Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Καλώς σας ξαναβρίσκω συνφορουμίτες. Επανερχόμενος στο φόρουμ μετά από έτη απουσίας πέρα από την καλησπέρα μου είπα να μοιραστώ μαζί σας και κανένα νεότερο οπότε ας ξεκινήσω από τον καφέ.

Οι σταθερές μου επιλογές είναι οι καφέδες Taf από το 2010 που είχα ανακαλύψει το κατάστημα της οδού Εμμ. Μπενάκη και ήμουν καθημερινός θαμώνας λόγω του δρομολογίου που ακολουθούσα για την εργασία μου. Τα τελευταία χρόνια όμως λόγω αλλαγής εργασιακών συνθηκών δεν περνάω τακτικά από το κέντρο της Αθήνας οπότε έχω πάρει φαλάγγι ότι καφέ ή καφεκοπτείο βρίσκω στον δρόμο μου.

Μέσα σε αυτές τις περιπλανήσεις των δρόμων του καφέ έπεσα και στο καφεκοπτείο Katrakis στην Νίκαια. Το κατάστημα καβουρδίζει τα δικά του χαρμάνια και πουλάει είτε σε κόκκους είτε έτοιμους κομμένους καφέδες. Μάλιστα έχω βρει τους καφέδες του σε διάφορα μαγαζιά τύπου mini-markets στην περιοχή του Πειραιά καθώς από ότι έχω καταλάβει πουλάει κυρίως χονδρική.
Οι καφέδες Katrakis έχουν μπει πλέον στις στάνταρ προμήθειες σπιτιού/γραφείου. Πέρα από τον Ελληνικό του που προτιμά ο υιός μου εγώ συνηθίζω να αγοράζω τους κομμένους καφέδες φίλτρου απλούς και αρωματικούς τους οποίους δουλεύω εκτός από τις κλασσικές καφετιέρες φίλτρου, σε συσκευή V60 αλλά και σε Macchinetta. Κάποιες φορές επίσης αγοράζω σε κόκους και κόβω για την μηχανή Espresso.
Από τους αρωματικούς μου αρέσει ιδιαίτερα το Irish Cream, το πορτοκάλι με σοκολάτα και το American Bar 8) ενώ από τα χαρμάνια για espresso βρίσκω καλό το Owl Arabica και τον Ethiopia .

Δυστυχώς για όσους βρίσκονται μακρυά δεν υπάρχει e-shop για on-line αγορές οπότε μόνο η λύση του τηλεφώνου ή του e-mail εξυπηρετεί για να δείτε τι υπάρχει διαθέσιμο κάθε στιγμή. Από ότι φαίνεται για λιανική πώληση δεν κόβει μεγάλες ποσότητες από όλα του τα χαρμάνια και έτσι κάποια φορά μπορεί να υπάρχει διαθέσιμος ένας τύπος και μετά να τον έχει ξανά σε 3 μήνες. Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι στο κατάστημα λιανικής εκτός από τους καφέδες υπάρχει και ένα delicatessen (πηγαίνω για καφέ και φεύγω με μία τσάντα από διάφορα :D ).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”