Ωμέγα Silvertip

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχω παρατηρήσει ότι η σειρά Ωμέγα βγάζει τα πιο φτηνά silvertip στην αγορά, και δεδομένου ότι σαν εταιρία έχει πολύ επιτυχημένα προϊόντα στη σειρά πινέλων αγριόχοιρου μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση.

Για ποιο λόγο κοστίζουν λιγότερο από όλα τα silveritip της Ωμέγα;
Πως τα κρίνετε σαν αγορά;
Ο λόγος ποιότητα/κόστος πως σας φαίνεται;




ΕικόναΕικόναΕικόνα


http://www.shaving.ie/categories/Shavin ... 6-Premium/" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τα πιο φτηνά δεν είναι σίγουρα, έχει δώσει ο Στέφανος μια μάρκα με ακόμα πιο φτηνα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω απο καιρο ερωτευτει το 1ο αλλα εχει πολυ ψηλο θυσανο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Και γιατι δεν παιρνεις ενα Frank Shaving? Με 30 € εχεις ενα SST (SuperSilverTip). Αλλωστε με ελαχιστες εξαιρεσεις ολοι θυσανοι ειναι κινεζικοι. Παντως αυτα τα λεφτα δεν θα τα εδινα για ενα Ω!..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τα έχω δει αυτά που είχες προτείνει Στέφανε σε ένα λινκ του ebay.
Δεν μου άρεσε πολύ η λαβή τους όμως. Τα Ωμέγα μου φαίνονται πιο όμορφα.
Επίσης θυμάμαι που είχες πει ότι πλέον όλα είναι Κινέζικα, άρα δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιο να κοστίζει 150 ευρώ και κάποιο άλλο 50. Δεν μπορεί να είναι 100 ευρώ διαφορά η λαβή.
Και επίσης σε μέγεθος δεν έχουν μεγάλες διαφορές.
Για αυτό ρωτάω, υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες στο τρίχωμα του silvertip;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Πρoσωπικη μου εκτιμηση μετα απο χρηση αρκετων silvertip πινελων ειναι οτι υπαρχει τεραστια διαφορα αναμεσα στις εταιρειες αλλα και στην ιδια εταιρεια αναλογα με την περιοδο κατασκευης.Ο ορος silvertip χρησιμοποιειται αυθαιρετα απο τους κατασκευαστες χωρις να υπαρχουν συγκεκριμενοι οροι για τη χρηση του.
Καποιες εταιρειες μαλιστα οπως η Rooney και Plisson (απο τις πιο παλιες) για την κορυφαια ποιοτητα τριχας χρησιμοποιουν τους ορους finest και white European high mountain.Οσον αφορα την εταιρεια OMEGA προσφερει αξιοπρεπη ποιοτητα silver tip, ομως με λιγα χρηματα παραπανω μπορει καποιος να αγορασει Simpson best ή και super τα οποια κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικα.Ενα πινελο καλης ποιοτητας μπορει να προσφερει υπηρεσιες για πολλα χρονια με καλη χρηση ετσι καποια επιπλεον χρηματα θα αποσβεστουν μακροπροθεσμα.Αυτη την περιοδο η Simpson χρησιμοποει για τα best (οπως και τα super twoband) πινελα μια ιδιαιτερα καλη ποιοτητα τριχας την οποια συνιστω σε οσους ενδιαφερονται για face lathering.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πολύ χρήσιμα Σπύρο αυτά που λες. Τώρα εξηγούνται κάποια πράγματα.

Όμως, εκεί που με 50ευρώ αγοράζω silvertip από την Ωμέγα, με 110ευρώ αγοράζω μόνο pure/best badger από τη Simpson.

Και εδώ χάνομαι λίγο, δεν υποτίθεται ότι το silveritip θα είναι καλύτερο από το pure/best badger;
Δηλαδή θεωρείς το pure ή το best badger της Simpson καλύτερο από το silvertip της Ωμέγα;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Πιστευω οτι τα best της simpson ειναι εξαιρετικα ομως παντα η κριση σε αυτα τα θεματα ειναι υποκειμενικη.
Το σιγουρο ειναι (ξεχασα να το αναφερω παραπανω) οτι καποια μοντελα της simpson ειναι πολυ πυκνα και ετσι δικαιολογουν κατα καποιο τροπο το extra κοστος (συν τη χειροποιητη δουλεμενη στο τορνο λαβη).
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

http://thesuperiorshave.com/Simpsons_2B ... ushes.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Καλες τιμες με free shipping...
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Βρε Σπύρο, τι σχέση έχει το πινέλο των 200 ευρώ που δείχνεις με το πινέλο των 40 ευρώ που παρουσιάζω στο νήμα αυτό ;

Αυτό που προτείνεις είναι σαφώς ανώτερο, ούτε συζήτηση, δεν έχει καμία σχέση με την κατηγορία του Ωμέγα όμως.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”