Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

boltsis έγραψε:
Μετα τις 8000 δεν έβαλες κάποια άλλη πέτρα τελειώματος?Επίσης δε λέμε τρόχισμα αλλά ακόνισμα γιατί το τρόχισμα είναι άλλη δουλειά!
Aκονισμα, σωστα!
Μετα την 8000 το δουλεψα αρκετα στο οξειδιο (πανω απο 60 περασματα) και εγινε πολυ φινο...
Δεν νομιζω να χρειαζεται κατι παραπανω...ηδη ξυριζει πολυ καλυτερα απο την 25C με μια απλη Astor. :dance5
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται για να μη πω ότι είναι αναγκαίο!Όχι ότι δε ξυρίζει αλλά μου φαίνεται διόλου δύσκολο απο 8000 να πας σε μια πάστα και να γίνει τελείως λείο το ξυράφι!Ας μιλήσουνε και οι πιο έμπειροι αλλά νομίζω θα πάρεις τα μέγιστα αν το βάλεις σε 12000 πέτρα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και εγώ είχα την ανάλογη εμπερία με τους προλαλήσαντες.
Μου έκανε εντύπωση η αίσθηση του ατσαλιού στο δέρμα και ο ήχος όταν έκοβε τις τρίχες.
Στο πηγούνι απελπισία, αν με έβλεπε κάποιος θα ήταν σαν να παίζω kung fu με τον εαυτό μου και δεν μπόρεσα να ξυριστώ σε κάποια σημεία.
Όπως φαντάζεστε, κατάλαβα ότι έχω δρόμο μπροστά μου.
Το θέμα είναι ότι με δουλειά και 3 μικρά παιδιά στο σπίτι, οι ώρες (για να μην πω λεπτά) για ξύρισμα είναι μετρημένες και θα είναι δύσκολο να αφιερώνω αρκετή ώρα. Τουλάχιστον είμαι αποφασισμένος να ξυρίζομαι μέχρι να μάθω και μετά είδομεν!

:dance5 :dance :dance3
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σήμερα, 12-10-2012, έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με straight, το Dovo Best Quality 6/8 που αγόρασα από το «The Invisible Edge» και σε γενικές γραμμές πήγε ικανοποιητικά.

Μόλις χθες το παρέλαβα και αρχικά έλεγα να περιμένω μερικές μέρες, να ξυριστώ με γένια 2-3 ημερών. Αλλά δεν άντεξα.
Σήμερα το πρωί, μετά από μία καλή προετοιμασία με ζεστό μπάνιο και μία καλή σαπουνάδα με MWF ξεκίνησα.
Το μαχαίρι, κατά τον Steve, εκπρόσωπο της The Invisible Edge, είναι τελείως shave ready, out of the box, και δεν χρειάζεται ούτε στροπάρισμα ούτε τίποτα. Ακολούθησα λοιπόν τη συμβουλή του και δεν έκανα τίποτα (εκτός από ένα καλό πέρασμα με οινόπνευμα για απολύμανση).
Κρατάω το μαχαίρι στο χέρι μου, τεντώνω και πάω να ακουμπήσω στο δέρμα, λίγο κάτω από τη φαβορίτα. Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι είναι πολύ δυσκολότερο από ότι φανταζόμουνα. Δεν είχα καλό οπτικό πεδίο. Δοκιμάζω από την άλλη πλευρά, το ίδιο. Επί πέντε λεπτά δεν μπορούσα να καταλάβω από πού και πως να ξεκινήσω. Ευτυχώς δεν στραμπούλιξα κανένα δάκτυλο ή χέρι. Πρέπει να ήταν ιδιαίτερα κωμικό θέαμα για έναν τρίτο και κατάλαβα τον ιστορικό λόγο που τον 19ο αιώνα (προ DE εποχή) ήταν στην μόδα οι τεράστιες φαβορίτες.

Τέλος πάντων, πήρα θάρρος και άρχισα δειλά-δειλά μικρά κοφτά περάσματα, αρχικά με πολύ μικρή γωνία και ελάχιστη πίεση. Το μαχαίρι, με το ανάλογο τέντωμα, γλιστρούσε ικανοποιητικά στο δέρμα, αλλά αισθανόμουνα ότι δεν ξυρίζει βαθιά. Σκουπίζοντας βέβαια το ξυράφι, έβλεπα ότι κόβονται τα γένια. οπότε σιγά –σιγά συνέχισα και στο υπόλοιπο πρόσωπο. Στο «μουστάκι» και στο λαιμό, κάτω από το πηγούνι τα πήγα καλύτερα.

Καθαρίζω το πρόσωπο και βλέπω ότι το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο από ότι φανταζόμουν. Σαπουνάδα ξανά και λέω να δοκιμάσω και δεύτερο πέρασμα (πάλι με την φορά των τριχών).

Αυτή τη φορά, έδωσα λίγο μεγαλύτερη γωνία και πίεση. Το αποτέλεσμα ήταν μάλλον βαθύτερο ξύρισμα, αλλά με μικρούς ερεθισμούς. Σε δύο σημεία εμφανίστηκε λίγο αίμα, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο.

Ξανά πλύσιμο στο πρόσωπο με κρύο νερό και μετά από ένα προσεκτικό κοίταγμα στο καθρέφτη κατέληξα ότι χρειάζομαι και ένα πέρασμα με τη DE, όπερ και εγένετο.

Διασκέδασα την όλη διαδικασία και κυρίως δεν είχα κανένα ατύχημα.

Συμπέρασμα: θα χρειαστώ πολύ χρόνο για να μπορώ να πω ότι ελέγχω σωστά τα χέρια μου και να κάνω τις σωστές κινήσεις. Επόμενη δοκιμή με γένια 2-3 ημερών! :dance3
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Harry, κανενα ξυραφι δεν μπορει να ξυρισει σωστα χωρις στροπαρισμα!
Αν δεις μεταλλογραφια πριν και μετα το δερμα, θα καταλαβεις ακριβως τι εννοω...
Δεν ειναι μονο θεμα κοψιματος αλλα και ερεθισμων.
Τα παραπανω προφανως και ισχυουν μονο για τα κλασικα ξυραφια.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προς διευκρίνηση για τον Georgelap, ο πωλητής δηλώνει ότι το μαχαίρι έχει ήδη στροπαριστεί γι' αυτό δεν χρειάζεται νέο στροπάρισμα πριν από το πρώτο ξύρισμα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Harry -χωρίς να δηλώνω μαιτρ - τον 1+ χρόνο ενασχόλησης μου με το ΠΞ έχω καταλάβει οτι το στροπάρισμα πριν το ξύρισμα επιβάλλεται. Αν σκεφτείς οτι το ξυράφι ήταν αποθηκευμένο, ταξίδεψε, πακεταρίστηκε και ξε-πακεταρίστηκε, είχε κολλημένη μια ζελατίνη την οποία αφαίρεσες και στο τέλος το έπλυνες και το απολύμανες, όσο καλά στροπαρισμένο και να ήταν, χρειάζονταν ακόμα ένα πέρασμα απο το λουρί σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Πριν απο ποσο καιρο;;
Η αναδιαταξη των μοριων σε ηλεκτρονικο μικροσκοπιο ειναι σαν να κοιτας ενα βαζο με ζωντανα σκουληκια σε slow slow slow slow motion!
Ποσο μαλλον σε μια μη χωροκεντρομενη φερριτικη διαταξη...(σαν λεπια δηλαδη)
Θα μπορουσαμε χρησιμοποιοντας την υπερβολη να πουμε οτι τα ξυραφια μας ειναι ζωντανοι οργανισμοι!!!
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Harry έγραψε:Προς διευκρίνηση για τον Georgelap, ο πωλητής δηλώνει ότι το μαχαίρι έχει ήδη στροπαριστεί γι' αυτό δεν χρειάζεται νέο στροπάρισμα πριν από το πρώτο ξύρισμα.
Προφανως ο πωλητης δεν ηταν και μηχανικος :megagrin
(ουτε εγω ειμαι αλλα δυναμαι! :beah2 )
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Καταρχάς είμαστε :offtopic και δεν νομίζω ότι το θέμα θέλει περισσότερη ανάλυση: Απλά έτσι έκανα. Ο πωλητής που παρέχει και υπηρεσίες ακονίσματος, απ' ότι έχω διαβάσει εδώ και αλλού, είναι σοβαρός και γι' αυτό ακολούθησα τη συμβουλή του. Σίγουρα θα μπορεί να μας πουν κάτι περισσότερο οι περισσότερο έμπειροι στα μαχαίρια (π.χ. Γιάννης y.v.)
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”