Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λίγα λόγια για το μονοπωλιακό μου πια L'Instant de Guerlain Pour Homme edp. To p κι όχι το t που έχει άλλη αρωματική διαδρομή και δεν θα τα γράψω στο πιό αγαπημένο άρωμα ever γιατί το ever κάπως με κολλάει. Στο ever ίσως και να έβαζα κάποτε την Fahrenheit.

To L'Instant pour homme edp μυρίζει ακριβότερα απ' όσο κοστίζει. Έχει χαρακτήρα και ύφος άλλης εποχής, δεν ακολουθεί το hype ρεύμα. Δυστυχώς χωρίς την διάρκεια μιας άλλης εποχής, έτσι που σε λίγες ώρες γίνεται body fragrance ( ίσως φταίει ο καιρός - ίσως φταίει ο χαρακτήρας του ) όμως που να βρείς καλό άρωμα τη σήμερον που να κρατάει πολύ , να μη προκαλεί ζαλάδα και χωρίς να πρέπει να πληρώσεις δάνειο ;
Με σχόλια όπως : -"φοράτε ωραία κολόνια-είναι γλυκόπικρη μα δε μπορώ να την προσδιορίσω", -"τι μυρίζει τόσο ωραία ;", -"πές μου ποιό άρωμα φοράς", έχει δώσει μικρές στιγμές ψυχικής ανάτασης από το αντίθετο φύλο ( αναγνωρίζω την ματαιοδοξία ), μα δε κρύβω και την ικανοποίησή μου όταν δεν το αναγνωρίζουν.

Πριν λίγες μέρες πήρα την απόφαση και πέταξα όλα τα παλιά μπουκαλάκια. Άδεια και μισογεμάτα. Στο σπίτι πλέον μόνο αυτό μαζί με ένα edt, λάθος αγορά μιας που με το parfum ταιριάξαμε καλύτερα, αλλά που τελικά θα την κρατήσω, να δοκιμαστούν σε συνθήκες χειμερινές, να δω πόσο θα αλλάξει η διάρκεια προβολής σε χαμηλές θερμοκρασίες, παρέα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Με ποιο asl θα το συνδιαζες Ηλία?
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δύσκολη ερώτηση. Μιας που δεν πειραματίζομαι αρωματικά-αγοραστικά και κινούμαι στο δόγμα πιάνω-αφήνω. Λέω πάντως να ανήκει στα ξυλώδη, να έχουν πάρει απο το ίδιο σόι.
Και τώρα που τελείωσε ο βαρετός πρόλογος, αυτές τις μέρες το asl που φοράω είναι το La Rive Cabana και σε λίγες μέρες που θα τελειώσει για τους επόμενους μήνες θα είναι ένα 400αρι Epsilon oυίσκι που μαζί με κέδρο asb ταιριάζει μούρλια !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Το Epsilon oυίσκι μου το έφερε ο secret santa τα Χριστούγεννα, αλλά νομίζω είναι για χειμώνα.

Αυτό το άρωμα λες έτσι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 08 Αύγ 2020, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

400 ml, θα πάρει κανα 8μηνο και βάλε καθημερινής χρήσης για να τελειώσει. Οπότε φθινόπωρο, χειμώνα, άνοιξη.. εδώ θα είμαστε.

Ναι γι’ αυτό το άρωμα έγραφα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Μιας κι αναφερεται η συγκεκριμενη μαρκα κλώνων (La Rive) αρκετες φορες κι επειδη τα βλεπω στο Oggi της Ξυριστομάνας Καλλιθέας είπα να ποσταρω δυο σχετικα links
Link1

Link2
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα edt που ενδιαφέρομαι και θέλω να αγοράσω.
Είναι το eau sauvage edt 50ml. Από ένα γρήγορο ψάξιμο στο skroutz βλέπω διαφορές στη τιμή του περίπου 10€ έως 15€. Υπάρχουν μαϊμουδιές σε αυτά τα καταστήματα ή να προτιμήσω τα γνωστά καταστήματα Hondos , Sephora αν και το έχουν ποιο ακριβά.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δύσκολη απάντηση, πάντως εγώ θά προτιμούσα τό brands2u πού τό έχω δοκιμάσει καί ότι αγόρασα (tabac) ήταν αυθεντικό (νομίζω) :think:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Έχω ψωνίσει 1-2 φορές και παρέλαβα από το φυσικό κατάστημα (αποθήκη στην ουσία) στο Γέρακα και νομίζω κι εγώ ότι έχει γνήσια πράγματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 10 Νοέμ 2020, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Έχω πάρει αρκετά αρώματα .
Δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 10 Νοέμ 2020, 18:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”