Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Τι γίνεται με το Mitchell's και είναι παντού εξαντλημένο; Ειδικά με το μπολάκι του άφαντο. Κάποια refill έπαιζαν, ωστόσο εξαφανίστηκαν κι αυτά.
Λόγω κόβιντ;
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11863 times
Been thanked: 12254 times
Ηλικία: 48

@DinoSari Υπάρχει refill διαθέσιμο στο topshaving
Παναγιώτης
-Dimitris-
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 10:51
2
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Το σαπούνι αυτό είναι το σημείο αναφοράς για σύγκριση με τα υπόλοιπα σαπούνια , χωρίς υπερβολές! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σε όλα. Ακόμα και η μυρωδιά του διακριτική και θυμίζει σαπούνι- καθαριότητα!!! Για κάποιους που δεν του δουλεύει σωστά το σαπούνι προτείνω τα εξής:
•Μουλιαζουμε το σαπούνι σε χλιαρό νερό 5-10 λεπτά (δεν είναι απαραίτητο να είναι όλο το σαπούνι στο νερό ας είναι μόνο η επιφάνεια του που θα τρίψουμε με το πινελακι)
•Το νερό μετά το ρίχνουμε στο πρόσωπο θα βοηθήσει στην δημιουργία μαρεγκας .
•Χρησιμοποιουμε κατά προτίμηση πινέλο χοίρου στρωμένο εννοείται το οποίο το έχουμε μουλιασει και αυτό ένα 10λεπτο τουλάχιστον.(Το δουλεύω με το Omega 48)
•Ξεκινάμε το φόρτωμα στο πινέλο ενώ το έχουμε τιναξει αρκετά καλά για να μην κρατάει υπερβολικο νερό.
•Στην αρχή που θα φορτώνει το πινέλο σαπούνι , θα δημιουργηθεί αφρός και σαπουναδα πολύ αραιή . Τινάζουμε το πινέλο να ξεφορτωθούμε αυτόν τον αρχικό αφρό που είναι αραιός και συνεχίζουμε το φόρτωμα για λίγο ακόμα.
• Στην συνέχεια χτίζουμε την μαρέγκα στο πρόσωπο προσθέτοντας νερό στο πινέλο ανάλογα το ποσό ζητάει , αλλά πάντα λίγο κάθε φορά.
Με αυτόν τον τρόπο δουλεύω το σαπούνι εδώ και 5 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Ελπίζω να βοήθησα!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

Δημήτρη αυτές οι τεχνικές που αναφέρεις είναι το πρόβλημα με το MWF. Αν πρέπει να σκεφτώ από πριν μισή ώρα πως θέλω να ξυριστώ, ώστε να κάνω ετοιμασίες του σαπουνιού/πινέλου κτλ. πετάξαμε έξω όλα τα πρωινά ξυρίσματα. Φαντάζομαι θα σαι στη φάση του ενθουσιασμού που αυτό δε σε νοιάζει.
Οι παραξενιές τόσο στα σαπούνια όπως και στους ανθρώπους, δεν μου αρέσουν. Παρόλα αυτά το Mitchell's είναι ένα σαπούνι με πολύ καλή προστασία, προσωπικά και το άρωμά του μου αρέσει, και με τη χρήση συνθετικού πινέλου γίνεται κι αυτό τόσο εύχρηστο όσο τα λοιπά σαπούνια.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
-Dimitris-
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 10:51
2
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Η αλήθεια είναι ότι ξυρίζομαι 6 φορές την βδομάδα εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Με 5 χρονιά περιπου στο παραδοσιακό ξύρισμα ο ενθουσιασμός υπάρχει αλλά δεν ειναι Τοσο έντονος όσο στην αρχή. Το σαπούνι θέλει να ασχοληθείς μαζι του , πράγμα που εμένα δεν με χαλάει γιατι ξυρίζομαι συνήθως βράδυ ( το πρωι δυστυχώς δεν υπάρχει ευχέρεια χρόνου γιατί τα ωράρια ειναι βάρβαρα) . Θεωρώ προσωπικά πάντα ότι το ξύρισμα για να το απολαύσεις δεν θέλει τρέξιμο.Εν κατακλείδι είναι ιδιότροπο σαπουνακι αλλά έχει και αυτό την χάρη του! Δεν κάνει- ταιριάζει σε όλους. Για κάποιον που θέλει να είναι αστραπιαίος υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις όπως Μαλακα σαπουνια και κρέμες που ειναι εξαιρετικές!
Άβαταρ μέλους
DomieMic65
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μάι 2021, 13:21
2
Has thanked: 87 times
Been thanked: 596 times

Δεν είχα σκεφτεί να πετάξω τον αραιό αρχικό αφρό και μετά να συνεχίσω κι άλλο φόρτωμα... πολύ ωραία ιδέα!!

Με το 48άρι έχω το θέμα πως ενώ αρχικά κάνω πολύ καλό αφρό μέχρι να τελειώσω το ξύρισμα ο αφρός έχει μειωθεί αισθητά!
Σίγουρα είναι και θέμα πινέλου που μάλλον τώρα έρχεται και στρώνει 100% μετά από έναν χρόνο περίπου με όχι πάρα πολύ χρήση είναι η αλήθεια.

Ωραίο αποτέλεσμα έχω προσωπικά και με το Τ2 της Simpsons ... παρά το ότι τελικά το εν λόγω πινελάκι μου πέφτει μικρό (αν και για τέτοιο το είχα πάρει) με το MWF τα πάει πολύ καλά!!!
Μιχάλης
panos2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 11 Ιαν 2021, 01:17
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 53

Απλά κορυφαίο σαπούνι . Λίγο ζεστό νεράκι για blooming θέλει, εγώ συνεχίζω σε μπολ και δίνει ωραία μαρέγκα. Η προστασία στο ξύρισμα δεν συγκρίνεται
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

andreop έγραψε: 16 Απρ 2021, 08:11topshaving
Ψήθηκα να δοκιμάσω, αλλά έχει εξαντληθεί κι από εκεί... :( Πού διάολο το βρίσκουμε; Οι τιμές άμαζον είναι απαγορευτικές, υπάρχει μόνο στο ebay στα 15 ευρώ περίπου.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11863 times
Been thanked: 12254 times
Ηλικία: 48

@mbakurin Είναι σε έλλειψη τελευταία. Υπομονή και θα είναι πάλι διαθέσιμο.
Παναγιώτης
kyriakas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2021, 21:03
2
Been thanked: 59 times

Εξαιρετικό σαπούνι. Το έκανα blooming 24 ώρες και τώρα με 5 λεπτά blooming πριν από κάθε ξύρισμα δίνει εξαιρετικό αφρό. Προστασία στο full. Must σε κάθε den!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”