Blackland Blackbird

Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά πολύ δύσκολα θα προλάβουμε να πάρουμε Era, τουλάχιστον με το πρώτο batch. Με την όποια καθυστέρηση παραγωγής έχει γίνει ένας χαμός στο Αμέρικα, εάν ρίξετε μια ματιά στα ξένα φόρουμ θα καταλάβετε τι εννοώ..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Με γοητεύει το μαύρο οξείδιο!
Το οποίο να αναφέρω ότι δεν είναι μία επίστρωση.. αλλά μία διαδικασία χημικής μετατροπής.. όπου με την πάροδο του χρόνου, το φινίρισμα θα ξεθωριάσει στα σημεία όπου το χειριζόμαστε συχνότερα.. αναπτύσσοντας μια πατίνα μοναδική για την Blackbird Black Oxide!
Δυστυχώς για μένα, αυτή τη στιγμή (Αυγ.2021) το φινίρισμα του μαύρου οξειδίου βρίσκεται σε παύση από την Blackland..
Ύστερα από επικοινωνία με τούς υπεύθυνους της εταιρίας για το τί συμβαίνει και δεν εμφανίζεται σαν επιλογή μαζί με τίς Polished & Machined..
μου απάντησαν ευγενέστατα πώς βρίσκεται σε φάση επαναξιολόγησης αυτό το φινίρισμα και το μέλλον του.
Έτσι θα παραμείνει μη διαθέσιμο για το άμεσο μέλλον.
Εάν δεν επιστρέψει το μαύρο οξείδιο.. τελικά θα προσφερθεί ένα άλλο μαύρο φινίρισμα.
Παρακαλώ πολύ, εάν είναι δυνατόν, όποιος τυχερός έχει στην κατοχή του αυτή τη σπάνια πλέον ομορφιά, όποτε ευκαιρήσει, θα χαιρόμουν να δω κοντινές φωτό από διαφορετικές γωνίες..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27594 times
Been thanked: 39064 times
Ηλικία: 54

Το Black Oxyde είναι το πιο όμορφο χρώμα στις μηχανές αυτές, εξάλλου η πηγή έμπνευσης, σχεδιαστικά και χρωματικά, ήταν τα ομώνυμα SR-71 'Blackbird' της Lockheed:

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Σας χαιρετω όλους , κανω παραδοσιακο ξυρισμα 2 χρονια τωρα, προσφατα (μετα πολυ σκεψη) απεκτησα μια ιδιαιτερη μηχανη την Blackland Blackbird . Πως μπορουμε να γυαλίσουμε (αν χρειαζεται βεβαια) μια machined μηχανη . Στα δυο πρωτα ξυρισματα ενοιωθα οτι σκαλωνε ελαφρως, μπορει να φταιει και το σαπουνι, γενικα το αποτελεσμα ήταν ακρως ικανοποιητικο!!!
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27594 times
Been thanked: 39064 times
Ηλικία: 54

Καλώς όρισες.

Πράγματι οι Blackbirds έχουν λίγο dragging που μπορεί να ελαχιστοποιηθεί, όπως και σε κάθε άλλη μηχανή, με πιο γλιστερό σαπούνι, τη λεπίδα που ταιριάζει στο δέρμα σου, τη λιγότερη δυνατή πίεση κυρίως όμως όταν μάθεις τα χούγια της.

Στο φόρουμ έχουμε μαστόρια να σου πουν πώς θα τη γυαλίσεις αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη δε θα δεις διαφορά στο γλίστρημα παρά μόνο στο αισθητικό κομμάτι. Είχα και μια polished και δεν αισθάνθηκα διαφορά, στο δικό μου πρόσωπο ταίριαξε καλύτερα η machined. Όπως και να 'χει, δε χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις να τη γυαλίσεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@amakod ... εγώ απλά να προσθέσω, στα όσα ωραία παρέθεσε ο @Vavous , τη μικρή μου εμπειρία : δοκίμασε να ξυριστείς με μεγαλύτερη γωνία, πάνω από 40 μοίρες, με τη μηχανή. Σε πιο "πηχτά" σαπούνια, ή με λιγότερο νερό στη σαπουνάδα, μου έδωσε την εντύπωση ότι με αυτό τον τρόπο "έφευγε" πιο εύκολα η μηχανή στο πρόσωπο. Καλή συνέχεια !
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Να ειστε καλα αγαπητοι μου για τις πληροφορίες , ευχαριστώ πολυ. Πραγματι εχετε δίκαιο, η υφή-δομή των σαπουνιών παιζει μεγαλο ρόλο σε συνδυασμό με τα συστατικά τους και την προσθήκη νερού. Ολα αυτά επηρεάζουν τη συνάφεια μεταξύ δερματος σαπουνάδας και μετάλλου.
Πολλοι χαιρετισμοί
Δημήτρης
Νάφε και μέμνασο απιστείν
hpantes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Οκτ 2021, 08:06
2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό το σκάλωμα. Σαν λύση σκέφτομαι να πάρω ένα polished top cap.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27594 times
Been thanked: 39064 times
Ηλικία: 54

Κύριοι, είμαστε στο νήμα των Blackbirds. Η ψιλή κουβεντούλα για τις Era διαγράφηκε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
arisikaria
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Ιουν 2020, 10:05
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω μια Blackland Blackbird 85mm Polished Ανοξείδωτη Ξυριστική Μηχανή Closed Comp. αλλά με αυτά που διαβάζω έχω μπερδευτεί. Τελικά αξίζει η Polished που είναι σαφώς ακριβότερη από την σκέτη ανοξείδωτη?? Σε ότι αφορά το μάγκωμα στο πρόσωπο που συχνά αναφέρεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”