Alum Block

hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Το alum block το πήρα με το πρώτο "πακέτο" αγοράς που έκανα μιας παντού την ανέφεραν ως μαγική πέτρα. Το χρησιμοποιώ σε κάθε μου ξύρισμα πλην όμως τα όποια μικροκοψίματα έχω δεν τα σταματάει. Μπορεί να προσφέρει άλλα πράγματα που δεν φαίνονται εύκολα. Για να σταματήσω τυχόν κοψίματα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα την κλασική στύψη του φαρμακείου.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Το ίδιο πράγμα είναι στύψη ή Στυπτηρία ή potassium alum δες και εδώ
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Τα δύο προϊόντα διαφέρουν στη συγκέντρωση σε άλουμ ποτάσιουμ. Το στικ έχει μεγαλύτερη κ φαίνεται από την ασπρίλα που αφήνει κ πρέπει να ξεβγάλεις. Αυτό το κάνει πιο αποτελεσματικό σε βαθύτερα κοψίματα. Παρότι έχω κ τα δύο, έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω το στικ. Αν πετύχω κανένα σπυράκι, παλι μπλοκ βάζω επιμένοντας τοπικά στο κόψιμο με την γωνία για καμιά 20αρια δευτερόλεπτα. Συνήθως χρειάζεται επανάληψη μετά από λίγα λεπτά, τοπικά στο κόψιμο για λιγότερα δευτερόλεπτα, κυρίως αν μπει αλκοολούχα λοσιόν. Φαίνεται μέχρι να μαζέψω τα πράγματα. Το μπλοκ το χρησιμοποιώ πολύ συχνά σε όλο το πρόσωπο κυρίως για τις αντισηπτικές ιδιότητές του. Με καλό αρωματικο σαπούνι μερικές φορές παραλείπω εσκεμμένα το άφτερ σέιβ κ με μπλοκ είμαι καλυμμένος απέναντι σε βακτήρια. Έχω λιπαρό δέρμα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Μπάμπη δεν έχω πάρει ποτέ στικ αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι η γνωστή στύψη potassium alum αλλά aluminum sulfate το οποίο είναι πιο ισχυρό αιμοστατικό και αφήνει ασπρίλα.
Και μία φωτό ενδεικτικά από στικ της clubman.

Εικόνα

Αν αυτού του τύπου είναι η κλασσική στύψη του φαρμακείου έκανα λάθος γιατί νόμιζα ότι στύψη λέγεται το alum bloc και το στικ αιμοστατικό μολύβι.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Μικρό το κακό Γιάννη. Ίδια δουλειά κάνουν. Κάποια στικς έχουν το ένα, άλλα έχουν το άλλο και τα μπλοκς το ίδιο. Μιλάμε για ένα φυσικό ορυκτό, που δεν παρασκευάζεται τεχνητά, οπότε με αυτό που έχεις φτιάχνεις τα προϊόντα σου. Η συγκέντρωση στα διάφορα παρασκευάσματα κάνει την διαφορά. Για αυτό μάλλον κάποιοι δίνουν αρνητική κριτική στο Κλαμπμαν. Μπορεί στο 56% να μην έχει το αποτέλεσμα που έχουν άλλα προϊόντα. Γνώμη μου πως με λίγο περισσότερη επιμονή έχεις αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα, όποιο προϊόν και αν έχεις. :)
Μπάμπης
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα από έναν ακόμη νέο στο ΠΞ.
Σε όλα τα μέχρι τώρα (λίγα) ξυρίσματά μου έχω κάνει χρήση του αλουμ μπλοκ της osma όπως περιγράφεται πιο πάνω, δλδ ξεπλένω το πρόσωπο με κρύο νερό μετά το τελευταίο χέρι εφαρμόζω το αλουμ μπλοκ το οποίο έχω επίσης βρέξει με κρύο νερό και μετά από κανα λεπτό ξεπλένω πάλι με κρύο νερό.
Το δέρμα μου είναι κανονικό προς το λιπαρό και δεν έχω παρατηρήσει να δημιουργείται κάποιος ερεθισμός ή ξηρότητα από τη χρήση του.
Επίσης αισθάνομαι πως με βοηθάει να καταλάβω τις κακοτεχνίες στο ξύρισμα μου και επειδή είμαι σε φάση δοκιμών σε λεπίδες να καταλάβω τις διάφορες τους και ποια μου ταιριάζει καλύτερα.
Το πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει ακόμα να λύσω είναι πως κάθε μα κάθε φορά ότι και αν κάνω θα βρεθώ με την γεύση αυτή τη γνωστή και δυσάρεστη στο στόμα 😂😂
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Πάλι καλά ...

Είχα πάρει της Proraso, αυτό που είναι σε gel... Έκανα το λάθος να κοπω κοντά στο χείλος και είπα αντί για αιμοστατικα σπίρτα να χρησιμοποιήσω αυτό...

Τρελό χουνερι... Να τρίζουν τα δόντια, μια απαισια γεύση εντελώς... Σιχαθηκα τον εαυτό μου...

Αλουμ μπλοκ και πάλι αλουμ μπλοκ... Το τζελ έμεινε πλέον στο τσαντάκι και το χρησιμοποιώ από τον λαιμό και κάτω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
jimgiov
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 20 Ιαν 2022, 19:52
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 558 times
Been thanked: 678 times
Ηλικία: 45

Και εγώ γενικά δεν το χρησιμοποιώ.
8) Δημήτρης 8)
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Κύριοι κάθε προιόν εχει τον Τόπο εφαρμογής του. Ούτε με τα μάτια πρέπει να έρθει σε επαφή.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
The_Pianist
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάι 2020, 00:28
3
Τοποθεσία: Χολαργός, Αττική
Has thanked: 779 times
Been thanked: 355 times

Αν και έχω μία alum block, την έχω στην άκρη εδώ και καιρό. Σταμάτησα να τη χρησιμοποιώ όταν παρατήρησα πως σε σημεία που ερεθίζονται πιο εύκολα π,χ. λαιμός, η πέτρα μου δημιουργούσε ερεθισμό, με αποτέλεσμα, μετά το after shave, το δέρμα να τρβάει υπερβολικά. Πλέον, κάνω ένα πέρασμα όποτε έχω κάποιο κόψιμο.
Wir müssen wissen, wir werden wissen - David Hilbert
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”