Tabac Original σαπούνι - κρέμα ξυρίσματος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 163 times

Το tabac το θυμάμαι από τον πατέρα μου ακόμα, έχοντας το γνωστό κουτί από πορσελάνη για χρόνια, χρησιμοποιώντας το για αποθήκευση διαφόρων μικροαντικειμένων.
Εγώ έχω το νέο και μου αρέσει πολύ. Δεν έχω εμπειρία από το παλιό.
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Τις προάλλες, μαζί με άλλα προϊόντα ΠΞ, παρήγγειλα το refill το πολυπόθητου Tabac.
Παιδιά, έχω πολλά σαπούνια, αλλά το Tabac με εξέπληξε σε όλα.
Καταρχάς το άρωμα του. Το έχω σε shaving bowl, ανοικτό κι όλο το μπάνιο έχει μέρες που μοσχοβολάει! Μιλάμε για έντονη και μόνιμη μυρωδιά, που ελπίζω να μη ξεθυμάνει. Η γυναίκα μου πήγε να πετάξει το χρυσαφί περιτύλιγμα του σαπουνιού και της άρεσε τόσο, που το έβαλε ανοικτό μέσα στη ντουλάπα :d

Πειράζει λέτε που το έχω ανοικτό μέσα στο μπωλ; πρέπει να το καλύψω με κάτι; :think:
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

Δεν έχει ανάγκη, άλλωστε το καπάκι απο το δικό του μπολ δεν εφαρμόζει πλήρως, αυτό που εξυπηρετεί η κάλυψη του συγκεκριμένου σαπουνιού είναι η προστασία του απο τυχόν σκόνες, τρίχες κλπ που είναι πιθανό να βρεθούν μαζί του σε ένα περιβάλλον όπως το μπάνιο. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Αν δεν το χρησιμοποιείς τακτικά μπορεί να μείνει για χρόνια χωρίς να πάθει τίποτα (λ.χ να διαρραγεί σε κομμάτια) σε μια τέτοια περίπτωση είναι λογικό να πέσει λίγο η ένταση του αρώματος. Χρησιμοποιώ TABAC απο το 2009 και δεν έπαθε ποτέ τίποτα.
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Αυτό παρατήρησα κι εγώ με το καπάκι. Είδα απλώς να επικάθεται από πανω με λίγο τζόγο και φαντάζομαι δε κάνει μεγάλη διαφορά από το να το έχεις ανοικτό.
Εσύ @fusarium που το χρησιμοποιείς από τόσο παλιά, είδες σημαντική διαφοροποίηση με τις προσθαφαιρέσεις στη νέα non tallow φόρμουλα;
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

Διαφορά υπάρχει και στο χρώμα και στη γλίστρα και στο ποστ

Γενικά νομίζω οτι - όχι μόνο το ταμπακ - όλα τα σαπούνια με ζωικό λίπος είναι καλύτερα

Ωστόσο το ταμπακ χωρις τάλοου είναι ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό σαπούνι, το έχω πάντα, ακόμα και αν αργήσω να κάνω χρήση δεν μου λείπει ποτέ

και το νέο - όπως και το παλιό - δίνει αφρό θαύμα με οποιοδήποτε πινέλο, γλίστρα και προστασία στα ύψη, αλλά πιο ελαφρύ ποστ ανεξάρτητα από την ποσότητα του νερού που θα χρησιμοποιήσει κανείς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”