Τι μηχανες ,φακους και παρελκομενα εχετε ?

Απάντηση
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παιδια εγω απο μηχανες ειμαι ασχετος, αλλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι η γρια η Kodak εχει το zoom in :hystericalbs1
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αυτά είναι τα δικά μου εργαλεία, εικόνες από το διαδίκτυο για να μη σκαλίζω τα
ντουλάπια όπου ξεκουράζονται τα τελευταία χρόνια :bigsmilie
Και ακόμη δακτυλίδια επέκτασης για CLose Up με τη Zenit, ντεκλανσέρ, παρασολέιγ,
φίλτρα αρκετά κλπ κλπ και φυσικά η "Βίβλος" στην τρίτη εικόνα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ψήνομαι πολύ το τελευταίο διάστημα για αναβάθμιση της Nikon D50 που έχω.
Η μηχανή με συντροφεύει από το 2006 και την έχω συνδέσει με πολλές καλές προσωπικές στιγμές, φωτογραφίες των παιδιών μου, οικογενειακά ταξίδια στην Ελλάδα και πολλά ταξίδια στην Ευρώπη με τη σύζυγό μου. Είναι άψογη λειτουργικά και αισθητικά, μου αρέσει το μικρό της βάρος, αλλά, παρά τις καλές φωτογραφίες που βγάζει (όπως βλέπετε και στο σχετικό νήμα) έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια της.
Οι νέες μηχανές, πέραν των δυνατοτήτων hd video και το καλύτερο AF σύστημα (που δεν τα χρειάζομαι στην πραγματικότητα) υπερέχουν αισθητά στην ποιότητα των εικόνων στα υψηλά ISO, προσφέροντας εντυπωσιακή λεπτομέρεια χωρίς κόκο.
Δεδομένου ότι έχω διάφορα παρελκόμενα της Nikon (φλας & φακούς) και για λόγους συμβατότητας με τους φακούς που έχω, θα πρέπει να κινηθώ σε σώμα της Nikon μεταξύ των D300s, D7000, D7100 (σε DX format) ή σε D600 (full frame) και πάνω (με τις τιμές να ξεφεύγουν).
Μετά από αρκετή έρευνα και δεδομένου του ποσού που είμαι διατεθειμένος να διαθέσω, έχω καταλήξει μεταξύ της D7000 και D7100 (τιμές €700 και €950 αντίστοιχα). Θεωρητικά η D7100 υπερέχει σημαντικά στο AF, στην ανάλυση (24mp αντί 16mp), και (θεωρητικά) λόγω αφαίρεσης του low pass filter στον αισθητήρα έχει βελτιωμένη ποιότητα που τα τεστ την βάζουν στο ίδιο επίπεδο με τις full frame. Προβληματίζομαι όμως κατά πόσον στην πραγματικότητα αξίζει η διαφορά της τιμής για το είδος των φωτογραφιών που βγάζω.
Έχει κανείς άποψη;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Link

Είναι στα αγγλικά αλλά είναι καλή ανάλυση, για μένα καλό είναι να πας στην d7000 και να σου μείνουν για κανένα φακό. Διαφορές ουσιαστικές δεν έχει.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
NavalArchitect

Το θέμα είναι και αν σου αρέσει, αν ευχαριστιέσαι να έχεις μία καλύτερη μηχανή. Όποιο σώμα και να πάρεις, σε 5-6 χρόνια πάλι θα το βάλεις μπρος για αναβάθμιση. Νικονάκιας δεν είμαι, αλλά η λογική φυσικά λέει ξεκάθαρα να παραμείνεις στο στρατόπεδο.

Το full frame δεν έχει καμμία σχέση με οτιδήποτε άλλο, και σε καμμία περίπτωση μην επιλέξεις την D600. Έβγαλε θέμα από την αρχή και η Νίκον ήδη στην Αμερική σιωπηλά αλλάζει άμεσα κάθε D600 ιδιοκτήτη ο οποίος διαμαρτύρεται, με ολοκαίνουργια D610 (ανεξαρτήτου καταστάσεως της D600 που επιστρέφει ο πελάτης!)

H 7100 είναι μιά χαρά, η 5300 & 5200 επίσης, όπως και η οικονομικότερες 3100 / 3200 ( η πρώτη εκ των οποίων είναι πάρα πολύ οικονομική καθ'ότι παλιό μοντέλο). Ρίξε μιά ματιά στον παρτάκια-Νικονάκια KenRockwell.com ο οποίος παραμυθιάζει και ξεσηκώνει αρκετά, σε πολλά πράγματα όμως από την άλλη είναι brutally honest - φερ'ειπείν για το τί πραγματικά χρειαζόμαστε κι όχι τί θέλουμε.

Πήγαινε κάπου, δοκίμασέ τες στο χέρι, είναι σημαντικό. Η camera πρέπει να σου 'κάθεται' καλά.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Νομίζω ότι αν έχει κανείς προίκα μερικούς καλούς φακούς είναι παράλογο να αλλάξει στρατόπεδο.
Τα σώματα αλλάζουν, τους φακούς τους "παντρεύεσαι".

(Θέλω μια φθηνή mirrorless με τον τρελό αισθητήρα της x100s...)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Η επιλογη του συστήματος της Nikon είχε γίνει όπως λέει ο Κωνσταντινος. Οι nikon μου κάθονται καλύτερα στα χέρια μου. Τον ken Rockwell τον διαβάζω συστηματικά και συμφωνώ ότι ξεσηκώνει και παραμυθιάζει!
Από προδιαγραφές και τα χαμηλότερα μοντέλα της nikon (5300 ή 3200) θα μου έκαναν, αλλά λειτουργούν μόνο με φακούς DX και δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον 22-80, τον 70-300 και τον 50mm που έχω στη συλλογή μου. Οπότε πρέπει να πάω σε μεγαλύτερα μοντέλα.
Συμπέρασμα: Μάλλον για την 7100 με βλέπω!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χάρη αφού θα πας στη d7100 να περάσεις από Κέντρο-Αθήνα γιατί από κοντά παίζει καλό παζάρι...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ Πέτρο. Ήδη από μια μικρή έρευνα που έκανα οι τιμές είναι σημαντικά μικρότερες από αυτές που βλέπω στο Internet. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα πουλήσω την D50 (χωρίς φακό) γιατί βλέπω ότι δεν πιάνει και πολλά πράγματα.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”