας χρήσεως.Το πινέλο όμως εξακολουθεί και το δουλεύει καθώς και τη Prosar κρέμα του που βάζει μια μικρή ποσότητα πρώτα στη μούρη του.Πάντα έτσι τον θυμόμουνα.Τον ρώτησα γιατί το παράτησε και μου είπε "είναι να φυλάγεσαι με αυτό το ξυράφι".Το συγκεκριμένο ξυράφι το έχει απο το 1963 και τώρα που ειναι 71 χρονών περίπου το παράτησε.Παράξενο!
Εδώ είναι η φωτό απο τα ξυράφια του

Εικόνα

Μήπως γνωρίζει κανά καλό παιδί τι μάρκα και αν είναι κάποια αξίας πέρα τη συναισθηματική?Δε το βλέπω να είναι τίποτα το ιδιαίτερο.Σας το παρουσιάζω έτσι όπως το πήρα μιας και θα το καθαρίσω όσο μπορώ.Η δεξιά λαβή πρέπει να είναι Gillete την οποία λαβή έβαζε στη κεφαλή απο ολοκληρωμένο ξυράφι διότι έχουν ψιλοχαλάσει οι βόλτες του.Κανονικά όμως έτσι είναι το συνολό του.Τον ρώτησα που είναι η κεφαλή απο τη "μάλλον" Gillete και μου είπε αν δεν είναι μέσα στο μπάνιο θα τη πέταξα :xp1 .Άρε πατέρα του είπα, τέλος πάντων θα έχετε ζήσει και εσείς παρόμοιες καταστάσεις με τους πατεράδες.Επίσης αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να φτιάξω καινούργιες βόλτες στη λαβή που έχει τώρα διότι κουμπώνει μόνο στη τελευταία βόλτα και κρατιέται μόνο απο κει.

Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι πως το έχει απο τότε που ήτανε φαντάρος δηλαδή το 63'.Με τη Gillete ξυριζόμουνα όταν ήμουνα 17-18 χρονών καθώς προσπαθούσα να τον μιμηθώ, σας αφήνω γιατι συγκινήθηκα.. :cry
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22450 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μου θυμίζει αυτήν = no name στρατιωτική ξυριστική μηχανή, χρονολογία 1985...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τουλάχιστον εσύ κάτι βρήκες, άλλοι δεν βρήκαμε ούτε λεπίδα....είχαν όλα πεταχτεί...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

Apostolos έγραψε:Τουλάχιστον εσύ κάτι βρήκες, άλλοι δεν βρήκαμε ούτε λεπίδα....είχαν όλα πεταχτεί...

Αποστολε και εγω μαζι σου ειμαι!!!
βρηκα ενα απολυτως τιποτα!!
ολοι οι φιλοι μου μου λενε βρικα μια βιδωτη μηχανη ξυρισματος απο τον πατερα ,παππου μ
και ολα αυτα και ζηλευω :devil
τωρα ψαχνω να βρω το straight του παππου μου γιατι ξερω οτι ειχε :megagrin :megagrin
αν δεν το βρω θα τρελαθω :shocking :shocking :iirre :iirre
πανος
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε:Επίσης αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να φτιάξω καινούργιες βόλτες στη λαβή που έχει τώρα διότι κουμπώνει μόνο στη τελευταία βόλτα και κρατιέται μόνο απο κει.
Εαν εχουν χαλασει οι μπροστινες βολτες ειναι ζορι.
Το σπειρωμα της πλειοψηφιας των λαβων ειναι 5mm x 0.80
Και αν περασεις μονοπασο κολαουζο δεν εχει νοημα αφου εχουν φαγωθει.

Γινεται να το πας σε τορναδορο να ανοιξει κιαλλο την οπη και να σου βαλει μεσα μουφα στο σπειρωμα που προανεφερα.
Η μουφα θα ειναι κολλητη με εποξικη αρα για μια ζωη.
Μπορει να εχει ετοιμη ή να σου κανει απο μπρουτζο,μην σου κανει απο μαλακο αλουμινιο γιατι υπαρχει κινδυνος να χαλασει καποια στιγμη.
Το κοστος ειναι μικρο απλα θα τραγικοποιησει την κατασταση-κλασικο Ελληνικο κολπο εξαπατησης.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχω έναν πελάτη τορναδόρο που λένε είναι πολύ καλός.Πρώτο μέλημά μου είναι να τη καθαρίσω καλά και δε ξέρω αν θα τη χρησιμοποιήσω ποτέ.Έδω έχω τη mercur 34c και δε την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.Έχω 3 straight razors και περιμένω άλλα 2, καταλαβαίνετε ότι αγωνιώ πρώτα να δοκιμάσω τα ξυράφια μου και αφου ηρεμήσω θα δοκιμάσω και τα DE που πιστεύω ότι κάνουν πολύ καλό ξύρισμα εξίσου.Πάντως αν σας τύχει να δείτε καμια φωτό παρόμοια με το παραπάνω ξυραφάκι ρίξτε μια φωνή!

Ναι νιώθεις κάπως όταν παραλαμβάνεις πράγματα απο δικό σου άνθρωπο και τόσο παλιά.Η καταγωγή μου είναι απο τη λίμνη Πλαστήρα και έχω σπίτι εκεί,θυμόμουνα το παππού μου που ξυριζόταν με straight razor και το πράσινο σαπούνι.Αφρό δεν έκαναν πολύ αλλά παρόλα αυτά ξυριζόντουσαν έτσι.Ρώτησα τη μητέρα μου που είναι το μαχαίρι και μου είπες πως το πετάξανε :shocking μαζί με κάτι άλλα που είχε.Πήγα στο χωριό μου και ρώτησα κάποιους αν τους έχει μείνει κάποια φλατσέτα απο παλιά , μου είπανε οι περισσότεροι όχι αλλά κάποιοι απο αυτοί θυμόντουσαν ότι ο παππούς μου είχε πολυ καλό εργαλείο.Τι εργαλείο ήταν αυτό ρε παιδιά :ouaa ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

boltsis έγραψε:.Πήγα στο χωριό μου και ρώτησα κάποιους αν τους έχει μείνει κάποια φλατσέτα απο παλιά , μου είπανε οι περισσότεροι όχι αλλά κάποιοι απο αυτοί θυμόντουσαν ότι ο παππούς μου είχε πολυ καλό εργαλείο.Τι εργαλείο ήταν αυτό ρε παιδιά :ouaa ?
Ηλια σε καταλαβαινω και εμενα μου λενε οι θειοι μου και η γιαγια μου οτι ο παππους μου μια καλη φαλτσετα
με λουρι πινελο και τετοια αλλα δεν θυματε που ειναι
Υ.Γ
εχθεσ ειδα στο υπνο μου οτι ο παππους μου μ εδινε την φαλτσετα του μου την χαρισε
λετε να σημενει κατι η απλα επειδη ειμαι επιρεασμενος?
πανος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μιας και έχω λίγο χρόνο είπα να ξεκινήσω να "αναστήσω" το παραπάνω παλιό DE του πατέρα μου.Πείτε μου περιληπτικά πως να ξεκινήσω να τη καθαρίσω.Γνωρίζω περί οδοντόβουρτσες , σαπούνι πιάτων κτλπ αλλά έχω και ένα dremel με πολλά ανταλλακτικά και έλεγα μήπως με αυτό το καθάρισμα-γυάλισμα γίνει πιο εξονυχιστικό.Απλά επειδή είναι πολλά τα ανταλλακτικά αν γνωρίζει κανείς (φωτό αν γίνεται) να μου δείξει ποια μπορώ να χρησιμοποιήσω.Για τις λεπίδες των ξυραφιών μου έχω δύο μεγαλούτσικες βούρτσες, τη μία την αρχική που τη χρησιμοποιώ με τη κόκκινη πάστα στίλβωσης και τη δεύτερη για το γυάλισμα, επαρκούν αυτά τα δύο.

@Δορυφέρων σε παρακολούθω που φτιάχνεις τα εργαλεία και ειλικρινά σε συγχαίρω!Θα ήθελα αν γίνεται βέβαια,να αναλάβεις να επισκευάσεις και το δικό μου παραπάνω DE του πατέρα μου που έχουνε χαλάσει οι βόλτες του αν επισκευάζεται βέβαια!Εννοείται ότι δε το βιάζομαι και οποιοδήποτε υλικό η προσωπικό κόστος το αναλαμβάνω!Εάν δε μπορείς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και όλα είναι κατανοητά!Απλά πιστεύω σαν και σενα δε νομίζω να το προσέξει άλλος καλύτερα και δεν θα έχει την ίδια εμπειρία πάνω σε αυτό το συκεκριμένο αντικείμενο.Τέλος εσύ καταλαβαίνεις περισσότερο την συναισθηματική και λειτουργική αξία του ξυραφιού αυτού!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Απο την στιγμη που το αντικειμενο εχει τεραστια συναισθηματικη αξια ΜΗΝ κανεις τιποτα μονος σου
Ομοιως αν παει αν στο κανει καποιος που δεν ξερει καλα και γινει μια ζημια μετα θα τσακωθειτε
Μονο καποιος εμπειρος αργυροχρυσοχοος θα σου κανει αυτο που πρεπει,οχι οποιοσδηποτε καποιος που να ειναι τεχνιτης οχι απλα πωλητης
Αυτος θα την παει σε τορναδορο να της κανει νεα οπη-σπειρωμα.

Με αυτες τις ξυριστικες υπαρχει θεμα αποκολλησης του εργοστασιακου Νικελ αρα δεν αρκει ενα καθαρισμα-γυαλισμα
Ολο και κατι θα αποκολληθει και θα στεναχωρηθεις αν το δεις
Μετα θα ειναι μεν μια καθαρη αλλα απλα ελαχιστα γυαλισμενη μηχανη με κανενα σημαδακι.

Δεν ειμαι επαγγελματιας απλα εχω καποια πειρα και πιανουν τα χερια μου σε μερικα πραγματα
Σαν χομπυ το κανω και για να μεταδωσω οποιες γνωσεις εχω
Εαν ειδες για ορισμενα δυσκολα κι εγω σε τεχνιτη παω,δεν εχω τορνο σπιτι μου.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η δεξια λαβη ειναι Gillete Tech Travel. Υπηρχαν παρα πολλες διαφορετικες Tech κεφαλες, οποτε δεν ειναι ορθο να μιλαμε για ΤΗΝ Tech κεφαλη. Στο συγκεκριμενο μοντελο τα παντα ηταν πιο ελαφρια, για ευνοητους λογους.

Φωτο απο τη δικια μου

Εικόνα

Τωρα.. Για την αριστερη ξυριστικη μηχανη, θα το ψαξω και θα σε πω...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”