Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
SAK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 15 Σεπ 2020, 11:25
3
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Ηλικία: 63
Επικοινωνία:

Και εγώ μετά από μούλιασμα από το βράδυ και με ένα ΚΕΝΤ χοίρου,καν´ενα πρόβλημα.
Το σαπούνι απλά τα σπάει, που λένε και στο χωριό μου!
Άβαταρ μέλους
gchalk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2020, 21:35
3
Has thanked: 959 times
Been thanked: 1380 times
Ηλικία: 48

Και Ακρόπολη και ένα μόνο δεκάευρο το refill! Τσάμπα πράμα σε σχέση με κάτι 25 και 30 ευρώ που θέλουν άλλα σαπούνια της άνω κατηγορίας. Αλλά το κόστος είναι κάτι το οποίο δεν αξιολογείται εύκολα όταν κάνεις αυτο που γουστάρεις είτε αυτό λέγεται Π.Ξ είτε οτιδήποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Μάχο δηλαδή πρέπει νά πάρω τήν Ακρόπολη ... :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3870 times
Been thanked: 3666 times

Άκουσα και διάβασα τόσα. Ε, λέω πρέπει να το πάρω. Αν και η συσκευασία με το πήλινο μπολάκι του μου έλεγε πάρε με πάρε με αντιστάθηκα. Μη ξέροντας αν θα τα πάμε καλά πήρα το ανταλλακτικό και το έβαλα σε ένα πλαστικό μπολάκι. Θέλοντας να δοκιμάσω την R41 του έριξα λίγο ζεστό νεράκι και λέω θα του συμπεριφερθώ σαν απλό σαπουνάκι. Παίρνω το νερό για να ξεπλύνω το πρόσωπο και βλέπω γλιστερό – λιπαρό νερό, λέω καλά πάμε. Λίγες σβούρες με έναν απλό χοίρο της Ω και να σου αφρός! Όχι πηχτός αλλά πολύς και καλής ποιότητας. Δεν επέμενα παραπάνω γιατί ήταν αυτό που ήθελα. Κανένα πρόβλημα αφρισμού για μένα, καμιά δυσκολία στη χρήση του. Τουλάχιστον στην πρώτη φορά. Από άρωμα μου άρεσε, διακριτικό και παρά τα asl κτλ. που έβαλα για να στρώσω τα δαγκώματα της R41 ακόμα το μυρίζω. Να πω την αμαρτία μου σε κάποιες νότες του μου θυμίζει ένα dove με κρέμα που είχα. Τελική αξιολόγηση από την πρώτη χρήση, καλό σαπούνι. Καλύτερο από απλά του 2εύρου 5εύρου αλλά δεν ξέρω αν απέχει τόσο πολύ από τα υπόλοιπα όσο λένε. Οι υπόλοιπες χρήσεις θα δείξουν. Η πρώτη εντύπωση πάντως θετική και ξυριστικά και ως εμφάνιση – συσκευασία. Δείχνει και είναι ποιοτικό προϊόν.

Όπως φέρθηκα στο σαπούνι χωρίς ιδιαίτερη προσοχή έτσι φέρθηκα και στην R41. Το σαπούνι με σεβάστηκε και με το παραπάνω η R41 όχι.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7416
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11336 times
Been thanked: 10821 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αυτό το σαπούνι μετά από "αρκετά" ξυρίσματα δεν το έχω κατακτήσει.
Ενώ μου αφρίζει στο δοχείο του, μόλις το απλώσω στο πρόσωπο ο υποτυπώδης αυτός αφρός εξαφανίζεται σε χρόνο dt...
Το μόνο που δεν του έχω κάνει ακόμα είναι να το περάσω από τρίφτη...
Απο εκεί και πέρα όμως.
Στο θέμα ιδιοτήτων, αναμφισβήτητα ένα πολύ καλό σαπούνι ΕΚΤΟΣ του αρώματος!
Όπου σε χτυπάει (εμένα τουλάχιστον) σε κύματα!
Από τις όχι και τόσο ευχάριστες μυρωδιές!
Μερικές φορές μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό που γίνεται αποκρουστική...
Προτιμώ πιο ευωδιαστά σαπούνια. Όχι ότι δεν θα το χρησιμοποιώ, αλλά δεν θα είναι η πρώτη μου επιλογή ή η δεύτερη... ή η τρίτη...
Τι σου κάνει η όσφρηση βρε αδελφέ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εμενα μου αρεσει πολυ και σαν μυρωδιά και το πρωτιμο, αυτο που εχω παρατηρησει ομωσ ειναι οτι δεν θελει καιρο να το αφησεισ γινεται λιγο δύστροπο, και επειδη εχω ενα καρο σαπουνια το αποφεύγω τελευταια.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13876 times
Been thanked: 14877 times
Ηλικία: 54

@andreas από το MWF παίρνω πάντα πολύ καλό αφρό, το κρατάω πάντα ενυδατωμένο σε ένα βαζάκι που κλείνει πολύ καλά με σπείρωμα (από κάποια κρέμα Nivea) αφού διάβασα ένα άρθρο εδώ https://theshaveden.com/forums/threads/ ... hod.46346/ με τη διαφορά ότι αντί να το μουλιάσω προσέθετα το νερό λίγο λίγο για καμιά βδομάδα μέχρι να μην έχει σκασίματα.
Το σαπούνι από 75mm "φούσκωσε" και γέμισε το βαζάκι που έχει διάμετρο σχεδόν 95mm. Δεν χρειάζεται blooming, κάνω το φόρτωμα πανεύκολα με στραγγισμένο πινέλο και προσθέτω νερό στην πορεία του face lathering. Μετά τη χρήση κλείνω το καπάκι χωρίς να το στεγνώσω και όχι ούτε χάλασε ούτε μούχλιασε.
Το άρωμα είναι τελείως υποκειμενικό, εγώ το βρίσκω συμπαθητικό.

Και μία φωτό πως είναι ενυδατωμένο μέσα στο βαζάκι των 95mm
Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Το άρωμα του προσωπικά με ξετρελαινει. Το θεωρώ εποχής τύπου παγκόσμιου πολεμου. Τώρα ως προς τη χρήση και ιδιότητες του το θεωρώ ένα απλά μέτριο προς καλό σαπούνι εμπορίου και μέχρι εκεί μπροστά στα σαπούνια κολοσσούς που υπάρχουν εκεί έξω. Μπορεί κάποτε να ήταν ο βασιλιάς που δεν αμφιβάλλω προσωπικά και για εμένα μιλώ πάντα ένα μέτριο σαπούνι εμπορίου που με ξετρελαινει η μυρωδιά του.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

Πηχτό κ ωραίο αφρό χωρίς πολύ παίδεμα μου δίνει μόνο με τα συνθετικά πινέλα. Με αυτά μπορώ κ ευχαριστιεμαι την προστασία του αλλά κ το γαλακτώδες χειμερινό του άρωμα τέτοιο καιρό.
Φέτος να πω την αλήθεια, αν κ δεν το περίμενα, έχω κάνει τα περισσότερα ξυρισματα από όταν έπιασαν τα κρύα μαζί του. Και δε λέει κ να πέσει η στάθμη του...


υγ μήπως αυτά τα μηνύματα να μεταφερθούν στο νήμα του Mitchell's;
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Θα συμφωνήσω ότι με τα συνθετικά είναι πιο εύκολη η δημιουργία αφρού στο MWF, όπως και στα περισσότερα σαπούνια άλλωστε.
Επίσης θα συμφωνήσω ότι με την ενυδάτωση του σαπουνιού, και καλύτερο αφρό επιτυγχάνεις και αποφεύγεις φαινόμενα "ρηγματώσεων" μετά απο καιρό μη χρήσης.
Να προσθέσω ένα tip για καλύτερη δημιουργία αφρού:
Το πινέλο να βρέχεται με τα "απόνερα" απο το μουλιασμα του σαπουνιού. Το εφαρμόζω εδώ και αρκετό καιρό, και η διαφορά στον αφρισμό και στην ποιότητα του αφρού είναι θεαματική.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”