Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Γιώργο, συνήθως μετά το ξύρισμα με straight και αφού στεγνώσει, και το βάλω και στο πιστολάκι (για τις μπούκλες κυρίως :hystericalbs1 ) το στροπάρω κιόλας και μετά το αποθηκεύω. Την επόμενη φορά που θα ετοιμαστώ να ξυριστώ δεν κάνω τίποτα λοιπόν από στροπάρισμα, και το ξυράφι κόβει πάρα πολύ καλά.

Υπάρχουν κάποιοι που τον συνιστούν αυτόν τον τρόπο, υπάρχουν άλλοι που κάνουν το στροπάρισμα κάθε φορά πριν από το ξύρισμα (και δεν στροπάρουν μετά το στέγνωμα).

Εσύ έχεις διαπιστώσει διαφορά μεγάλη;

Αν και νομίζω ότι ξεφεύγουμε, ίσως να το κάνουμε αυτό σε άλλο νήμα; Μάλλον θα χρειαστεί να γράψουμε πολλοί εδω τις εμπειρίες μας :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Λυπαμαι, αλλα δεν μπορω να συνεχισω τη συζητηση...
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ μετα το ξύρισμα και αφού στεγνώσω σε μια πετσέτα το ξυράφι απαραιτήτως στροπάρω 5-10 φορες στο λινό ώστε η κόψη να καθαρίσει τελειως από τα νεκρα κύτταρα που θα κρατήσουν υγρασία και θα οξειδώσουν την κόψη΄καταστρέφοντας τον αιθέρα.
Πριν το ξύρισμα στροπάρω στο λινό γυρω στις 3-4 φορές κυριως για να καθαρίσει η κόψη απο τυχούσα ελαφρά οξείδωση (αν και πιστευω ότι μάλλον δεν χρειάζεται αλλά το κάνω απο συνήθεια) και μετα το περνάω από 30- 60 φορες στο λουρι.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αυτες οι ενέργειες να γίνουν αμέσως μετα το ξύρισμα, ειδικά εάν η κόψη περαστει μετα με ελαφρα στρώση λαδιού.
Απλώς όταν έχεις πολλά ξυράφια δεν θυμάσαι ή δεν είσαι σίγουρος αν το ξυράφι που διάλεξες για να ξυριστείς είναι στροπαρισμένο ή όχι οπότε θεωρώ προτιμότερο το στροπάρισμα πριν το ξύρισμα,εξ άλλου η διαδικασία δεν παίρνει πάνω από μισό με ένα το πολύ λεπτο.
Μην ξεχνάτε πριν το στροπάρισμα να περνάτε την παλάμη στο λουρί ώστε να καθαρίσει από σκληρους κόκκους σκόνης που θα φθείρουν την κόψη.
Γιάννης B.
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

Αν και νέος στον κόσμο του wet shaving μόλις 1 χρονο (ξύρισμα με σαβέτα),η πρώτη μου εμπειρία με straight razor ήταν εχτές βράδι .Το μόνο πρόβλημα ήταν μόνο με την προετοιμασία :!@#! , δεν είχα καλή σαπουνάδα και το προσωπό μου δεν το είχα προετοιμάσει σωστά,αλλα κατα τα άλλα το μαχαίρι κόβει τέλεια και πιο βαθιά χωρίς κοψίματα,μπορεί να παίζει ρόλο ότι έχω εμπειρία από σαβέτα .
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Συνεχιζω λοιπον τις εμπειρειες με το μαχαιρι μου. Μετα καμια εικοσαρια ξυρισματα καταφερα και εκανα ενα ολοκληρωμενο σχεδον τελειο ξυρισμα. Αργα αργα το μυστικο. Εχω βρει καινουργεια κρατηματα για διαφορα σημεια που δεν ειχα πριν. Αυτο οφειλετε καθαρα στην αισθηση του μαχαιριου την οποια με το καιρο αρχιζεις να καταλαβαινεις καλλυτερα. Το μονο μεμπτο ειναι μια μικρη κοκκινιλα στον αριστερο κατω κατω του λαιμου. Μαλλον ειναι απο ελλιπες τεντωμα αλλα και ευαισθησια στο συγκεκριμενο μερος( μονο με το μαχαιρι ομως). Αυτα ελπιζω να εχω τον χρονο για αλλο ενα την δευτερα το πρωι. Ειδομεν.


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
jimlertas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Μαρ 2013, 12:26
11
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Been thanked: 14 times

Μετά από πολλές δοκιμές με ένα gold dollar που δεν έκοβε ούτε βούτυρο, έκανα το μεγάλο βήμα και το πρώτο μου ξύρισμα με το ΤΙ μου. Δύο περάσματα (ναι τόλμησα και κόντρα), σε κάποια σημεία πολύ βαθύ σε άλλα όχι και τόσο, όμως παντού αξιοπρεπές. Με τον αφρό δεν είχα και μεγάλη επιτυχία ( KOLYNOS REGULAR!!) ενώ το ξυράφι αλλού "κύλαγε" με το βάρος του, ενώ αλλού έπρεπε να βάζω κάποια πίεση. Αποτέλεσμα περίπου 20 μικροαμυχές και 2 κοψιματάκια, αλλά και μία αίσθηση "καψίματος" σε όλο το δέρμα, χωρίςόμως να κοκκινήσει κάπου, ίσως φταίει που δεν χρησιμοποίησα after shave. Γενικά χαρούμενος, περιμένω εναγωνίος την επόμενη φορά για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10571
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26490 times
Been thanked: 25970 times

Έχω την αίσθηση ότι η kolynos δεν είναι κατάλληλη κρέμα για straight. Αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε μια καλύτερη ποιοτικά κρέμα (ή σαπούνι), θα δεις μεγάλη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνησω με τον Αντωνη για το θεμα με την kolynos σιγουρα με μια καλυτερη κρεμα και ακομα καλυτερα σαπουνι δεν θα ειχες αυτα τα προβληματα με το κολλημα του ξυραφιου θα γλιστραγε καλυτερα, με αποτελεσμα να χρειαζεται λιγοτερη πιεση. Και με λιγοτερη πιεση λιγοτεροι ερεθισμοι και λιγοτερα κοψιματα και αμιχες. Οσο για το οτι δεν χρησιμοποιησες after shave δεν θα λιγοστευε τα κοψιματα αλλα σιγουρα θα μειωνε αυτη την αισθηση του καψιματος

Καλη συνεχεια!!
Ολα ειναι δρομος
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Μεσες-ακρες περιεγραψα το πρωτο μου ξυρισμα με straight σε αλλο σημειο του φορουμ.

Λεω, ομως, να το πω κι εδω για να με παρετε επισημα με τις πετρες!

Παραγγελνω ενα ξυραφι lepekoff απτο νετ στα 30€. Αυτην τη μαρκα δεν την ειδα στη λιστα με τα κακα, ουτε τα καλα ξυραφια. Το δοκιμαζω στο χερι μου, κι εκοβε τις τριχες μου αρκετα καλα.

Κανω μπανιο και το τελευταιο πραγμ που κανω ειναι να αφησω το ζεστο νερο στο προσωπο μου να τρεχει για αρκετη ωρα. βγαινωντας απτο ντουζ, παιρνω την κρεμα maca root απτο body shop και κανω αφρο. Τον απλωνω στη μουρη μου και αρπαζω μια καλη αλλα στενη ζωνη που χρησιμοποιω σπανια και ειναι σε καλη κατασταση,χωρις ζαρες και σουρες και ξεκιναω το στροπαρισμα χιαστι τρομαρα μου!(εδω αρχιζει η βροχη με τις πετρες).

Αφου στροπαρω για λιγη ωρα, γυρναω στον καθρεφτη και παιρνω τη λαμα στα χερια μου. Ξεκινησα στο δεξι μαγουλο καθοτι δεξιοχειρας και κανω το πρωτο περασμα κατα τη φορα των τριχων. Τεντωνοντας το δερμα, προχωρησα και πιο κατω, στη γωνια του σαγωνιου, υστερα εκανα και το λαιμο απο κατω προς τα πανω για να πηγαινω WTG παντα. Φυσικα, απτη στιγμη που ξεκινησα με αργες και απαλες κινησεις να ξυριζομαι στο δεξι μου προσωπο, μεχρι να τελειωσω αυτη τη μερια, ειχε περασει κανα δεκαλεπτο, γιατι για να βρω την καταλληλη θεση των χεριων μου εκανα σα μαϊμου που εχει φρικαρει και κουναει τα χερια της.

Ως εκ τουτου, μεχρι να παω στην αριστερη μερια, ο αφρος εκει ειχε στεγνωσει .... Ξεπλυμα και απλωμα καινουριου αφρου. Αν στη δεξια μερια εκανα δεκα λεπτα να την ξυρισω, η αριστερη μερια μου πηρε περισσοτερο...

Τεσπα, αφου τελειωνω ολο το προσωπο, περασα καινουριο αφρο και ξαναξυριστικα παλι WTG για δευτερη φορα.

Το ολο εγχειρημα μου πηρε γυρω στα 45 λεπτα, αλλα το αισθημα που μου αφησε ηταν σαν αυτο που αισθανθηκε ο πρωτος πιθηκος που αναψε φωτια!

Παρ'ολη την κακη ποιοτητα ξυραφιου, παρ'ολη την κακη προετοιμασια και την απειρια μου, δεν ειχα ερεθισμους, ουτε κοψιματα!

Το straight ειναι ο,τι πιο ωραιο και φιλικο προς το δερμα μου εχω δοκιμασει. Αυτο το πρωτο ξυρισμα οδηγησε στο δευτερο παλι με το ιδιο ξυραφι και αφρο αλλα με την προσθηκη και μιας πρασινης proraso πριν και μετα το ξυρισμα και δυο επιπλεον περασματων, το τελευταιο μαλιστα, κοντρα!

Τωρα εχω στην κατοχη μου μια dovo 4580 και δεν περιμενω την ωρα να την χρησιμοποιησω αυριο για να δω κατα ποσο shave ready ειναι.
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Θα ξανανοίξω τη συζήτηση, μιας και σήμερα πραγματοποίησα το 2ο μου ξύρισμα με straight razor. Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο εκτός από το γεγονός ότι είμαι κατενθουσιασμένος. Ας κάνω μία αναδρομή πίσω.

Αγόρασα ένα Dovo best quality από μέλος του forum. Την επόμενη μέρα ετοιμάστηκα για ξύρισμα. Αφού έκανα τις διάφορες προετοιμασίες περνάω αφρό με το πινέλο και ετοιμάζομαι να ξυριστώ. Δεν ξέρω τι έφταιγε, αλλά για κάποιο λόγο είχα μια βιασύνη να τελειώσω λες και όσο περισσότερο χρόνο έπαιρνε τόσα θα ήταν και τα κοψίματα. Γενικά, όταν έχω πρώτες εμπειρίες με οτιδήποτε και βρεθώ σε δύσκολη θέση βιάζομαι να ξεφύγω! Το ξυράφι προφανώς και με έβαλε σε δύσκολη θέση από τη στιγμή που το έπιασα στο χέρι! Το τελικό αποτέλεσμα ήταν εντελώς αποθαρρυντικό. Αν και τα κοψίματα ήταν ελάχιστα, αυτό που με ανησύχησε ήταν ότι ακόμα και στη δεξιά πλευρά, το ξύρισμα δεν ήταν καθόλου ικανοποιητικό. Με ανησύχησε πολύ! Αλλά βάζοντας σε σειρά τα πράγματα αργότερα κατάλαβα ότι ίσως έπρεπε να χαλαρώσω λίγο ώστε να είμαι περισσότερο προσεκτικός σε γωνίες, κατευθύνσεις κτλπ.

Σήμερα, λοιπόν, ήρθε η δεύτερη ευκαιρία. Πράγματι, κάνοντας τα πάντα χωρίς βιασύνη, με ηρεμία και χαλάρωση έγιναν όλα καλυτερα. Στα μάγουλα βρήκα τις σωστές θέσεις, κατάλαβα επίσης ότι ήταν λανθασμένη η άποψή μου ότι με το αριστερό χέρι δε θα καταφέρω πολλά αλλά αντιθέτως ήταν πολύ βολικό και εύκολο κατά κάποιον τρόπο! Επιχείρησα όλες τις φορές ξυρίσματος και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά!!! Όσον αφορά τα μάγουλα, έφτασα σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με το απλό μου ξυράφι (σαν αποτέλεσμα ξυρίσματος). Στο λαιμό και στο πιγούνι τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα. Ήταν απαραίτητο ένα πέρασμα και με το απλό ξυράφι.

Σε γενική άποψη ήταν καλό. Κανένα κόψιμο αλλά ένα ταιράστιο χαμόγελο όταν τελείωσα λόγω της μεγάλης βελτίωσης συγκριτικά με την προηγούμενη φορά!

Ελπίζω να συνεχίσουν να βελτιώνονται τα ξυρίσματα και να αποκτήσω σύντομα την απαραίτητη εμπειρία. Επίσης, διαβάζω παντού ότι αν τις πρώτες φορές δε βγει καλό, μη ρίξετε το φταίξιμο στο μαχαίρι, αλλά κοιτάξτε λίγο την τεχνική. Δεν υπάρχει κάτι πιο σωστό απ'αυτό. Σίγουρα δε θα ισχύει στο 100% των περιπτώσεων, αλλά ίσχυε στη δικιά μου και πιστεύω στους περισσότερους!

Καλά ξυρίσματα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”