Φώτογραφίες των ξυραφιών μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Η βουτυρώδες αίσθηση που αφήνει η λεπίδα, μάλλον έχει να κάνει με την Nakayama πέτρα σου.
Αυτήν τη διαφορά εγώ την έχω μεταξύ της Βερμίου και μίας Θουριγγίας. Τα ξυράφια που είναι ακονισμένα με την Θουριγγίας σου αφήνουν μία αίσθηση ότι δεν κόβουν τόσο απαλά είναι.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Ordo ab chao
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

Φίλε Vsmirnios , σ ευχαριστώ για την απάντηση σου και για την ευκαιρία που μου δίνεις να συνεχίσω την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτησή μας. Στην συνέχεια θα παραθέσω ένα ξυράφι το οποίο αν και περνάει το ΗΗΤ-5 με ευκολία (κόβει την τρίχα 3εκ απόσταση από το κράτημα), όμως δεν κατάφερα ποτέ να ξυριστώ με την ίδια άνεση όπως με τα προηγούμενα 3 ξυράφια που προανέφερα. Αν και η ποιότητα κατασκευής του είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο (βλέπε φωτό) ωστόσο το ξύρισμά του είναι «βαρύ» και μιλάω για το Friodur 5/8 της JA Henkels , το οποίο είναι Inox και δεν φαίνεται να έχει ίχνος οξείδωσης στην ακμή της κόψης από το μικροσκόπιο.
Και όμως αυτό το ξυράφι κάνει το πιο «βαρύ» ξύρισμα για την επιδερμίδα μου μετά από το Carbon της Dovo 3/8.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Ντίνο έχω το 472 inox σε 6/8 αν έπρεπε να μείνω με δυο ξυράφια σίγουρα το ένα θα ήταν αυτό. Μου ήρθε shave ready και ακόμα δεν έχω καταφέρει να χρειάζεται ακόνισμα 32 ξυρίσματα μέχρι σήμερα. Το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι ακονίστηκε σε ιαπωνική πέτρα πια δεν ξέρω. Απαλό σαν μπαμπάκι. Βέβαια όπως λέμε πάντα κάθε πρόσωπο διαφορετικό.
Ordo ab chao
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

Globusmen 46 6/8. Καμμία σχέση με το προηγούμενο ξυρίζει μεν βαθιά , αλλά μου προκαλεί ερεθισμό . Μου ήρθε μέσω Εβαυ από Αλβανία σε κακή κατάσταση (πολύ σκουριασμένο ). Το άφησα μία εβδομάδα μέσα σε WD40 ύστερα έτριψα την σκουριά με πάστα οξειδίου του σιδήρου και ύστερα ακολούθησα την διαδικασία ακονίσματος που ανέφερα και πριν. Μάλλον πρέπει να πρόκειται για άλλη σύσταση μετάλλου. Πάντως δεν θέλω να ξεχωρίσω τις λεπίδες σε INOX και CARBON ,για αυτό ανέφερα σαν παράδειγμα με την Inox του Friodur και την λεπίδα του Dovo 3/8 η οποία είναι Carbon. Αλλά πιστεύω ότι υπάρχει μία γκάμα από "ενδιάμεσες " συνταγές σύστασης χάλυβα με τις οποίες προσεγγίζεται η τέλεια λεπίδα της οποίας οι ιδιότητες όπως η σκληρότητα , η ευκολία ακονίσματος όπως και η διατήρηση αυτής της κόψης είναι στο βέλτιστο βαθμό. Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν οι διάφοροι κατασκευαστές ξυραφιών χρησιμοποιούν σταθερά την ίδια ποιότητα κράματος.
Όπως και να έχει μιλάω για μικρές διαφορές στην ποιότητα του ξυρίσματος , και να μην ξεχνάμε ότι στο τελικό αποτέλεσμα συνεισφέρουν και άλλοι παράγοντες.











9
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, ως προς τη συνταγή του χάλυβα πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός των άλλων παραγώντων που ανέφερες. Για μένα τα παλιά μέταλλα από το shelfied είναι αξεπέραστα. Εύκολα στο ακόνισμα και κρατάνε κόψη, σε σχέση με πολλά γερμανικά η γαλλικά. Μην ξεχνάμε ότι από τις αρχές του 1850 τρία χωριά είχαν την παγκόσμια παραγωγή ξυραφιών στον κόσμο.
Ordo ab chao
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

vsmirnios έγραψε: 25 Σεπ 2020, 20:42 Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, ως προς τη συνταγή του χάλυβα πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός των άλλων παραγώντων που ανέφερες. Για μένα τα παλιά μέταλλα από το shelfied είναι αξεπέραστα. Εύκολα στο ακόνισμα και κρατάνε κόψη, σε σχέση με πολλά γερμανικά η γαλλικά. Μην ξεχνάμε ότι από τις αρχές του 1850 τρία χωριά είχαν την παγκόσμια παραγωγή ξυραφιών στον κόσμο.
Δυστυχώς δεν έχω ξυριστική εμπειρία από ατσάλι Sefield .Όμως θα συνεχίσω με την παρουσίαση ενός άλλου πολύ κατά την γνώμη μου ενδιαφέροντος κομματιού , μιας και το θέμα μας είναι η φωτογραφική απεικόνιση των ξυραφιών μας. Το Dorko 60. Είναι το ξυράφι που παρουσιάζει ο τύπος με τα γάντια στο you tube . Όταν το πήρα στα χέρια μου κατάλαβα τι θα πει "HHT-5" και αυτό ήταν η αφορμή να κυνηγήσω την ακονιστική μου αναβάθμιση αφ ενός με καλής ποιότητας δέρμα και αφετέρου βελτιώνοντας την τεχνική μου στο στροπάρισμα.
Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 24 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
Στην συνέχεια ένα παράδειγμα προς αποφυγήν.Δαμασκηνό από το Πακιστάν .Όσο και να το ακόνιζα "δεν έπαιρνε καθόλου" , και όποτε έπιανε κόψη κατά τύχη μόλις που προλάβαινα να ξυρίσω το ένα μάγουλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Μπήκα σέ σκέψεις καί κοιτούσα κάποια στό γνωστό κατάστημα Revisor
αλλά οί τιμές είναι >:{ ίσως συμφέρει νά ξεκινήσεις από τό μαχαίρι καί νά τό φτιάξεις μόνος σου, αλλά πού τέτοια εμπειρία :(

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Όπως καί νά'χει πολύ ακριβό σπόρ !!
Γιάννης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

yiannischris έγραψε: 26 Σεπ 2020, 09:25 Μπήκα σέ σκέψεις καί κοιτούσα κάποια στό γνωστό κατάστημα Revisor
αλλά οί τιμές είναι ίσως συμφέρει νά ξεκινήσεις από τό μαχαίρι καί νά τό φτιάξεις μόνος σου, αλλά πού τέτοια εμπειρία
Φίλε Γιάννη , από το "Revisor" αγόρασα το Dubl Duck Satinedge 4/8 όπως φαίνεται στην φωτό με το καφέ Scale ,το οποίο ράγισε αμέσως .
Βέβαια όταν τους έστειλα την εν λόγω φωτογραφία μου απάντησαν αμέσως οι άνθρωποι δεν λέω ,μου έστειλαν και δύο Scales να τα αντικαταστήσω μόνος μου όπως τους το είχα ζητήσει μόνο που τα Scales (κόκκινο) αν προσέξεις ήταν για ένα νούμερο μεγαλύτερο ξυράφι δηλ. 5/8.Τι να σου πω δεν τους έχω και σε πολύ μεγάλη εκτίμηση και λόγω του ότι τα έχουν λίγο υπερτιμημένα.
Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 25 λεπτά 41 δευτερόλεπτα:
Και σ αυτό το σημείο , επειδή προηγουμένως κατηγόρησα την Άπω Ανατολή με το πακιστανό ξυράφι σας παραθέτω το πρώτο ξυράφι που αγόρασα , το Gold Dollar 66 το οποίο είναι για τα λεφτά του ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κάποιος .Έρχεται εντελώς ανακόνιστο γι αυτό όποιος το πάρει θα υπολογίσει στον τελικό λογαριασμό +100ευρώ +/- για πέτρες. Θυμάμαι τις πρώτες πέτρες που είχα αγοράσει από το Amazon τις Norton 4000/8000 .
Με αυτές το είχα ακονίσει και με πάστα οξειδίου του χρωμίου (πράσινη) .Το είχα φθάσει σε ένα αξιοπρεπές σημείο αφού έκοβε τις τρίχες του βραχίονα χωρίς να πατάει στην επιδερμίδα. Εν κατακλείδι είναι ένα κανονικό ξυράφι και δεν έχει καμμιά σχέση με τα αμφιβόλου ποιότητας ξυράφια που έρχονται από το Πακιστάν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω δύο gold dollar ενα ανοξείδωτο και μεταλλικό. Ξυρίζουν άψογα και τα δύο
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Νόμιζα ότι σάν γερμανοί θά είναι εντάξει, οι τιμές γιά τά δικά τους είναι νομίζω κανονικές, φυσικά τώρα πού ή ζήτηση τέτοιων ξυραφιών παγκόσμια έχει αυξηθεί ... τό κέρδος πάνω απ'όλα .

Γνωρίζετε κάποιο αντίστοιχο κατάστημα ?

:helt
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”